Prawdopodobnie pod koniec listopada zostaną przeprowadzone prawybory w Koalicji Obywatelskiej, w których zmierzą się Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. To trzecie takie wybory wewnątrz partii. W pierwszych z nich - w 2010 roku - zmierzył się Radosław Sikorski z Bronisławem Komorowskim, a w drugich - w 2019 roku - Małgorzata Kidawa-Błońska z Jackiem Jaśkowiakiem, gdzie zwycięzcę zastąpił Rafał Trzaskowski.
W sobotę zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej podjął decyzję o organizacji prawyborów przed wyborami prezydenckimi. Premier Donald Tusk wskazał, że w posiedzeniu brali też udział liderzy pozostałych partii koalicyjnych - Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.
Szef rządu poinformował, że prawybory w Koalicji Obywatelskiej przed wyborami prezydenckimi odbędą się jeszcze w tym miesiącu, prawdopodobnie 23 listopada, a 7 grudnia na Śląsku zwycięski kandydat - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski lub szef MSZ Radosław Sikorski - zaprezentuje swój program. To będą trzecie prawybory, w których zmierzą się politycy Platformy Obywatelskiej.
Pierwsze prawybory. Sikorski vs. Komorowski
Dla Radosława Sikorskiego nie będą to pierwsze prawybory. W 2010 roku, gdy był ministrem spraw zagranicznych, stanął w wyścigu o poparcie swojej partii z ówczesnym marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim.
Prawybory zakończyły się zwycięstwem Komorowskiego. Komorowski uzyskał 68,5 proc. głosów, a Sikorski 31,5 proc.
Wyniki głosowania polityków PO ogłosiła wtedy Hanna Gronkiewicz-Walz, która kierowała prawyborczą komisją. - Mieliśmy odwagę podjąć to wyzwanie, którego nikt w Polsce jeszcze nie podejmował - komentowała w marcu 2010 roku Gronkiewiz-Walz, cytowana przez Newsweeka.
Zobacz też: Głosowanie zakończone. Komorowski czy Sikorski?
W prawyborach wzięło udział ponad 21 tysięcy członków Platformy, co stanowiło około 47,5 proc. ówczesnej liczby członków tej partii.
Wybory prezydenckie w 2010 roku wyłoniły następcę zmarłego w trakcie kadencji Lecha Kaczyńskiego, który zmarł w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.
Pierwsza tura wyborów odbyła się 20 czerwca, a druga tura 4 lipca. Wybory zakończyły się zwycięstwem kandydata Bronisława Komorowskiego, który pokonał Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat PO otrzymał 53,01 proc. głosów, a kandydat PiS 46,99 proc. głosów.
Drugie prawybory. Kidawa-Błońska vs. Jaśkowiak
Kandydata PO na prezydenta wyłoniły też prawybory w 2019 roku. Wtedy zmierzyli się ówczesna wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Głosowanie odbyło się 14 grudnia 2019 roku na konwencji partii. Ważny głos oddało 475 członków PO. Zwyciężyła wtedy Kidawa-Błońska, która zdobyła w nich 73,4 proc. głosów, przy 26,6 proc. głosów oddanych na Jacka Jaśkowiaka.
Małgorzata Kidawa-Błońska nie wystartowała ostatecznie w wyborach prezydenckich, które odbyły się 28 czerwca 2020 roku. Wicemarszałkini Sejmu zrezygnowała ze startu w wyborach 15 maja 2020 roku. Sondaże pokazywały spadek poparcia dla kandydatki PO, a wśród potencjalnych nazwisk na miejsce Kidawy-Błońskiej przewijali się między innymi Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski.
Nowym kandydatem PO został prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Trzaskowski przeszedł do drugiej tury i zmierzył się ze starającym się o reelekcję Andrzejem Dudą. Duda został prezydentem na drugą kadencję, uzyskał 51,03 proc., a Trzaskowski 48,97 proc. głosów wyborców.
Źródło: tvn24.pl, Państwowa Komisja Wyborcza, Newsweek
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka, Albert Zawada, Jakub Kaczmarczyk, Marcin Gadomski/PAP