Portal tvn24.pl dotarł do kolejnych nagrań w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Odnosząc się do afery Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, powiedział na antenie TVN24, że dostawał propozycje, by "skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". Gitanas Nauseda zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich na Litwie. Dzisiaj mijają dwa ważne terminy związane z eurowyborami. W ataku Izraela na miasto Rafah zginęło kilkadziesiąt osób - donoszą zagraniczne agencje. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 27 maja.
1. Kolejne nagrania w aferze Funduszu Sprawiedliwości
Portal tvn24.pl dotarł kolejnych do nagrania z narady, która odbyła się w resorcie sprawiedliwości. Wzięli w niej udział Dariusz Matecki i Mateusz Wagemann oraz urzędnik z Departamentu Funduszu Sprawiedliwości. Do narady doszło w pierwszym kwartale 2022 roku. Głównym tematem spotkania jest omówienie strategii, jak wytłumaczyć się z powiązań polityków wówczas Solidarnej Polski ze stowarzyszeniami, które wygrały konkursy z Funduszu Sprawiedliwości na przeciwdziałanie przestępczości. Chodzi o organizacje powiązane z Dariuszem Mateckim i Mateuszem Wagemannem - Stowarzyszenie Fidei Defensor i Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia.
Odnosząc się do afery wokół Funduszu Sprawiedliwości Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, powiedział na antenie TVN24, że dostawał propozycje, by "skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". - To była korupcja polityczna - stwierdził i zadeklarował, że jest gotowy do współpracy z prokuraturą i ewentualną komisją śledczą w tej sprawie. Zapowiedział, że w najbliższych dniach "przedstawi więcej szczegółów".
2. Druga kadencja prezydenta Litwy
Ubiegający się o reelekcję prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Wstępne wyniki Głównej Komisji Wyborczej pokazują, że zdobył on około 80 procent głosów, a jego rywalka, premier Ingrida Szimonyte - około 20 procent.
- Uzyskałem wielki mandat zaufania i doskonale zdaję sobie sprawę, że będę musiał to pielęgnować - powiedział wieczorem Nauseda dziennikarzom. Prezydent elekt, któremu wsparcia udzieliła Litewska Partia Socjaldemokratyczna, podkreślił też wagę i znaczenie w dobie obecnej polityki zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa. Przypomniał, że "niepodległość Litwy, jej wolność to są wartości, które musimy chronić" we współdziałaniu z Unią Europejską i NATO.
CZYTAJ WIĘCEJ: Gitanas Nauseda może zachować urząd. Duża przewaga
3. Ważne terminy przed eurowyborami
W poniedziałek mija termin na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Dzisiaj mija też termin na zgłoszenie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. CZYTAJ WIĘCEJ: Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania? Wkrótce mija termin
4. Hamas zaatakował Tel Awiw, Izrael zrzucił bomby na Rafah
Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło podczas niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców.
Izraelski nalot nastąpił, po tym jak Hamas po raz pierwszy od miesięcy przeprowadził ataki rakietowe na Tel Awiw. Według palestyńskich medyków, izraelskie pociski uderzyły w namioty dla wysiedleńców. Na nagraniu z miejsca ataku widać ogromne zniszczenia - dodają. Dokładna liczba ofiar śmiertelnych nie jest znana, jednak ze wstępnych informacji wynika, że zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób.
CZYTAJ WIĘCEJ: Izraelskie pociski spadły na Rafah. Wielu zabitych i rannych
5. Kilkaset kilogramów kokainy na jachcie pod polską banderą
406 kilogramów kokainy przejęto na jachcie płynącym po Zatoce Biskajskiej pod polską banderą - przekazała w niedzielę francuska prefektura morska na Atlantyku. By uniemożliwić skonfiskowanie ładunku, załoga podpaliła jednostkę, chcąc zatopić łódź. Ten plan się jednak nie powiódł. Prefektura podała w komunikacie, że celnicy przejęli narkotyki w nocy z czwartku na piątek. Na jachcie były dwie osoby, których obywatelstwo jest ustalane.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jacht z polską banderą i setki kilogramów narkotyków
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP