"Stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym"

[object Object]
Małgorzata Gersdorf o projekcie PiS w sprawie sądownictwatvn24
wideo 2/21

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w sądownictwie.

Posłowie klubu PiS złożyli w zeszły czwartek projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który przewiduje między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt zakazuje też samorządom sędziowskim "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

ZOBACZ SZCZEGÓŁY PROPONOWANYCH ZMIAN PUNKT PO PUNKCIE >

Opinię w sprawie tego projektu wydała między innymi pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf. "13 grudnia 2019 roku opinia publiczna została poinformowana o złożeniu przez grupę posłów projektu ustawy, którą można nazwać tylko w jeden sposób: o likwidacji niezależnej władzy sądowniczej" - napisała.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE >

Projekt PiS "ma zamknąć usta sędziom"

O propozycjach PiS profesor Małgorzata Gersdorf mówiła w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24. Stwierdziła, że projekt PiS "ma zamknąć usta sędziom". - Ten chaos spowodowała władza, ferując takie ustawy przez całe lata. Krok po kroku władza wykonawcza zdobywała sobie przyczółki - powiedziała. Dodała, że "jeżeli miałby powstać jakikolwiek chaos, to zawdzięczamy to ustawodawcy, a nie sędziom".

- Ta ustawa nie pozwala sędziom na zadawanie pytań prejudycjalnych, nie pozwala na normalne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Ustawa nie pozwala na normalne funkcjonowanie sędziów polskich w Unii Europejskiej - kontynuowała profesor Gersdorf.

- Zaraz po wyroku TSUE (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - red.) mówiłam, że wzywam władze, żeby rozpoczęły się prace nad zmianą tych przepisów, które zostały zakwestionowane, żeby można było rozpocząć sanację tych wszystkich urządzeń wymiaru sprawiedliwości, które są skonstruowane niewłaściwie. Jest nadmiar władzy wykonawczej nad władzą sądowniczą, a przecież mamy trójpodział władzy - zwracała uwagę.

Gersdorf: ten projekt przeczy trójpodziałowi władzy
Gersdorf: ten projekt przeczy trójpodziałowi władzytvn24

"Mam nadzieję, że posłowie projektodawcy zastanowią się przez chwilę nad tym, co zaproponowali społeczeństwu"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego tłumaczyła również, dlaczego w swojej opinii dotyczącej proponowanych zmian nawiązała do 38. rocznicy stanu wojennego. - Projekt zawisł na stronach Sejmu między 12 a 13 grudnia, więc nie można tego odczytać inaczej, jak wprowadzenie nowych zakazów na społeczeństwo - czyli na sędziów, a to odbije się na społeczeństwie - wskazała. - Dlatego przywołałam stan wojenny, bo to się kojarzy samo przez się, że wisi nad nami takie niebezpieczeństwo, że nie będziemy mogli orzekać jako sędziowie zgodnie z konstytucją, z prawem, z prawem europejskim - dodała.

- My jesteśmy także sędziami europejskimi. Unia Europejska jest także oparta na wartościach, nie tylko na pieniądzach. Wyrok TSUE, który dotyczył naszych sędziów, odnosi się do wszystkich sądów i wymiarów sprawiedliwości w całej Europie, czyli ten wyrok będzie stosować sąd polski, sąd hiszpański, jakikolwiek (inny - red.), jeżeli będzie miał zastrzeżenia co do sądu orzekającego w konkretnej sprawie. To nie jest tak, że to nie będzie miało reperkusji europejskich, jeśli ten projekt wejdzie w życie - przestrzegała.

- Mam nadzieję, że posłowie projektodawcy zastanowią się przez chwilę nad tym, co zaproponowali społeczeństwu. Bo to już nie chodzi o sędziów. Sędziów jest dziesięć tysięcy - część z nich przyjmie to (te rozwiązania - red.), część wyjdzie z zawodu, reperkusje będą różne dla samego sędziego. Ale dla obywatela olbrzymie - dodała.

"Prezydent nie może powołać sobie kogoś z ulicy"

Prof. Gersdorf odniosła się także do argumentacji prezentowanej przez przedstawicieli obozu rządowego, że jeden sędzia nie może podważać statusu innego sędziego, a jedyną kompetencję do mianowania sędziów ma prezydent. - Prezydenta też obowiązują pewne ramy działania. Prezydent oczywiście przyjmuje ślubowanie od sędziów, ale w konstytucji wskazana jest cała procedura tego, jak ma dojść do tego procedowania. Przecież prezydent nie może powołać sobie kogoś z ulicy. Mamy Krajową Radę Sądownictwa, jeśli zostanie przyzwoicie powołana, mamy opinię Krajowej Rady Sądownictwa. W KRS w normalnym toku spraw odbywa się opiniowanie sędziów i dopiero na końcu jest prezydent - zwracała uwagę.

Gersdorf: Prezydenta obowiązują pewne ramy działania. Nie może powołać kogoś z ulicy
Gersdorf: Prezydenta obowiązują pewne ramy działania. Nie może powołać kogoś z ulicytvn24

Nawiązała też do słów m.in. wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, który przekonywał, że zaproponowane w projekcie rozwiązania to "skopiowanie przepisów obowiązujących we Francji". Oceniła, że "to jest wszystko nieprawda". - To są wszystko półprawdy, ćwierćprawdy albo nieprawdy. Wskazywała, że w opinii Sądu Najwyższego w sprawie tego projektu jest " bardzo duży fragment poświęcony ustawom niemieckim, hiszpańskim i francuskim". - W żadnej z tych ustaw nie ma takiego kagańca nałożonego na sędziów jak w naszej (obozu rządowego - red.) propozycji. To, co nam zaproponowało gremium poselskie, jest nie do przyjęcia - podkreśliła.

"Nie wiem, dlaczego pan prezydent tak się zawziął na sędziów"

Gersdorf skomentowała także słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas piątkowego spotkania z Krystyną Barchańską, matką najmłodszej ofiary stanu wojennego mówił o sędziach, że "poziom zakłamania tego towarzystwa i jego hipokryzji go osłabia".

- Uważam, że sędziowie są absolutnie niezakłamani w swoich wystąpieniach, są odważni. Natomiast zakłamani są ci, którzy mówią o takich uzasadnieniach tej ustawy, które są niezgodne ze zwykłą prawdą (…). Nie wiem, dlaczego pan prezydent tak się zawziął na sędziów - dodała.

Gersdorf: uważam, że sędziowie są absolutnie niezakłamani, są odważni
Gersdorf: uważam, że sędziowie są absolutnie niezakłamani, są odważnitvn24

"To się skumuluje i jednak część sędziów na chwilę temu ulegnie"

Prof. Gersdorf skomentowała też polecenie podlegającego Zbigniewowi Ziobrze Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, który w poniedziałek "polecił prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych".

Mówiła, że traktuje to jako "kolejną groźbę kierowaną przeciwko sędziom, którzy będą się wypowiadali na temat tego ustawodawstwa". - Nie wyobrażam sobie, jaką kompetencję ma prokurator krajowy, żeby w ogóle takie zalecenia wydawać prokuratorom - mówiła.

Jak oceniła, takie działanie ze strony prokuratora krajowego "to jest akcja, która ma doprowadzić do unicestwienia niezależności sędziów i niezawisłości sędziowskiej". - Jeżeli to wszystko miałoby wejść w życie, to się skumuluje i jednak część sędziów na chwilę temu ulegnie - przyznała.

Gersdorf o komunikacie prokuratora krajowego: traktuję to jako groźbę
Gersdorf o komunikacie prokuratora krajowego: traktuję to jako groźbętvn24

"To nie jest zabawa, teraz stoimy na krawędzi"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego mówiła, że jeżeli sędziom zabroni się zadawania pytań prejudycjalnych, "to już nie mieścimy się w ramach wspólnoty idei, czyli te wyroki mogą być nierespektowane za granicą". - To nie jest zabawa, teraz stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym, czy nie - powiedziała.

Gersdorf: To nie zabawa, stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym, czy nie
Gersdorf: To nie zabawa, stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym, czy nietvn24

Zapytana, czy jej zdaniem przygotowywana ustawa ma działać jako 'efekt mrożący" na sędziów, odpowiedziała: 'na pewno, na część sędziów tak'. - Mam taką ocenę, że pan (Jarosław, prezes PiS - red.) Kaczyński to umie zarządzać przez chaos, i on tak robi, natomiast on nie umie zarządzać w spokoju - stwierdziła. - Przez cztery lata jest wywoływany chaos. Teraz miało być spokojnie, tak nam obiecywali. I jak zwykle przed świętami osoby, które mówią, że są chrześcijanami, robią nam taki pasztet - dodała.

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią (Europejską - red.) Zaczynają się rządy autorytarne, niemające nic wspólnego z trójpodziałem władzy. To jest bezpardonowy atak dwóch władz na władzę sądowniczą - oceniła prof. Gersdorf.

Gersdorf: to najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia
Gersdorf: to najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynieniatvn24

Sąd Najwyższy krytycznie o projekcie

Opinię w sprawie projektu PiS wydał też Sąd Najwyższy. Stwierdził, że "sprzeczność pomiędzy prawem polskim a unijnym, jaką Projektodawca zamierza wywołać, z dużym prawdopodobieństwem prowadzić będzie do wszczęcia przez instytucje Unii Europejskiej procedury o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom wynikającym z traktatów, a w dłuższej perspektywie - do konieczności opuszczenia Unii Europejskiej".

CZYTAJ WIĘCEJ O OPINII SĄDU NAJWYŻSZEGO>

Autor: mjz/pm / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico pozostaje w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy - poinformował wicepremier i minister obrony tego kraju Robert Kaliniak. Prognozy są pozytywne, jego stan jest stabilny, choć wciąż ciężki - oznajmił.

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
Reuters

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Zjawiska, jakich spodziewamy się w godzinach popołudniowych, mogą być gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znów grzmi, ale najgorsze jeszcze przed nami

Gdzie jest burza? Znów grzmi, ale najgorsze jeszcze przed nami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Niemcy zmagają się ze skutkami ulew, które nawiedziły zachodnią część kraju w piątek. W niedzielę służby ratunkowe z kraju związkowego Saary rozpoczęły prace porządkowe w pierwszych gminach. Jak podały lokalne media, w wielu miastach sytuacja wciąż jest trudna.

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP, wetter.com, SWR

Trwają zamieszki w Nowej Kaledonii, terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku. Główne miasto Noumea "jest w stanie oblężenia" - oceniła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Główne miasto "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Główne miasto "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
PAP, BBC

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

W sprawie kanibali znad jeziora Osiek zapadły już dwa wyroki. Według prokuratury doszło nie tylko do makabrycznego zabójstwa, ale i "aktu kanibalizmu". Nigdy nie ustalono tożsamości ofiary. Wydawało się, że to już koniec sądowej batalii, ale do Sądu Najwyższego trafiły dwie skargi kasacyjne.

Zabójstwo jak z horroru i "akt kanibalizmu". Sprawa w  Sądzie Najwyższym

Zabójstwo jak z horroru i "akt kanibalizmu". Sprawa w Sądzie Najwyższym

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Cztery rosyjskie myśliwce Su-25 zostały zestrzelone w ciągu ostatnich dwóch tygodni nad obwodem donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo w wyniku ataku na lotnisko Belbek, na zaanektowanym Krymie, Rosjanie mieli stracić w weekend dwa samoloty MiG-31 i myśliwiec Su-27. Z niedzielnego raportu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych wynika, że od początku agresji zbrojnej armia rosyjska straciła w Ukrainie 354 samolotów i 326 śmigłowców.

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Espreso

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował w niedzielnym raporcie o zniszczeniu rosyjskiego trałowca "Kowrowiec". Więcej szczegółów nie podano.

Ukraiński sztab: zniszczyliśmy rosyjski trałowiec

Ukraiński sztab: zniszczyliśmy rosyjski trałowiec

Źródło:
UNIAN, tvn24.pl

Sto sierot, które straciły rodziców w atakach bandytów, ma zostać wydanych za mąż w czasie jednej ceremonii. Sytuacja dotyczy lokalnej społeczności w północno-zachodniej części Nigerii. Ministra równości tego kraju reaguje. Nie chce dopuścić do tego aktu.

Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Źródło:
BBC
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rower jest pożyczony, a cel bardzo ambitny - przyjechać z Wrocławia do Lizbony. Maciej Pelc wyruszył w podróż przez Europę, aby zebrać pieniądze na operację starszego brata. Przejedzie osiem państw, sumie 4500 tysiąca kilometrów. - Jadę, sił mi nie brakuje. Z tyłu głowy mam to, że robię to w słusznym celu - powiedział w TVN24.

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Źródło:
TVN24

Dziś wchodzi w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary dotyczący "norm postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zakłada on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Od opinii pozytywnej po negatywną.

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl