Prezydent Duda na stoku narciarskim. Przedsiębiorcy przygotowali "ciupagi hańby"

Aktualizacja:
Autor:
ads/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Przedsiębiorcy przygotowali "ciupagi hańby" dla prezydenta Dudy
Przedsiębiorcy przygotowali "ciupagi hańby" dla prezydenta DudyTVN24
wideo 2/4
TVN24Przedsiębiorcy przygotowali "ciupagi hańby" dla prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w niedzielę charytatywny maraton narciarski w Zakopanem. - Mimo pandemii te zawody po raz kolejny się odbywają, bo ich cel jest ponadczasowy - mówił. Przy stoku narciarskim, gdzie odbywały się zawody, pojawili się przedsiębiorcy, którzy w proteście przeciwko obostrzeniom chcieli wręczyć głowie państwa dwie "ciupagi hańby".

W niedzielę rano ruszyła VII edycja charytatywnego maratonu narciarskiego "12H Slalom Maraton Zakopane 2021". W tym roku zawody ze względu na pandemię zostały skrócone z 12 do 6 godzin - odbywały się od 9 do 15. Zebrane pieniądze zasilą fundację Handicap Zakopane, która zajmuje się sportową rehabilitacją osób niepełnosprawnych.

Prezydent zainaugurował maraton

Niedzielne zawody zainaugurował prezydent Andrzej Duda, który od kilku lat sprawuje patronat nad maratonem. - Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę być tutaj z wami mimo wszystkich trudnych okoliczności, mimo pandemii. Mimo wszystko te zawody po raz kolejny się odbywają, bo ich cel jest ponadczasowy - mówił.

Podkreślił, że udział w maratonie to dla niego zaszczyt. - Po raz kolejny mogę być z państwem, mogę zjechać na tym slalomie gigancie, gdzie każdy pokonany metr służy temu, by wspierać integrację dzieci i młodzieży i ich możliwości rozwojowe - powiedział prezydent.

- Dziękuję, że ta działalność jest prowadzona, bo ta działalność - integracji przez sport, rehabilitacji - jest niezbędna. Nie można tego pozostawić, przerwać, nie można ulec jakimkolwiek przeszkodom - podkreślił Andrzej Duda.

"Ciupagi hańby"

Pod stokiem narciarskim, gdzie odbywały się zawody, pojawili się przedsiębiorcy, którzy w proteście przeciwko obostrzeniom chcieli wręczyć prezydentowi dwie "ciupagi hańby". Na jednej napisano: "Polityka dla godności, dla rodziny i dla Polski", na drugiej: "A tymczasem bankructwa, ubóstwa, upadek przedsiębiorstw, brak pomocy, kłamstwa medialne i mydlenie oczu przedsiębiorcom".

- Mamy dla pana prezydenta takie dwie ciupagi piękne, to są ciupagi hańby, którą my zauważamy. Hańbą jest to, co z nami robi rząd, z nami, wszystkimi przedsiębiorcami w Polsce, tymi, którzy zostali pominięci przez jakąkolwiek pomoc - wyjaśniał organizator akcji Gerard Wolski.

- Chcieliśmy panu prezydentowi powiedzieć, że polityka, którą prowadzi ten rząd, prowadzi donikąd i należy dziś brać przykłady z innych państw, w jaki sposób sobie radzą z pandemią, jak potrafią pomóc przedsiębiorcom, choćby nawet przez zawieszenie kredytów - mówił.

Przedsiębiorcy przygotowali "ciupagi hańby" dla prezydenta DudyTVN24

Do wręczenia ciupag jednak nie doszło, bo protestujący nie zostali dopuszczeni do prezydenta Andrzeja Dudy - przekazał reporter TVN24 Marcin Kwaśny.

Przedsiębiorcy przygotowali "ciupagi hańby" dla prezydenta Dudy
Przedsiębiorcy przygotowali "ciupagi hańby" dla prezydenta DudyTVN24

Charytatywny maraton

Pomysłodawczynią narciarskiego maratonu jest olimpijka i wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, prezes fundacji Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz.

Podczas imprezy czołowi polscy narciarze wraz z podopiecznymi fundacji bez przerwy pokonują slalom, chcąc w określonym czasie zjechać jak najwięcej razy. Każdy przejechany kilometr oznacza więcej pieniędzy na działalność fundacji Handicap Zakopane. W ubiegłym roku narciarze, na czele z prezydentem, przejechali prawie 700 kilometrów.

Fundacja Handicap Zakopane jest organizacją pozarządową, której celem jest organizacja i promowanie kultury fizycznej, sportu, narciarstwa, szczególnie wśród osób czasowo lub trwale niepełnosprawnych oraz integracja sportowców o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych.

Autor:ads/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości