Stworzyć ludzki mózg, a w zasadzie jego elektroniczny model, to zadanie dla naukowców z całej Europy. W wielkim badawczym projekcie biorą udział także Polacy. Cel jest ambitny, czasochłonny i kosztowny. Pieniądze się znalazły - dała je Komisja Europejska. Tylko, czy znajdzie się komputer, który to wszystko udźwignie? Materiał "Polski i Świata".
Wiemy jak jest zbudowany do ostatniego neuronu, ale cały czas niewiele wiemy o tym, jak działa i co nie działa, gdy mózg choruje.
Radykalnie nowa metodologia
Wkrótce to może się zmienić. - To co proponujemy, to radykalnie nowa metodologia, która pozwoli zrozumieć mózg, zbadać jego choroby i na tej podstawie stworzyć nową technologię - mówi prof. Henry Markram z "Human Brain Project".
Naukowcy w ramach tego projektu chcą stowrzyć superkomputer, który ma być jednocześnie najwierniejszym modelem mózgu jaki kiedykolwiek zbudowano. Zadanie ambitne, nic dziwnego, że zaplanowane na dekadę i angażujące ponad 80 ośrodków naukowo-badawczych w całej Europie, w tym w Polsce. Dr Piotr Bogorodzki będzie członkiem grupy odpowiedzialnej za skatalogowanie badań rezonansu magnetycznego. Co dzień robi się ich w Europie kilkadziesiąt tysięcy, ale nikt ich nie analizuje, zebrane w bazę mogłyby posłużyć jako materiał do ważnych obserwacji. - Wykorzystując najnowsze techniki komputerowego przetwarzania, czyli poszukiwania jakis wzorców i na tej podstawie będziemy w stanie wyodrębnić tzw. biomarkery, charakterystyczne zmiany - mówi polski koordynator "HBP".
Jak elektrownia atomowa
Problem w tym, że komputer, który by taką symulację udźwignął - jeszcze nie istnieje. Musi mieć moc obliczeniową miliarda miliardów operacji na sekundę i wymaga zasilania elektrowni jądrowej. Chyba żeby go zbudować w oparciu o zupełnie nową technologię.
"Human Brain Project" wygrał rywalizację o miliard euro od Komisji Europejskiej razem z rozwojem badań nad grafenem. W tyle zostały badania nad zastosowaniem robotyki w codziennym życiu obejmujące m.in. bioniczne protezy kończyn, czy system Guardian Angels - monitorujący nasze zdrowie i bezpieczeństwo 24 godziny na dobę.
Autor: kcz//bgr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24