Prezydent Andrzej Duda wręczy w środę pięć nominacji na pierwszy stopień generalski lub admiralski w wojsku – poinformowało we wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wśród awansowanych jest pełnomocnik do spraw utworzenia wojsk obrony cybernetycznej pułkownik Karol Molenda.
Jak poinformowało na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na pierwsze stopnie generalskie oraz stopień admiralski. Uroczystość wręczenia aktów mianowania odbędzie się 13 marca w Pałacu Prezydenckim.
Stopień generała brygady, oprócz płk. Karola Molendy, otrzymają także: szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego płk pil. Robert Cierniak, dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Andrzej Dąbrowski i dowódca 15. Brygady Zmechanizowanej płk Norbert Iwanowski. Do stopnia kontradmirała zostanie awansowany dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec.
Szef BBN Paweł Soloch wyjaśnił, że ma to związek z obchodami przypadającej 12 marca 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. - W ciągu ostatniego roku awanse generalskie zostaną wręczone po raz szósty. Oczywiście prezydent ma świadomość, że w siłach zbrojnych generałów wciąż jest za mało. Chce także odejść od praktyki wręczania nominacji jedynie przy okazji takich świąt jak dzień Wojska Polskiego - tłumaczył Soloch.
Prezydent RP, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na pierwsze stopnie generalskie i admiralski. Uroczystość wręczenia aktów mianowania odbędzie się 13 marca br. o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim. pic.twitter.com/kTUdlHYR7h
— BBN (@BBN_PL) March 12, 2019
Wskazał, że jeszcze w tym półroczu są przewidziane kolejne nominacje, a obejmą one przede wszystkim oficerów liniowych.
Nowi generałowie
Płk Karol Molenda na początku lutego został pełnomocnikiem MON ds. utworzenia nowego rodzaju wojsk – wojsk obrony cyberprzestrzeni. Wkrótce ma objąć też funkcję dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Jest ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizuje się w reagowaniu na incydenty komputerowe, informatyce śledczej, bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń na systemy teleinformatyczne. Jest absolwentem WAT i Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Od 12 lat służy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.
Płk pil. Robert Cierniak po ukończeniu w 1991 roku Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej rozpoczął służbę w 1. pułku lotnictwa myśliwskiego. Wyróżniony w 2001 roku tytułem "Pilot Roku Lotnictwa Sił Zbrojnych RP". W 2003 roku brał udział w osłonie Air Force One z prezydentem USA George'em W. Bushem na pokładzie, a w 2006 roku zapewniał osłonę wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce. W 2006 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym Orlik w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii (Baltic Air Policing). W maju 2007 roku został dowódcą 23. Bazy Lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Po podyplomowych studiach w Szkole Sił Zbrojnych Kanady został zastępcą dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Od marca 2017 roku jest szefem Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczącym Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.
Płk Andrzej Dąbrowski dowodzi 3. Warszawską Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej w Bielicach koło Sochaczewa. Zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe w jednostkach obrony powietrznej – począwszy od plutonu – od 1990 roku, kiedy ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Był szefem Oddziału Operacyjnego-Zarządu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Należał też do grupy organizacyjnej DGRSZ. Ukończył wojskowe i cywilne studia podyplomowe.
Płk Norbert Iwanowski dowodzi 15. Brygadą Zmechanizowaną od sierpnia 2018 roku. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych pełnił służbę w 17. Brygadzie Zmechanizowanej oraz sztabie 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Absolwent Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej. Był na misjach w Iraku i Afganistanie. Pełnił m.in. funkcję szefa sztabu Centrum Operacji Lądowych–Dowództwie Komponentu Lądowego.
Kmdr Mirosław Jurkowlaniec służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1985 roku. Po ukończeniu pięcioletnich studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni służył w Grupie Okrętów Rozpoznawczych. W latach 1990–2002 zajmował kolejne stanowiska na ORP Nawigator. Gdy dowodził jednostką otrzymała ona tytuł "Najlepszy Okręt w Marynarce Wojennej". W 2002 roku objął stanowisko dowódcy Grupy Okrętów Rozpoznawczych. Dwukrotnie przygotowywał morską jednostkę działań specjalnych Formoza do działań na Zatoce Perskiej w operacjach "Iraqi Freedom" i "Enduring Freedom". W lutym 2013 roku został zastępcą szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. W 2017 roku objął stanowisko szefa Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W czerwcu ubiegłego roku objął dowodzenie 3. Flotyllą Okrętów w Gdyni. Dwukrotnie kierował największymi ratowniczymi ćwiczeniami w ratowaniu okrętów podwodnych organizowanymi przez Marynarkę Wojenną - SMER/MEDEX.
Autor: akr//rzw / Źródło: PAP