Małgorzata Kidawa-Błońska

Małgorzata Kidawa-Błońska

Podjęta decyzja była i jest ryzykowna. Ale rozumiem ją - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" były przewodniczący Platformy Obywatelskiej, poseł Grzegorz Schetyna. W TVN24 mówił o zmianie kandydata na prezydenta w szeregach swojej partii oraz naglących terminach na zebranie podpisów.

Rafał Trzaskowski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - przekazali w piątek po spotkaniu zarządu Platformy Obywatelskiej liderzy partii, które tworzą Koalicję Obywatelską. Nowy kandydat mówił, że bierze "olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę, o silne państwo". Wcześniej tego dnia o rezygnacji z kandydowania poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Dla Pani Marszałek wyrazy szacunku za start! Walka o urząd prezydencki do łatwych nie należy - napisał na Twitterze ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z kandydowania w wyborach prezydenckich. Do decyzji wicemarszałek Sejmu odnieśli się także inni kontrkandydaci - Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Szymon Hołownia.

Platforma Obywatelska postawi w wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. Nie mam żadnych wątpliwości. To jest bardzo naturalny wybór - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Wybór w grudniu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej obciąża tych wszystkich, którzy wtedy podjęli taką decyzję. Teraz całe szczęście, że z tych złych decyzji potrafią się wycofać - dodał.