Opozycja chce wotum nieufności dla Przemysława Czarnka, ministra na komisji nie było

Źródło:
tvn24.pl
Sejmowa komisja edukacji o wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka, 12.04.2023
Sejmowa komisja edukacji o wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka, 12.04.2023TVN24
wideo 2/10
Sejmowa komisja edukacji o wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka, 12.04.2023TVN24

Nieobecność ministra Czarnka jest obraźliwa. Blisko 70 procent Polek i Polaków domaga się odwołania. Wobec tych ludzi powinien mieć minimum odwagi, żeby stanąć tu i powiedzieć "przepraszam" - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na sejmowej komisji poświęconej wotum nieufności dla ministra edukacji. Szef resortu nie przyszedł na posiedzenie. W głosowaniu był remis, co oznacza negatywną opinię wobec wniosku. W czwartek wieczorem sprawą ma zająć się Sejm.

Posłowie opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 - złożyli wniosek o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na początku lutego. Stało się to tuż po publikacjach tvn24.pl na temat programu nazywanego willa plus.

WILLA PLUS. PUBLICZNE PIENIĄDZE DLA ORGANIZACJI BLISKICH PIS. LISTA >>>

- Stoimy tutaj i składamy już wspólny wniosek o odwołanie ministra Czarnka w imieniu przytłaczającej większości Polek i Polaków. 70 procent Polaków domaga się dymisji Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji i nauki. To rodzice, którzy doskonale wiedzą, jak dużo i jak często muszą dopłacać z własnej kieszeni do teoretycznie bezpłatnej edukacji. To także nauczyciele, którzy pracują za głodowe stawki, a minister edukacji nawet nie chce podjąć z nimi dialogu - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) podczas wspólnej konferencji prasowej klubów opozycyjnych.

Minister Przemysław Czarnek był w Sejmie, na komisję nie dotarł. Co mówił na korytarzu?

Izdebski o sondażu w sprawie willa plus
Izdebski o sondażu w sprawie willa plusTVN24

Pogarda i lekceważenie

Wniosek o odwołanie Czarnka zaczyna się od słów:

Przemysław Czarnek został powołany na stanowisko Ministra Edukacji i Nauki 19 października 2020 roku. Przez ponad dwa lata sprawowania urzędu wielokrotnie pokazywał, że nie rozumie problemów szkół, konsekwentnie odmawiał współpracy ze związkami zawodowymi, organizacjami zajmującymi się edukacją młodzieży, zaś środowiskom uczniowskim dał się poznać jako ten Minister, od którego płyną do nich słowa pogardy i lekceważenia.

PEŁNA TREŚĆ WNIOSKU O WOTUM NIEUFNOŚCI >>>

Komisja bez ministra

Na środę, 12 kwietnia, zaplanowano poświęcone wnioskowi posiedzenie sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. Miało rozpocząć się o godz. 13, jednak opóźniło się o ponad 20 minut w związku z głosowaniami na sali sejmowej.

Posiedzenie rozpoczęła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, składając wniosek formalny o przerwanie obrad do czasu wyjaśnienia posłom, "gdzie podziewa się minister Czarnek". - Jego nieobecność jest obraźliwa. Blisko 70 procent Polek i Polaków domaga się odwołania. Wobec tych ludzi powinien mieć minimum odwagi, żeby stanąć tu i powiedzieć "przepraszam" - argumentowała posłanka.

Ministerstwo edukacji reprezentował wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Dotacje z NCBR i program willa plus. Jak oceniają to Polacy. Sondaż
Dotacje z NCBR i program willa plus. Jak oceniają to Polacy. Sondażtvn24

Wtórował jej Piotr Borys z KO: - Minister niepoważnie traktuje nauczycieli, ale to jest Sejm.

Krystyna Szumilas (KO) zwróciła uwagę, że PiS zwlekało ze zwołaniem debaty na temat wotum dla Czarnka. - Chcieliście, żeby emocje wokół willa plus opadły - komentowała. I oceniała nieobecność Czarnka jako "tchórzostwo".

Wniosek o przerwę odrzucono.

To miał być czas na pytania

- Posłowie PiS nie mają honoru, nie zależy im na tym, żeby minister Czarnek stanął nie tyle przed komisją, co przed społeczeństwem dzisiaj, i powiedział, co ma na swoją obronę - komentowała Szumilas. I przypominała, że to komisja jest czasem, gdy ministrowi można zadawać pytania.

Szumilas omawiając wniosek o wotum, wymieniała oprócz programu willa plus m.in.: - próby wprowadzenia lex Czarnek - niskie płace nauczycieli - zlecanie badań bez konkursów - promowanie podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego

Szumilas mówiła: - Pan minister Czarnek nie myśli o dobru młodego człowieka. Nie myśli o tym, by szkoła była dla niego miejscem, gdzie poznaje świat i czuje się bezpiecznie.

Zdaniem byłej minister edukacji minister działa nie na rzecz dziecka, ale na rzecz partii.

Gdy Szumilas wymieniała kolejne powody, dla których należy odwołać ministra, posłowie zaczęli kłócić się o sprawę tragicznej śmierci Mikołaja Filiksa, syna posłanki KO. Szumilas komentowała: - Nie usłyszałam ani słowa potępienia dla ujawnienia danych tego dziecka.

To zakończyło przekrzykiwanie się posłów.

Pełnomocnik Filiks: składamy do prokuratury zawiadomienie w sprawie ujawnienia niejawnych danych
Pełnomocnik Filiks: składamy do prokuratury zawiadomienie w sprawie ujawnienia niejawnych danych (wypowiedź z 29 marca)TVN24

"Minister nie stawił się w pracy"

- Moja hipoteza jest taka, że być może minister przecina wstęgę na otwarciu willi jakiegoś kolegi albo bierze udział w urodzinach jakiegoś kolegi - komentowała Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do nieobecności ministra na komisji. - Nie stawił się w pracy, jego służbowym obowiązkiem było się tu pojawić. Tą nieobecnością przyznaje stuprocentową rację wnioskowi o jego odwołanie - oceniła.

Dziemianowicz-Bąk odnosiła się tym samym nie tylko do programu willa plus, ale również do urodzin, które we wrocławskiej operze zorganizował jeden ze współpracowników ministra.

Bartosz Rybak zorganizował urodziny w gmachu wrocławskiej opery
Bartosz Rybak zorganizował urodziny w gmachu wrocławskiej opery (materiał z 3 marca)TVN24

- Nie dyskutujemy o tym wniosku, dlatego że opozycja nie lubi ministra Czarnka - podkreślała posłanka Lewicy. I dodawała: - Robimy to, bo minister regularnie udowadnia, że się do tej pracy nie nadaje. A oświata pod jego kierunkiem zmierza ku katastrofie. Płacić będą, i już płacą, dzieci, młodzież i nauczyciele.

Obrady sejmowej komisji nad wotum nieufności dla Przemysława CzarnkaPAP/Leszek Szymański

Posłanka przypomniała list oświatowej Solidarności, która już w 2022 roku pisała do premiera Mateusza Morawieckiego o Czarnku:

Minister edukacji i nauki od dwóch lat prowadzi politykę pozorowanego dialogu społecznego, która zmierza do destrukcji systemu edukacji w Polsce i do degradacji zawodu nauczyciela.

Willa plus przelała czarę

- Jego nieobecność to dowód strachu - wtórował posłankom Dariusz Klimczak z PSL. - Podpisaliśmy się pod wnioskiem o wotum nie tylko dlatego, że wybuchła afera willa plus. Ona tylko przelała czarę - podkreślał.

Jego zdaniem Czarnek budzi emocje, by dzielić ludzi. - Jako minister edukacji powinien zajmować się rozwojem szkoły, a zajmuje się próbą jej kontrolowania. Bulwersujące były ciągłe próby umacniania pozycji kuratora i nadzoru politycznego nad szkołami - komentował polityk PSL.

Katarzyna Lubnauer wymieniała powiązania beneficjentów willi plus z politykami partii rządzącej. - Minister chce sformatować polskich uczniów na wyborców PiS-u -dodawała.

Willa plus. Opozycja: Czarnek wie, że jest winny. Nie tłumaczył się nam, tylko prezesowi
Willa plus. Opozycja: Czarnek wie, że jest winny. Nie tłumaczył się nam, tylko prezesowi (materiał z 8 lutego)TVN24

PiS wylicza literówki

- Wydawało mi się, że nie da się słabszego wniosku zrobić niż ten, który państwo zrobiliście w 2021 roku - komentował Tomasz Zieliński z PiS.

Przypominał, że ministerstwo regularnie spotyka się ze związkami zawodowymi. Zapewniał, że w szkołach nie ma problemu z brakami kadrowymi, a minister Czarnek zwiększył liczbę specjalistów, m.in. psychologów i pedagogów.

Wypominał Platformie likwidację szkół oraz podwyższenie wieku emerytalnego. – Skutecznie walczyliście z tym, żeby emeryci nie pracowali w szkołach – stwierdził poseł PiS. – Określiliście, że praca emerytów to "anomalia", nie obrażajcie ludzi – dodawał.

NAUCZYCIELE 60 PLUS. UCZĄ PO KILKADZIESIĄT LAT W JEDNEJ SZKOLE >>>

Poseł Zieliński chwalił działania ministra Czarnka na rzecz uczniów z Ukrainy. – Naprawdę było tego bardzo dużo – zapewniał. Posłom opozycji wytykał literówki i oceniał, że powinni się wstydzić swojego wniosku.

Zamieszanie z przerwą i ostateczne głosowanie

Około 14.35, po ponad godzinie dyskusji, posłowie opozycji wnioskowali o przerwę, podkreślając, że dyskusja bez ministra Czarnka nie ma sensu. Ten wniosek udało się przegłosować zgodnie z życzeniem opozycji, która miała w tym czasie większość.

Po głosowaniu przewodnicząca komisji Mirosława Stachowiak-Różecka, nie odnosząc się do intencji wnioskodawców, ogłosiła przerwę, ale pięciominutową. Przed 15 po raz drugi przerwała komisję - mimo że wniosek opozycji dotyczył jej odroczenia w związku z nieobecnością ministra Czarnka. Posłowie PiS byli w mniejszości i zapewne przegraliby to głosowanie.

W ostatecznym głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności 19 posłów było za jego odrzuceniem, a 19 za przyjęciem. W związku z tym, że nie było większości, wniosek został zaopiniowany negatywnie. Posłem sprawozdawcą z posiedzenia komisji będzie Tomasz Zieliński z PiS.

Dyskusję na sali plenarnej i głosowanie w sprawie ministra Czarnka zaplanowano na czwartek, 13 kwietnia, od godziny 21.15.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Porozumienie między USA i Ukrainą dotyczące bezpieczeństwa jest ważne także z punktu widzenia wolnego świata, trzymania Rosji "w półprzysiadzie" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Roman Kuźniar, politolog i dyplomata z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się także do ultimatum w sprawie pokoju, które przedstawił w piątek rosyjski prezydent. Ocenił, że "Putin, widząc co się dzieje, spuszcza z tonu".

Rosja "trzymana w półprzysiadzie", Putin "spuszcza z tonu"

Rosja "trzymana w półprzysiadzie", Putin "spuszcza z tonu"

Źródło:
TVN24

Fentanyl jest najsilniejszym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, działa sto razy mocniej od morfiny. Ma silne działanie psychoaktywne, więc jest też używany jako narkotyk. Jeżeli dostanie się w niepożądane ręce, może dojść do tragedii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dwa ziarenka mogą zabić dorosłą osobę. "Narkotyk zombie" w Polsce

Dwa ziarenka mogą zabić dorosłą osobę. "Narkotyk zombie" w Polsce

Źródło:
TVN24
Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Weekend może przynieść miejscami gwałtowną aurę. Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń, z której wynika, że pojawią się burze. W nowym tygodniu spodziewane są upały.

Najpierw burze, później upał. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Najpierw burze, później upał. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Poseł Dariusz Matecki na dachu budynku sejmowego, ultimatum Władimira Putina, popis Niemców na inaugurację Euro 2024. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 15 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad projektem nowelizacji, która opóźniłaby o kolejne dwa lata - rok szkolny 2024/2025 i 2025/2026 – warunek, by do zdania matury potrzebne było uzyskanie minimum 30 procent punktów z egzaminu z przedmiotu dodatkowego zdawanego na poziomie rozszerzonym.

Możliwe zmiany w maturach. Resort pracuje nad projektem

Możliwe zmiany w maturach. Resort pracuje nad projektem

Źródło:
PAP

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Nie jest prawdą, jakoby Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że "musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm RP" - przekazała Kancelaria Sejmu w piątkowym komunikacie, nawiązując do wcześniejszego wpisu polityka PiS w tej sprawie.

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

840 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Szwajcarii na organizowany tam w weekend szczyt pokojowy, w którym udział ma wziąć sto państw i organizacji międzynarodowych. Ukraiński sztab generalny przekazał, że w ciągu ostatnich 24 godzin na terenie kraju odnotowano ataki 490 dronów kamikadze oraz 38 nalotów z użyciem 57 rakiet. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
TVN24, PAP

Rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2024. Z tej okazji ukraińska federacja piłkarska przygotowała poruszającą kampanię, opowiadającą historię ukraińskich piłkarzy i ich rodzinnych miast, które "chciałyby gościć Euro, ale muszą walczyć o wolność".

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

Źródło:
TVN24 BiS

Moje leczenie trwa i potrwa jeszcze kilka miesięcy - przekazała w piątek w mediach społecznościowych księżna Kate, która zmaga się z chorobą nowotworową. Jak dodała, "z niecierpliwością czeka na udział w paradzie urodzinowej króla w najbliższy weekend".

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

"Skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego. Żaden sąd tego nie kupi" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy posła Dariusza Mateckiego, który wyszedł w piątek przed świtem na dach Sejmu.

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria Sejmu opublikowała w piątek po południu zdjęcia z monitoringu, które przedstawiają posła klubu PiS Dariusza Mateckiego spacerującego po dachu budynku sejmowego. Na zarejestrowanych materiałach widać godzinę - było to około 3.30 przed świtem.

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Źródło:
TVN24

Prezydent Rosji Władimir Putin "nie ma prawa" stawiać Ukrainie warunków zakończenia wojny - oświadczył w piątek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dzień przed szczytem pokojowym w Szwajcarii rosyjski dyktator podał swoje warunki pokoju w Ukrainie. - To ultimatum, któremu nie można ufać - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywa we Włoszech na szczycie G7. Na oświadczenie Putina zareagowało także ukraińskie MSZ.

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Źródło:
PAP, Reuters

- Miarą sukcesu w polityce europejskiej jest skuteczność, a nie to, kto głośniej krzyczy. Ostatnie osiem lat polegało na tym, że było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden - mówił w "#BezKitu" minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka (KO).

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Źródło:
TVN24

W ostatnim czasie Grecję nęka fala upałów. Służby skarżą się, że turyści przyjeżdżają nieprzygotowani i wyruszają na spacery bez nakryć głowy, podczas gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Ponieważ podczas wędrówek zmarło czworo zagranicznych turystów, a dwóch jest zaginionych, lokalne media ostrzegają przed tragicznymi skutkami upalnej pogody.

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Źródło:
PAP, The Independent, tvnmeteo.pl

Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN unieważniła doktorat Jackowi Bartosiakowi. W środowisku akademickim od ponad roku dyskutowano o prawdopodobieństwie popełnienia przez niego plagiatu. "Nie uniknąłem błędów, ale nie były one wynikiem działania nakierowanego na kradzież intelektualną" - napisał w oświadczeniu Bartosiak i zapowiedział dalsze kroki w tej sprawie.

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Była minister finansów Teresa Czerwińska zeznawała w piątek przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Przyznała, że gdyby we wniosku dotyczącym zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości napisano, że 25 milionów złotych zostanie przekazane CBA, nie wydałaby pozytywnej opinii.

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Był styczeń, kiedy Ewa P., idąc na przełaj przez pole, potknęła się i zraniła w nogę. Wezwała pomoc. Jednak mimo że w poszukiwaniach uczestniczyło kilkaset osób (głównie policjantów), a 59-latka znajdowała się nieopodal przystanku komunikacji miejskiej, kobiety nie udało się znaleźć na czas. Zmarła. Policja zakończyła już postępowanie wyjaśniające, które miało zbadać, czy poszukiwania zostały przeprowadzone prawidłowo.

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

Źródło:
tvn24.pl

Portal Politico sporządził listę 23 "najdziwniejszych" nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się między innymi cypryjski influencer, który nigdy nawet nie głosował, grecka rzeźniczka, rumuńska prorosyjska skandalistka i co najmniej kilka osób mających problemy z prawem. Na liście jest dwóch europosłów w Polski.

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Źródło:
Politico, France 24, Balkan Insight, tvn24.pl

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Istnieje "realne zagrożenie", że Kraków utraci status miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - uważa miejski radny Łukasz Maślona. Wszystko przez budowę kładki na Wiśle, która ma połączyć zabytkowy Kazimierz z Ludwinowem. Obiekt - zdaniem części mieszkańców - jest przeskalowany i wpływa negatywnie na zabytkowy charakter okolicy, co może prowadzić do usunięcia wpisu do UNESCO. Władze Krakowa uważają, że protesty i obawy są "bezzasadne".

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Źródło:
tvn24.pl

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP