Polska reaguje na informacje o śmierci Polaka w Strefie Gazy. NIK składa zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa między innymi wobec byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei Tajwan nawiedziło największe od 25 lat trzęsienie ziemi. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 3 kwietnia.
1. Potężne trzęsienie ziemi na Tajwanie
Największe od 25 lat trzęsienie ziemi nawiedziło Tajwan, powodując zawalenie się budynków – podała agencja AP. Władze Japonii wydały ostrzeżenie przed tsunami na pobliskich wyspach należących do prefektury Okinawa. Magnituda wyniosła aż 7,7.
Telewizja pokazała ujęcia z miasta Hualien, gdzie w wyniku trzęsienia zawaliły się budynki – przekazała AP. Jak dotąd nie ma informacji o zabitych lub rannych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zawaliły się budynki. Potężne trzęsienie ziemi na Tajwanie, ostrzeżenia przed tsunami w Japonii i Filipinach
2. MSZ reaguje na śmierć Polaka w wyniku izraelskiego ataku
W związku ze śmiercią Polaka w izraelskim ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy minister Radosław Sikorski rozmawiał z Israelem Kacem, szefem izraelskiej dyplomacji. Jak przekazał rzecznik MSZ Paweł Wroński, rozmowa trwała osiem minut, miała charakter "dosyć krótki, dosyć oficjalny", a strona izraelska uznała swoją winę.
Wcześniej Sikorski rozmawiał z izraelskim ambasadorem. Wiceszef MSZ Andrzej Szejna stwierdził, że władze Izraela powinny pomyśleć, kto powinien odpowiedzieć karnie za atak i w jaki sposób zadośćuczynić materialnie rodzinom ofiar.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski po rozmowie z szefem izraelskiej dyplomacji. Osiem minut, charakter "dosyć krótki, dosyć oficjalny"
3. Zawiadomienie do prokuratury ws. Morawieckiego
Najwyższa Izba Kontroli kieruje zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa między innymi wobec byłego premiera Mateusza Morawieckiego przez "przekroczenie uprawnień" i niedopełnienie obowiązków w zakresie przyznawania wsparcia samorządom.
Równocześnie w środę NIK ma skierować zawiadomienie do prokuratury w innej sprawie - zakupu środków ochrony indywidualnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Także to zawiadomienie ma dotyczyć Morawieckiego, ale też między innymi Jacka Sasina.
4. Hołownia odpowiada na list Ziobry
Szymon Hołownia poinformował, że przekazał list od byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do sejmowej komisji. Ziobro zadeklarował w nim wolę stawienia się przed komisjami śledczymi i chciał powołania biegłych, którzy wydaliby opinię o jego zdrowiu.
- To już jest w dyspozycji komisji. To nie jest kwestia, którą powinien zajmować się marszałek Sejmu. Skierowałem ten apel do właściwego organu, czyli do komisji, która może powołać Zbigniewa Ziobro na świadka - powiedział Hołownia w TVP Info.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia o liście Ziobry. "To nie jest kwestia, którą powinien zajmować się marszałek Sejmu"
5. Nowa lista najbogatszych ludzi świata
Taylor Swift dołączyła do ekskluzywnego grona miliarderów z listy magazynu "Forbes" - piszą zagraniczne media. Piosenkarka po raz pierwszy znalazła się w słynnym zestawieniu.
Na liście najbogatszych ludzi na świecie zadebiutował też twórca ChatGPT Sam Altman. Tygodnik odnotował 2781 miliarderów, których łączny majątek przekracza 14 bilionów dolarów. Nie zabrakło też polskich nazwisk.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gwiazda pop debiutuje, polska reprezentacja liczy osiem osób. Nowa lista najbogatszych ludzi świata
Źródło: PAP, TVN24