Prezydent zabierze głos. "Wypowiedź dla mediów"

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP
"Lex Tusk" na biurku prezydenta. Andrzej Dera: można się spodziewać w krótkim terminie decyzji
"Lex Tusk" na biurku prezydenta. Andrzej Dera: można się spodziewać w krótkim terminie decyzji TVN24
wideo 2/2
TVN24"Lex Tusk" na biurku prezydenta. Andrzej Dera: można się spodziewać w krótkim terminie decyzji

Kancelaria Prezydenta poinformowała o zaplanowanej na poniedziałek "wypowiedzi dla mediów" prezydenta Andrzeja Dudy. Nie podano, czego będzie ona dotyczyła. Na decyzję prezydenta czeka ustawa "lex Tusk".

Kancelaria poinformowała jedynie, że o godzinie 10.30 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wypowie się dla mediów. Nie podano, czego będzie dotyczyło oświadczenie.

"Lex Tusk" czeka na decyzję prezydenta

Na biurku prezydenta leży tak zwana ustawa lex Tusk, czyli ustawa o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. W piątek głosami PiS przyjął ją Sejm po wcześniejszym odrzuceniu przez Senat.

- Można się spodziewać w krótkim terminie decyzji pana prezydenta, która zostanie ogłoszona publicznie, bo jawność życia publicznego jest również wartością konstytucyjną - powiedział w niedzielę w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. 

"Lex Tusk" na biurku prezydenta. Andrzej Dera: można się spodziewać w krótkim terminie decyzji
"Lex Tusk" na biurku prezydenta. Andrzej Dera: można się spodziewać w krótkim terminie decyzji TVN24

Komisja według projektu PiS miałaby funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Decyzje, które mogłaby podejmować, to między innymi wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Komisja z "lex Tusk" a sejmowa komisja śledcza: główne różnice >>>

Opozycja utrzymuje niezmiennie, że to wymierzona właśnie w nią, niekonstytucyjna regulacja. Janusz Kowalski z Suwerennej Polski przyznał, że ma nadzieję, iż "efektem pracy komisji będzie postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości