TVN24 | Polska

Posłowie Konfederacji na tle napisu "Szczepienie czyni wolnym". Muzeum Auschwitz komentuje

TVN24 | Polska

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Premier o weryfikacji certyfikatów szczepień
TVN24Premier o weryfikacji certyfikatów szczepień

W związku z zaostrzeniem przepisów sanitarnych, w tym propozycji umożliwienia pracodawcy weryfikacji zaszczepienia swych pracowników, Konfederacja zorganizowała we wtorek protest przed Sejmem. Przez chwilę posłowie ugrupowania, którzy występowali na scenie, stali na tle napisu "Szczepienie czyni wolnym". "To skandaliczny przejaw moralnego zepsucia" – skomentowało to wydarzenie Muzeum Auschwitz.

Przed Sejmem odbył się we wtorek protest zorganizowany przez Konfederację w związku z zaostrzeniem restrykcji sanitarnych, zapowiadanemu przez rząd obowiązkowi szczepień dla niektórych grup zawodowych, a także projektem ustawy złożonym w Sejmie przez posłów PiS, który daje pracodawcy możliwość weryfikowania informacji na temat zaszczepienia przeciw COVID-19, przebycia choroby lub wykonania testu na obecność koronawirusa przez pracownika.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Muzeum Auschwitz na Twitterze odniosło się do momentu protestu, w czasie którego posłowie Konfederacji – Rober Winnicki, Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke oraz Grzegorz Braun – stoją na scenie, a za ich plecami widnieje baner z napisem "Szczepienie czyni wolnym". Transparent kształtem przypomina zwieńczenie bramy w niemieckim obozie Auschwitz, na którym widniał napis "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym).

"Napis 'Arbeit macht frei' to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia. To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" – skomentowało Muzeum Auschwitz.

Projekt o możliwości weryfikowania szczepienia przez pracodawcę

Wniesiony przez posłów PiS do Sejmu projekt nowelizacji ustawy zakłada możliwość wykonywania przez pracownika lub osobę pozostającą w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2. Zapisano w nim także możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Projekt przewiduje także możliwość delegowania pracowników lub osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł żądać od klienta okazania certyfikatu o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zaświadczenia o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Osobę, która odmawia okazania powyższych dokumentów, traktować się będzie jako osobę niezaszczepioną przeciwko COVID-19, nieposiadającą statusu ozdrowieńca lub nieposiadającą aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARSCoV-2 - wskazano.

Autor:ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości