Polska jest zbyt duża, zbyt liczna, jeżeli chodzi o ludność i dobrze chroni jako terytorium przejściowe. W tym kierunku zmierzamy, sami się prowadzimy, że Polska będzie takim sanitarnym terytorium między Zachodem a Wschodem - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński pytany, czy projekt klubu PiS dyscyplinujący sędziów może być krokiem do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.
Złożony w zeszłym tygodniu przez posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw przewiduje między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa".
Projekt zakazuje też samorządom sędziowskim "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz". Wprowadza także zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.
W poniedziałek Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie analizować projekt pod kątem zgodności z unijnymi zasadami niezależności w wymiarze sprawiedliwości.
"Polska będzie takim sanitarnym terytorium między Zachodem a Wschodem"
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński w "Kropce nad i" w TVN24 był w środę pytany, czy proponowana nowelizacja może być krokiem do wyjścia z Unii Europejskiej.
- Można powiedzieć, Polska jest zbyt duża, zbyt liczna, jeżeli chodzi o ludność i dobrze chroni jako terytorium przejściowe. Bo w tym kierunku zmierzamy, sami się prowadzimy, że Polska będzie takim sanitarnym terytorium między Zachodem a Wschodem. Że lepiej dla Zachodu będzie mieć dalej granicę ze Wschodem na linii Bugu niż gdzieś bliżej na linii Nysy, Odry. Wobec tego będą tolerowali, tak jak tolerowaliśmy, czy tolerujemy dalej [prezydenta Białorusi Alaksandra - red.] Łukaszenkę - powiedział Rzepliński.
Rzepliński: byłem dumny z pierwszej prezes SN
Komentował także słowa pierwszej prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzaty Gersdorf z "Kropki nad i" w TVN24, która o zaproponowanej nowelizacji mówiła, że "to najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u".
- Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią [Europejską - red.]. Zaczynają się rządy autorytarne, niemające nic wspólnego z trójpodziałem władzy. To jest bezpardonowy atak dwóch władz na władzę sądowniczą - przekonywała Gersdorf.
- Byłem dumny, dumny, dumny z pani pierwszej prezes - przyznał Rzepliński. Jego zdaniem "tak naprawdę powiedziała wszystko, dokładnie wszystko - i ani słowa więcej nie było potrzeba - do tego, żeby zdefiniować to, co się w Polsce stało w ostatnich kilkunastu dniach i co nam grozi".
- Dokładnie wszystko to wypunktowała - zaznaczył gość "Kropki nad i".
"Bezczelne bezprawie, które ma ostatecznie przetrącić kręgosłup polskim prokuratorom"
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego odniósł się także do decyzji prokuratora krajowego, który "polecił prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych". Prokuratorzy mają między innymi składać wnioski o wyłączenie sędziów podważających status innych sędziów.
- Myślę, że nie znajdzie się jednak tylu prokuratorów, którzy byliby oficerami politycznymi partii, prowadzącej nas w kierunku autorytaryzmu i poza Europę [Unię Europejską - przyp. red.], żeby oni wykonali oczywiście bezprawne polecenie pana [Bogdana - red.] Święczkowskiego - powiedział Rzepliński. Dodał, że "nie ma podstawy w ustawie do tego polecenia, które on im wydał".
- To jest takie bezczelne bezprawie, które ma ostatecznie przetrącić kręgosłup polskim prokuratorom, że trudno sobie wyobrazić coś gorszego - ocenił profesor.
- Myślę, że przegra Święczkowski tutaj. Prokuratorzy, kiedy ślubują, że będą stać na straży praworządności, w większości - w moim przekonaniu - traktują to bardzo poważnie. I nie sądzę, żeby Święczkowski - to w końcu nie jest głupi praktyk, nie jest głupi prawnik - ważył się, żeby zacząć polować wobec tego na prokuratorów - komentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Autor: akr//now / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24