Tempo wzrostu liczby przypadków nowotworów jest "niesamowicie duże" - mówił na antenie TVN24 profesor Zoran Stojcev, ordynator Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Jak zauważył, rocznie w Polsce odnotowuje się 150 tysięcy nowych zachorowań na raka. Tymczasem według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, diagnozuje się rocznie nawet 175 tysięcy. W Światowym Dniu Onkologii eksperci wskazują, co robić, by zminimalizować ryzyko.
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, 1 milion 170 tysięcy Polaków żyje z chorobą nowotworową. Rocznie z powodu nowotworów umiera w Polsce blisko 100 tys. osób. Nowotwory są przyczyną ponad 25 proc. zgonów w naszym kraju.
Nowotwory w Polsce - niepokojące statystyki
Profesor Zoran Stojcev, ordynator Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie, w rozmowie w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24, zauważył, że rocznie w Polsce odnotowuje się 150 tys. nowych zachorowań na nowotwór (tymczasem według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, obecnie w Polsce diagnozuje się 175 tysięcy nowych zachorowań rocznie - poinformowała nas później kierownik rejestru prof. dr hab. n. med. Joanna Didkowska).
- Tempo wzrostu (liczby przypadków - red.) nowotworów jest niesamowicie duże - podkreślił Srojcev.
Wyjaśniając, dlaczego wciąż wiele osób unika badań, wskazał między innymi na rosnące tempo życia i lęk przed badaniem się. - Z jednej strony mamy strach przed tymi wszystkimi badaniami, czyli mówimy o profilaktyce wtórnej, żebyśmy mogli po prostu wcześnie wykryć nowotwór, a też rzadko sięgamy po profilaktykę pierwotną, żebyśmy po prostu nie zachorowali - mówił prof. Zoran Stojcev.
ZOBACZ TEŻ: Ogromny wzrost zgonów na raka wśród mężczyzn
Lekarze zachęcają do badań
- Należy się badać, sprawdzać, kontrolować, oczywiście w miarę naszych możliwości - podkreśliła w TVN24 dr n. med. Sylwia Tabor z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Narodowym Instytucie Onkologii. Jak dodała, "im wcześniej rozpoznamy chorobę nowotworową, w tym wcześniejszym stadium ona będzie i tym większe będą nasze możliwości jej wyleczenia".
- Dotyczy to tak naprawdę wszystkich nowotworów - zaznaczyła ekspertka. - Począwszy od tych związanych z regionem głowy i szyi, jak i najczęstszego zabójcy, jeśli chodzi o populację kobiet i mężczyzn w Polsce, czyli raka płuca, a także (...) nowotworów układu pokarmowego - dodała.
Nowotwory - jak ich uniknąć
W kontekście nowotworów ważna jest nie tylko profilaktyka, ale i codzienne nawyki. Jak podkreślono w komunikacie w serwisie rządowym gov.pl, "połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w europejskim kodeksie walki z rakiem". To tak zwane 12 sposobów na zdrowie:
1. Nie pal. 2. Stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu. 3. Utrzymuj prawidłową masę ciała. 4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. 5. Przestrzegaj zaleceń zdrowego żywienia. 6. Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie. 7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. 8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwóczych w miejscu pracy. 9. Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. 10. Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 4 proc. 11. Zadbaj, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym. 12. Bierz udział w programach badań przesiewowych.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock