Tyszka: Dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości. To była korupcja polityczna

Źródło:
TVN24
Tyszka: Dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości. To była korupcja polityczna
Tyszka: Dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości. To była korupcja politycznaTVN24
wideo 2/6
Tyszka: Dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości. To była korupcja politycznaTVN24

Stanisław Tyszka, poseł Kofederacji, powiedział, że dostawał propozycje, by "skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". - To była korupcja polityczna - stwierdził i zadeklarował, że jest gotowy do współpracy z prokuraturą i ewentualną komisją śledczą w tej sprawie. Zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi więcej szczegółów.

Od kilku dni media - w tym tvn24.pl - publikują nagrania, które w ostatnich dwóch latach zarejestrował Tomasz Mraz - były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Mraz jest jednym z podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w przyznawaniu milionowych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, określanym jako "główny świadek" w sprawie, który "sypie ziobrystów". Zbigniew Ziobro i jego zaplecze z Suwerennej Polski przez lata kierowało tym resortem sprawiedliwości i samym Funduszem Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: AFERA WOKÓŁ FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI

Tyszka: dostawałem propozycje, by skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości

W niedzielę o Funduszu Sprawiedliwości dyskutowali goście "Kawy na ławę" w TVN24. Jak mówił Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, "PiS miał umowę z Suwerenną Polską, że podzieli się subwencją partyjną". - Nie podzielił się, w związku z tym Kaczyński zgodził się, żeby (politycy SP - red.) kradli pieniądze dla ofiar przestępstw - mówił.

Powiedział, że "sam dostawał propozycje, żeby skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". - To miało charakter korupcji politycznej - stwierdził.

Dodał, że "był kuszony przez wiele lat przez PiS na różnych poziomach, bo im brakowało do większości" w Sejmie.

Pytany, dlaczego nie zgłosił tej sprawy do prokuratury, kiedy dostawał tego typu propozycje, odparł: - Bo w odróżnieniu od was jestem prawnikiem i wiem, jak się poruszać w prawie.

- Kto był wtedy dysponentem Funduszu Sprawiedliwości? Minister sprawiedliwości, prokurator generalny (Zbigniew Ziobro). Ja miałem do prokuratora generalnego to zgłosić? - dodał.

Tyszka zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi więcej szczegółów. - Jestem gotów to powiedzieć i powiem w najbliższych dniach. Jestem w pełni otwarty na współpracę z prokuraturą i komisją śledczą, która mogłaby w tej sprawie powstać - zadeklarował.

Dodał, że Konfederacja złoży projekt ustawy, która "uniemożliwi obecnej ekipie rozkradanie tych pieniędzy na takiej samej zasadzie, jak robiło to Prawo i Sprawiedliwość".

Mueller: trzeba to wyjaśnić od A do Z

Piotr Mueller z PiS mówił, że sprawa Funduszu Sprawiedliwości "absolutnie wymaga wyjaśnienia". - Ja tu po tych dokumentach, po tych informacjach, które są w opinii publicznej, chcę, żeby ta sprawa była od A do Z wyjaśniona. Nie będę tłumaczył ani kolegów, ani tego, co dzisiaj słyszymy - powiedział.

- Wiemy, że pan Mraz był dyrektorem departamentu i w związku z tym, jak rozumiem, wobec niego miały być też kierowane zarzuty. Teraz robi wszystko, aby żadnej odpowiedzialności w tej sprawie nie mieć - wskazywał poseł PiS.

Mueller o Funduszu Sprawiedliwości: trzeba to wyjaśnić od A do Z
Mueller o Funduszu Sprawiedliwości: trzeba to wyjaśnić od A do ZTVN24

Arłukowicz: to Kaczyński musi ponieść odpowiedzialność

- Ja bardzo bym chciał, żebyśmy rzeczywistość postawili z głowy na nogi. Nie są problemem nagrania, które wyszły. Problemem jest to, że kradli. Nie to, że wyszedł pan dyrektor departamentu i opowiedział, jak kradli. Problemem jest to, że kradli - podkreślił Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Wskazywał, że "to jest cały system zbudowany przez Jarosława Kaczyńskiego". - To Jarosław Kaczyński zgodził się na to, żeby Ziobro był szefem wymiaru sprawiedliwości, a pod nim był Romanowski i ci wszyscy ludzie - powiedział.

