Opozycja chce wotum nieufności dla Przemysława Czarnka, ministra na komisji nie było

Źródło:
tvn24.pl
Sejmowa komisja edukacji o wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka, 12.04.2023
Sejmowa komisja edukacji o wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka, 12.04.2023TVN24
wideo 2/10
Sejmowa komisja edukacji o wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka, 12.04.2023TVN24

Nieobecność ministra Czarnka jest obraźliwa. Blisko 70 procent Polek i Polaków domaga się odwołania. Wobec tych ludzi powinien mieć minimum odwagi, żeby stanąć tu i powiedzieć "przepraszam" - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na sejmowej komisji poświęconej wotum nieufności dla ministra edukacji. Szef resortu nie przyszedł na posiedzenie. W głosowaniu był remis, co oznacza negatywną opinię wobec wniosku. W czwartek wieczorem sprawą ma zająć się Sejm.

Posłowie opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 - złożyli wniosek o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na początku lutego. Stało się to tuż po publikacjach tvn24.pl na temat programu nazywanego willa plus.

WILLA PLUS. PUBLICZNE PIENIĄDZE DLA ORGANIZACJI BLISKICH PIS. LISTA >>>

- Stoimy tutaj i składamy już wspólny wniosek o odwołanie ministra Czarnka w imieniu przytłaczającej większości Polek i Polaków. 70 procent Polaków domaga się dymisji Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji i nauki. To rodzice, którzy doskonale wiedzą, jak dużo i jak często muszą dopłacać z własnej kieszeni do teoretycznie bezpłatnej edukacji. To także nauczyciele, którzy pracują za głodowe stawki, a minister edukacji nawet nie chce podjąć z nimi dialogu - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) podczas wspólnej konferencji prasowej klubów opozycyjnych.

Minister Przemysław Czarnek był w Sejmie, na komisję nie dotarł. Co mówił na korytarzu?

Izdebski o sondażu w sprawie willa plus
Izdebski o sondażu w sprawie willa plusTVN24

Pogarda i lekceważenie

Wniosek o odwołanie Czarnka zaczyna się od słów:

Przemysław Czarnek został powołany na stanowisko Ministra Edukacji i Nauki 19 października 2020 roku. Przez ponad dwa lata sprawowania urzędu wielokrotnie pokazywał, że nie rozumie problemów szkół, konsekwentnie odmawiał współpracy ze związkami zawodowymi, organizacjami zajmującymi się edukacją młodzieży, zaś środowiskom uczniowskim dał się poznać jako ten Minister, od którego płyną do nich słowa pogardy i lekceważenia.

PEŁNA TREŚĆ WNIOSKU O WOTUM NIEUFNOŚCI >>>

Komisja bez ministra

Na środę, 12 kwietnia, zaplanowano poświęcone wnioskowi posiedzenie sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. Miało rozpocząć się o godz. 13, jednak opóźniło się o ponad 20 minut w związku z głosowaniami na sali sejmowej.

Posiedzenie rozpoczęła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, składając wniosek formalny o przerwanie obrad do czasu wyjaśnienia posłom, "gdzie podziewa się minister Czarnek". - Jego nieobecność jest obraźliwa. Blisko 70 procent Polek i Polaków domaga się odwołania. Wobec tych ludzi powinien mieć minimum odwagi, żeby stanąć tu i powiedzieć "przepraszam" - argumentowała posłanka.

Ministerstwo edukacji reprezentował wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Dotacje z NCBR i program willa plus. Jak oceniają to Polacy. Sondaż
Dotacje z NCBR i program willa plus. Jak oceniają to Polacy. Sondażtvn24

Wtórował jej Piotr Borys z KO: - Minister niepoważnie traktuje nauczycieli, ale to jest Sejm.

Krystyna Szumilas (KO) zwróciła uwagę, że PiS zwlekało ze zwołaniem debaty na temat wotum dla Czarnka. - Chcieliście, żeby emocje wokół willa plus opadły - komentowała. I oceniała nieobecność Czarnka jako "tchórzostwo".

Wniosek o przerwę odrzucono.

To miał być czas na pytania

- Posłowie PiS nie mają honoru, nie zależy im na tym, żeby minister Czarnek stanął nie tyle przed komisją, co przed społeczeństwem dzisiaj, i powiedział, co ma na swoją obronę - komentowała Szumilas. I przypominała, że to komisja jest czasem, gdy ministrowi można zadawać pytania.

Szumilas omawiając wniosek o wotum, wymieniała oprócz programu willa plus m.in.: - próby wprowadzenia lex Czarnek - niskie płace nauczycieli - zlecanie badań bez konkursów - promowanie podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego

Szumilas mówiła: - Pan minister Czarnek nie myśli o dobru młodego człowieka. Nie myśli o tym, by szkoła była dla niego miejscem, gdzie poznaje świat i czuje się bezpiecznie.

Zdaniem byłej minister edukacji minister działa nie na rzecz dziecka, ale na rzecz partii.

Gdy Szumilas wymieniała kolejne powody, dla których należy odwołać ministra, posłowie zaczęli kłócić się o sprawę tragicznej śmierci Mikołaja Filiksa, syna posłanki KO. Szumilas komentowała: - Nie usłyszałam ani słowa potępienia dla ujawnienia danych tego dziecka.

To zakończyło przekrzykiwanie się posłów.

Pełnomocnik Filiks: składamy do prokuratury zawiadomienie w sprawie ujawnienia niejawnych danych
Pełnomocnik Filiks: składamy do prokuratury zawiadomienie w sprawie ujawnienia niejawnych danych (wypowiedź z 29 marca)TVN24

"Minister nie stawił się w pracy"

- Moja hipoteza jest taka, że być może minister przecina wstęgę na otwarciu willi jakiegoś kolegi albo bierze udział w urodzinach jakiegoś kolegi - komentowała Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do nieobecności ministra na komisji. - Nie stawił się w pracy, jego służbowym obowiązkiem było się tu pojawić. Tą nieobecnością przyznaje stuprocentową rację wnioskowi o jego odwołanie - oceniła.

Dziemianowicz-Bąk odnosiła się tym samym nie tylko do programu willa plus, ale również do urodzin, które we wrocławskiej operze zorganizował jeden ze współpracowników ministra.

Bartosz Rybak zorganizował urodziny w gmachu wrocławskiej opery
Bartosz Rybak zorganizował urodziny w gmachu wrocławskiej opery (materiał z 3 marca)TVN24

- Nie dyskutujemy o tym wniosku, dlatego że opozycja nie lubi ministra Czarnka - podkreślała posłanka Lewicy. I dodawała: - Robimy to, bo minister regularnie udowadnia, że się do tej pracy nie nadaje. A oświata pod jego kierunkiem zmierza ku katastrofie. Płacić będą, i już płacą, dzieci, młodzież i nauczyciele.

Obrady sejmowej komisji nad wotum nieufności dla Przemysława CzarnkaPAP/Leszek Szymański

Posłanka przypomniała list oświatowej Solidarności, która już w 2022 roku pisała do premiera Mateusza Morawieckiego o Czarnku:

Minister edukacji i nauki od dwóch lat prowadzi politykę pozorowanego dialogu społecznego, która zmierza do destrukcji systemu edukacji w Polsce i do degradacji zawodu nauczyciela.

Willa plus przelała czarę

- Jego nieobecność to dowód strachu - wtórował posłankom Dariusz Klimczak z PSL. - Podpisaliśmy się pod wnioskiem o wotum nie tylko dlatego, że wybuchła afera willa plus. Ona tylko przelała czarę - podkreślał.

Jego zdaniem Czarnek budzi emocje, by dzielić ludzi. - Jako minister edukacji powinien zajmować się rozwojem szkoły, a zajmuje się próbą jej kontrolowania. Bulwersujące były ciągłe próby umacniania pozycji kuratora i nadzoru politycznego nad szkołami - komentował polityk PSL.

Katarzyna Lubnauer wymieniała powiązania beneficjentów willi plus z politykami partii rządzącej. - Minister chce sformatować polskich uczniów na wyborców PiS-u -dodawała.

Willa plus. Opozycja: Czarnek wie, że jest winny. Nie tłumaczył się nam, tylko prezesowi
Willa plus. Opozycja: Czarnek wie, że jest winny. Nie tłumaczył się nam, tylko prezesowi (materiał z 8 lutego)TVN24

PiS wylicza literówki

- Wydawało mi się, że nie da się słabszego wniosku zrobić niż ten, który państwo zrobiliście w 2021 roku - komentował Tomasz Zieliński z PiS.

Przypominał, że ministerstwo regularnie spotyka się ze związkami zawodowymi. Zapewniał, że w szkołach nie ma problemu z brakami kadrowymi, a minister Czarnek zwiększył liczbę specjalistów, m.in. psychologów i pedagogów.

Wypominał Platformie likwidację szkół oraz podwyższenie wieku emerytalnego. – Skutecznie walczyliście z tym, żeby emeryci nie pracowali w szkołach – stwierdził poseł PiS. – Określiliście, że praca emerytów to "anomalia", nie obrażajcie ludzi – dodawał.

NAUCZYCIELE 60 PLUS. UCZĄ PO KILKADZIESIĄT LAT W JEDNEJ SZKOLE >>>

Poseł Zieliński chwalił działania ministra Czarnka na rzecz uczniów z Ukrainy. – Naprawdę było tego bardzo dużo – zapewniał. Posłom opozycji wytykał literówki i oceniał, że powinni się wstydzić swojego wniosku.

Zamieszanie z przerwą i ostateczne głosowanie

Około 14.35, po ponad godzinie dyskusji, posłowie opozycji wnioskowali o przerwę, podkreślając, że dyskusja bez ministra Czarnka nie ma sensu. Ten wniosek udało się przegłosować zgodnie z życzeniem opozycji, która miała w tym czasie większość.

Po głosowaniu przewodnicząca komisji Mirosława Stachowiak-Różecka, nie odnosząc się do intencji wnioskodawców, ogłosiła przerwę, ale pięciominutową. Przed 15 po raz drugi przerwała komisję - mimo że wniosek opozycji dotyczył jej odroczenia w związku z nieobecnością ministra Czarnka. Posłowie PiS byli w mniejszości i zapewne przegraliby to głosowanie.

W ostatecznym głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności 19 posłów było za jego odrzuceniem, a 19 za przyjęciem. W związku z tym, że nie było większości, wniosek został zaopiniowany negatywnie. Posłem sprawozdawcą z posiedzenia komisji będzie Tomasz Zieliński z PiS.

Dyskusję na sali plenarnej i głosowanie w sprawie ministra Czarnka zaplanowano na czwartek, 13 kwietnia, od godziny 21.15.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci odnaleźli zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Ciało odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania. Mąż kobiety został zatrzymany. 15 czerwca zgłosił jej zaginięcie. Ciało kobiety znaleziono około 10 kilometrów od domu.

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Źródło:
tvn24.pl

Obserwujemy, że do aptek przychodzą młodze, wysportowane osoby z listą recept na fentanyl i skupują. Co jest ciekawe i znamienne, większość tych recept pochodzi z jednego podmiotu, nawet od jednego lekarza - mówił w TVN24 Łukasz Pietrzak, farmaceuta, kierownik apteki.

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Źródło:
TVN24

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał. W 2022 roku zapowiadał, że prędzej zrezygnuje z bycia posłem niż z bycia członkiem partii Zbigniewa Ziobry, wówczas Solidarnej Polski. Suwerenna Polska opublikowała w mediach społecznościowych komentarz.

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - podała Prokuratura Krajowa.

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Źródło:
tvn24.pl

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

Władimir Putin został przyjęty w Korei Północnej z pełnymi honorami. Na lotnisku w Pjongjangu, oprócz Kim Dzong Una, czekał na niego rozłożony czerwony dywan. Nie zabrakło też wymiany uprzejmości przy limuzynie.

Wymiana przy limuzynie. Putin się ugiął

Wymiana przy limuzynie. Putin się ugiął

Źródło:
Meduza, Izwestija, BBC

Przed Sądem Rejonowym w Bielsku Podlaskim rozpoczął się w proces kobiety oskarżonej o spowodowanie wypadku, w którym zginęło jej 3,5-letnie dziecko, a kierowca innego samochodu doznał poważnych obrażeń. Kobieta była pijana i - jak ustalili biegli - jechała za szybko.

Była pijana, jechała za szybko. Zginęła jej 3,5-letnia córeczka

Była pijana, jechała za szybko. Zginęła jej 3,5-letnia córeczka

Źródło:
PAP

Kończy się kompletowanie kierownictwa policji. Nadzór nad pionem kryminalnym obejmie wkrótce Tomasz Michułka, a rektorem Akademii Policji zostanie Agata Malasińska-Nagórny - wynika z informacji tvn24.pl.

Kolejne zmiany na szczytach policji

Kolejne zmiany na szczytach policji

Źródło:
tvn24.pl

Wyrok Sandry Hemme, 64-latki skazanej w 1985 roku na karę dożywotniego więzienia, został uchylony w ubiegły piątek. W ocenie sądu obrońcy kobiety przedstawili wystarczające dowody na jej niewinność i brak zaangażowania w morderstwo Patricii Jeschke, do którego ponad 40 lat temu Amerykanka sama się przyznała. Wyjście kobiety na wolność nie jest jeszcze jednak przesądzone. Prokuratura zamierza bowiem skierować sprawę do sądu apelacyjnego.  

Po 43 latach więzienia sąd uchylił jej wyrok. Prawdziwym sprawcą zbrodni mógł być policjant

Po 43 latach więzienia sąd uchylił jej wyrok. Prawdziwym sprawcą zbrodni mógł być policjant

Źródło:
ABC News, NBC News, Washington Post, tvn24.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami, podczas których będzie mocno padać i wiać. SMS-owy alert został wysłany do osób przebywających na terenie 11 województw.

Alert RCB w 11 województwach. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB w 11 województwach. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Co najmniej 550 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne. Co najmniej 320 ofiar to Egipcjanie.

Ponad pół tysiąca pielgrzymów zmarło od upału

Ponad pół tysiąca pielgrzymów zmarło od upału

Źródło:
PAP, Reuters, France 24, AFP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP

Janusz Kowalski, który ogłosił odejście z Suwerennej Polski, był jednym z najbardziej znanych i aktywnych polityków partii Zbigniewa Ziobry. W przeszłości zasłynął między innymi z kłótni z Michałem Kołodziejczakiem, zagrzewania do wiwatów z mównicy sejmowej czy kłopotów z tekstem polskiego hymnu. Kowalski niejednokrotnie wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami między innymi o relacjach z Unią Europejską czy szczepionkach.

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Źródło:
tvn24.pl

Tajemniczy monolit został znaleziony w weekend na pustyni w Nevadzie - poinformowała policja z Las Vegas. Informacja ponownie ożywiła spekulacje na temat tego, czym może być i skąd się tam wziął. To nie pierwszy przypadek odnalezienia podobnego obiektu na świecie - tajemnicze monolity znajdywane są w różnych częściach świata od kilku lat.

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Źródło:
BBC, Guardian, tvn24.pl

Amerykańskie media pokazały nagranie, na którym ma być widać jazdę Justina Timberlake'a krótko przed zatrzymaniem przez policję. Artysta spędził noc w areszcie, został oskarżony o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Justin Timberlake aresztowany za jazdę po alkoholu. Pokazano nagranie

Justin Timberlake aresztowany za jazdę po alkoholu. Pokazano nagranie

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl

PiS to prywatna partia Jarosława Kaczyńskiego. On zrobi, co chce - powiedział prezydencki minister Marcin Mastalerek. Zaznaczył przy tym, że jego zdaniem Kaczyński powinien odejść na emeryturę, ale w jego partii "nie ma naturalnej sukcesji".

Prezydencki minister o Kaczyńskim: Robi, co chce. To jego prywatna partia

Prezydencki minister o Kaczyńskim: Robi, co chce. To jego prywatna partia

Źródło:
Wprost
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Władimir Putin zaczął latać we własnym kraju w asyście myśliwca - napisał niezależny rosyjski portal Agientstwo. Powołuje się między innymi na relacje mieszkańców Jakucji, którą przywódca odwiedził po drodze do Korei Północnej.

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

Źródło:
Agientstwo, tvn24.pl

Kilkanaście osób wzięło udział w bójce w strefie kibica w Gorzowie Wielkopolskim. Wszystko odbyło się po meczu reprezentacji Turcji i Gruzji na Euro 2024. Na nagraniach, które pojawiły się w internecie, widać osoby bijące się ze sobą tuż obok rzeki Warty. Sprawą zajmuje się policja, która informuje, że po dojeździe na miejsce grupa osób się rozbiegła.

Bójka kilkunastu osób w strefie kibica. Sprawę wyjaśnia policja. Nagranie

Bójka kilkunastu osób w strefie kibica. Sprawę wyjaśnia policja. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", nowe przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. "Bez strategii migracyjnej biznes ma problem" - czytamy w gazecie.

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Źródło:
PAP

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Włoskie, greckie, a może nordyckie - które europejskie wyspy są najlepsze na wakacyjny wypoczynek? Portal turystyczny Lonely Planet przygotował zestawienie dwunastu wysp na Starym Kontynencie, spośród których każda charakteryzuje się innym, wyjątkowym klimatem.

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Źródło:
Lonely Planet

Wystarczy stanąć we wskazanym punkcie Warszawy i użyć smartfona, by zobaczyć, jak to miejsce wyglądało niespełna sto lat temu. Efekt niejednego zszokuje, bo na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Marszałkowską zmieniło się prawie wszystko.

Zrekonstruowali fragment Warszawy lat 30. Wejdziesz do niej smartfonem

Zrekonstruowali fragment Warszawy lat 30. Wejdziesz do niej smartfonem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Władze nadmorskiego kurortu San Felice Circeo wprowadzają zakaz chodzenia na bosaka. Grzywny grożą także za chodzenie w stroju plażowym po centrum miejscowości i rozwieszanie prania w widocznych miejscach. - Rozporządzenie wynika z potrzeby ochrony wizerunku San Felice Circeo - wyjaśniła burmistrz Monia Di Cosimo.

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Źródło:
PAP