Tajwan

Tajwan

Szkoły zamknięte były jedynie przez dwa tygodnie, galerie handlowe pracują normalnie, a statystyki i tak wskazują, że Tajwan jest jednym z najlepiej radzących sobie z pandemią COVID-19 państw na świecie. I to mimo bliskości Chin, z których koronawirus rozprzestrzenił się na inne kraje i kontynenty. O walce Tajwańczyków z patogenem SARS-CoV-2 pisze i opowiada Michał Tracz, dziennikarz TVN24.

Okręt wojenny USA przepłynął w czwartek przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Potwierdziły to źródła amerykańskie. Chińska armia uważnie śledziła i monitorowała trasę - oświadczył Pekin.

Wynik sobotnich wyborów na Tajwanie nie zmieni zasady "jednych Chin". Nie zachwieją nią także niesłuszne słowa i działania zachodnich polityków - oświadczył w poniedziałek chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Pekin uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję "jednych Chin".

W wyborach prezydenckich na Tajwanie zwyciężyła dotychczasowa prezydent Caj Ing-wen, uważana za gwarantkę wartości demokratycznych wobec autorytarnych rządów Pekinu. Odbywające się tego samego dnia wybory parlamentarne wygrało jej ugrupowanie Demokratyczna Partia Postępowa.

Chiny bez przerwy zagrażają Tajwanowi i stwarzają poważne zagrożenie dla pokoju i stabilizacji w regionie - powiedziała w czwartek prezydent tego kraju Caj Ing-wen. Przemawiając w dniu Święta Narodowego Tajwanu, zapowiedziała, że Tajwan będzie bronił swojej suwerenności, pokoju i demokracji.

Kiribati, państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, przywróciło stosunki dyplomatyczne z Chinami. To już siódmy kraj, który odwraca się od Tajpej na rzecz Pekinu, odkąd w 2016 roku prezydentem Tajwanu została Caj Ing-wen z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej. Chiński minister spraw zagranicznych wyraził zadowolenie z tej decyzji.

Rząd Wysp Salomona zdecydował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. To już szóste państwo, które odwraca się od Tajpej na rzecz Pekinu, odkąd w 2016 roku prezydentem została Caj Ing-wen z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej.

Kongres powinien szybko zaaprobować wartą osiem miliardów dolarów transakcję sprzedaży Tajwanowi myśliwców F-16 w sytuacji, w której wyspa musi się zmagać z coraz większą presją ze strony Chin - uważają czołowi przedstawiciele republikanów i demokratów w Waszyngtonie.

Ambasada Chin w Czechach rozesłała do mediów oświadczenie, w którym zarzuca władzom Pragi, że szkodzą chińskim interesom dotyczącym Tajwanu i Tybetu. Czeski resort spraw wewnętrznych odpowiedział, że nie ma wpływu na działania miejskiego samorządu.