- To Jarosław Kaczyński musi ponieść za to odpowiedzialność. To on zbudował to państwo. On zbudował tych ludzi, którzy w Suwerennej Polsce robili to, co robili - dodał Ałukowicz.

Arłukowicz o Funduszu Sprawiedliwości: to Kaczyński musi ponieść odpowiedzialność
Arłukowicz o Funduszu Sprawiedliwości: to Kaczyński musi ponieść odpowiedzialnośćTVN24

Biedroń: Suwerenna Polska stworzyła system mafijny

Robert Biedroń z Lewicy mówił, że "odwracanie kota ogonem to jest nowa specjalizacja w Zjednoczonej Prawicy". - Dzisiaj jak na dłoni widać, że Suwerenna Polska stworzyła system mafijny, za pomocą którego wyciągano pieniądze. Kaczyński miał swój fundusz partyjny, z którego dostawał subwencje, a Suwerenna Polska miała Fundusz Sprawiedliwości i tak to działało - stwierdził.

Dzisiaj, żeby wyjaśnić tę sprawę, po pierwsze musi się temu przyjrzeć Państwowa Komisja Wyborcza, jeśli chodzi o powiązania między Suwerenną Polską jako partią, a wydatkowaniem pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Po drugie, powinien się tym zająć Trybunał Konstytucyjny - oczywiście nie w tej formule - ponieważ być może suwerenna Polska naruszyła artykuł 13 Konstytucji, jeśli chodzi o funkcjonowanie partii politycznych - wskazywał Biedroń.

Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Biedroń: Suwerenna Polska stworzyła system mafijny
Biedroń: Suwerenna Polska stworzyła system mafijnyTVN24

Thun: Kaczyński rozwalał państwo, my usiłujemy je odbudować

Róża Thun z Polski 2050 oskarżała Jarosława Kaczyńskiego, że ten "rozwalał państwo". - Na szczęście nie do końca. Usiłujemy je odbudować - mówiła.

- Mówimy o odwracaniu kota ogonem, czy stawianiu rzeczy na głowie. Dokładnie to robicie w tej chwili - zwracała się do przedstawicieli opozycji.

Thun: Kaczyński rozwalał państwo, my usiłujemy je odbudować
Thun: Kaczyński rozwalał państwo, my usiłujemy je odbudowaćTVN24

Kolarski: jeśli doszło do złamania prawa, trzeba ukarać tych, którzy to zrobili

Prezydencki minister i kandydat PiS do europarlamentu Wojciech Kolarski powiedział, że "to jest oczywiste, że trzeba tę sprawę wyjaśnić, a jeżeli doszło do złamania prawa, to trzeba pociągać do odpowiedzialności i ukarać tych, którzy prawo złamali".

- Mówimy o tym w bardzo szczególnym momencie - jest kampania wyborcza i są różne problemy, które ma dzisiaj rząd. (...) Nie wątpię, że konferencje prasowe posła Giertycha z człowiekiem, który kiedyś był bliskim współpracownikiem jednej strony, a teraz jest bliskim współpracownikiem drugiej strony, mają na celu zogniskowanie zainteresowania opinii publicznej na innych tematach - dodał.

Kolarski: jeśli doszło do złamania prawa, trzeba ukarać tych, którzy to zrobili
Kolarski: jeśli doszło do złamania prawa, trzeba ukarać tych, którzy to zrobiliTVN24

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Z Obwodu Królewieckiego wleciał balon, który zerwał się z uwięzi. Prawdopodobieństwo wlotu obiektu zostało wcześniej zgłoszone przez służby Federacji Rosyjskiej" - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rosyjski balon w polskiej przestrzeni powietrznej

Rosyjski balon w polskiej przestrzeni powietrznej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Już dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość - alarmują eksperci. I wskazują, że wciąż przybywa dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się otyłość, oraz jak krzywdząca jest związana z nią stygmatyzacja, mówi nowa kampania edukacyjna.

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

Źródło:
PAP

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że mężowi 39-letniej Natalii przedstawiono zarzut zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Przyznał się do zbrodni. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zabił. Powiedział, że "coś w nim pękło".

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Truskawkowy Księżyc zalśni na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie się wydawał większy niż zwykle, a nawet może przybrać pomarańczowy kolor.

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

Nadchodzi kolejna fala gwałtownych burz z ulewami i silnym wiatrem. Nawałnice nawiedzą Polskę w piątek po południu, a najbardziej niebezpiecznie zapowiada się noc z piątku na sobotę. Prędkość wiatru w porywach może przekraczać wtedy nawet 100 km/h. Groźnej pogodzie będzie sprzyjać upał.

Nadciągają kolejne nawałnice. W Polskę uderzą dwa fronty

Nadciągają kolejne nawałnice. W Polskę uderzą dwa fronty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mimo starań lekarzy nie udało się uratować 19-dniowego noworodka, który w środę trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Jak przekazywał rzecznik lecznicy, chłopiec miał poważne obrażenia głowy, a jego stan określano jako krytyczny. Prokuratura wyjaśnia, skąd u noworodka takie obrażenia. Zatrzymano rodziców dziecka oraz babcię.

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pracownicy zakładu firmy Canpack w Brzesku (Małopolskie) strajkują, domagając się podwyżek. Jak mówią, zyski firmy w ostatnich latach się podwoiły, a płace pozostały "na poziomie bliskim minimalnej krajowej". Według protestujących "zakład praktycznie stoi". Władze firmy twierdzą jednak, że produkcja "w dużej mierze jest kontynuowana", a "zamówienia klientów są realizowane zgodnie z planem". Zarząd Canpack poinformował też, że zaprosił związkowców do rozmów o podwyżkach.

Strajk w dużej polskiej firmie. Związkowcy domagają się podwyżek

Strajk w dużej polskiej firmie. Związkowcy domagają się podwyżek

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W czwartek, 20 czerwca, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Uszkodzone zostały dachy kilku domów, a w jednym wypadły szyby z okien.

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Władimira Putina w Korei Północnej Kim Dzong Un podarował rosyjskiemu dyktatorowi jego portret. Użytkownicy mediów społecznościowych zauważyli, że przypomina on obraz nagrobkowy - donosi Nexta.

Putin dostał portret od Kim Dzong Una. Rosyjskie media nie chcą go pokazywać

Putin dostał portret od Kim Dzong Una. Rosyjskie media nie chcą go pokazywać

Źródło:
Nexta, PAP

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Sześć lat temu 13-letni wówczas Paweł poczuł się źle podczas szkolnej wycieczki. Lekarz początkowo zignorował jego stan i nie zdecydował od razu o zabraniu go do szpitala. Chłopiec został sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Lekarz stanął przed sądem.

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

Źródło:
PAP

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

Od początku czerwca w Grecji doszło do serii zaginięć i śmierci turystów. Jak zauważa lokalna policja, wszyscy oni wybrali się na piesze wycieczki w upalną pogodę. Zdaniem naukowców właśnie zmiany klimatu i coraz częstsze fale upałów mogą być wyjaśnieniem tych zdarzeń. - Mózg jest kluczem do wszystkiego - wyjaśnia ekspert.  

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W tym roku minęło 30 lat od polskiej premiery "Listy Schindlera". Film opowiedział światu historię niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował życie ponad tysiąca Żydów. Obraz został obsypany nagrodami. Wpłynął też na odrodzenie się społeczności żydowskiej w Polsce. Jak do tego doszło? O tym w reportażu dla amerykańskiej telewizji MSNBC opowiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który przy tej okazji rozmawiał z autorami filmu.

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, msnbc

Justin Timberlake ma 26 i 27 lipca wystąpić w Krakowie. Tymczasem z doniesień medialnych wynika, że zatrzymany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości piosenkarz w pierwszy z tych dni ma pojawić się przed obliczem nowojorskiego sądu. Co to oznacza dla występów? Przedstawicielka Tauron Areny Kraków potwierdza portalowi tvn24.pl: oba odbędą się zgodnie z planem.

Justin Timberlake ma wyznaczoną datę rozprawy w dniu występu w Polsce. Co to oznacza dla fanów?

Justin Timberlake ma wyznaczoną datę rozprawy w dniu występu w Polsce. Co to oznacza dla fanów?

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Wskazano laureatów Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zostały nimi Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath oraz Emilia Putek. Celem Konkursu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego partnerami merytorycznymi są Radio Zet, telewizja TVN24 i Uniwersytet SWPS. 

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Źródło:
tvn24.pl

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Źródło:
tvn24.pl, naukawpolsce.pl