Naciski na wolne media. "Próba uciszania mediów jest elementem gry"

Źródło:
TVN24
Ceran: od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze. Andrysiak: jestem trochę zdziwiony tą sytuacją
Ceran: od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze. Andrysiak: jestem trochę zdziwiony tą sytuacjąTVN24
wideo 2/10
Ceran: od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze. Andrysiak: jestem trochę zdziwiony tą sytuacjąTVN24

Od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze - mówiła redaktor naczelna TOK FM Kamila Ceran, odnosząc się do ostatnich informacji o naciskach władzy na niezależne media. Wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Andrzej Andrysiak ocenił, iż "władza jest przekonana, że ona jest namaszczona, w związku z tym jest jakimś dysponentem prawdy". Redaktor naczelny Money.pl Łukasz Kijek podkreślił, że w demokracji "muszą być bezpieczniki". - Media również są takim bezpiecznikiem - dodał.

W zeszłym tygodniu redaktor naczelny Wirtualnej Polski Paweł Kapusta opisał, że obóz rządzący na różne sposoby chciał uzyskać wpływ na portal. Kilka dni wcześniej Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet, napisał, że osoba związana z PiS sugerowała mu, jakie powinny być relacje redakcji z władzą. Według jego relacji osoba ta wspominała o powołaniu na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego kogoś, kto odpowiadałaby za to, żeby redakcji "reprezentowany był punkt widzenia rządu".

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów

"Od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze"

O naciskach na wolne media w Polsce mówili we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 redaktor naczelna TOK FM Kamila Ceran i wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Andrzej Andrysiak.

- Od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze. Na przykład rzecznicy, ministrowie, premier, szefowie partii. Od reprezentowania linii opozycji są szefowie opozycji, liderzy opozycji czy politycy opozycji. Dziennikarze są o tego, żeby im zadawać pytania. Jednakowo jednym, jak i drugim - powiedziała Ceran.

>> Naciski na wolne media. "Nie mogę milczeć, o tym trzeba głośno mówić" <<

Andrysiak ocenił, że gdyby wicenaczelnym został ktoś reprezentujący linię władzy, "pewnie mogłoby się skończyć to tym, że gazeta, portal albo telewizja byłaby tubą propagandową rządu, a nie niezależnym medium, które patrzy władzy na ręce".

- Jestem trochę zdziwiony tą sytuacją związaną z Onetem i Wirtualną Polską, bo o ile takie próby i naciski na poziomie lokalnym to jest prawie codzienność, to na poziomie ogólnopolskim wydawało mi się, że to jednak jest jakaś bariera - taka po części psychologiczna, po części polityczna - że władza nie próbuje takich rzeczy. Ale jak się okazało, próbuje. Mam nadzieję, że w przypadku żadnej redakcji nie będzie to z jakimś efektem - powiedział.

ZOBACZ TEŻ: "Widzimy serię prawnych, gospodarczych i innych nacisków na media". Jessica White z Freedom House w rozmowie z TVN24 BiS

Naciski rządu na wolne media. Cała rozmowa z Kamilą Ceran i Andrzejem Andrysiakiem
Naciski rządu na wolne media. Cała rozmowa z Kamilą Ceran i Andrzejem AndrysiakiemTVN24

Andrysiak: władza jest przekonana, że jest jakimś dysponentem prawdy

Ceran - mówiąc o sytuacji WP i Onetu - oceniła też, że "interesujący jest dobór mediów, w których ta wizyta się odbyła, z którymi ta rozmowa się odbyła". - Trochę nie wyobrażam sobie, żeby ktoś przyszedł do TVN czy Agory, która jest właścicielem radia TOK FM - przyznała. I dodała: - Jednak najwyraźniej tam uznano, że da się zrobić tak duży nacisk biznesowym, żeby przekonać do, nazwijmy to, współpracy.

Z kolei wydawca "Gazety Radomszczańskiej" mówił o tym, jak wygląda codzienność lokalnych mediów. - Mogę opowiedzieć o historii sprzed kilku dni raptem, z południa Polski. Minister z rządu ma spotkanie z samorządowcami w swoim regionie. (…) Jest tam też wydawca jednego, drugiego tytułu i w kuluarach, ale w takiej półpublicznej rozmowie ten minister mówi tak: Ja to chciałbym i wydaje mi się, że powinno być tak, że takich mediów jak wasze - czyli niezależnych mediów lokalnych - w ogóle nie powinno być. Bo żeby mieszkańcy byli poinformowani, wystarczą media samorządowe i media ratuszowe - relacjonował gość TVN24.

- Przysłuchuje się tej rozmowie samorządowiec, który jest związany z opozycją i protestuje, choć ta gazeta, o którą chodzi, też jemu patrzy na ręce - kontynuował.

Andrysiak wskazywał, że "takie jest myślenie władzy i wydaje mi się, że ono ma dwa aspekty". - Pierwszy jest taki, że władza jest przekonana, że ona jest namaszczona, że w związku z tym jest jakimś dysponentem prawdy. Jak jest dysponentem prawdy, to przecież niepotrzebny jest ktoś, kto będzie jej patrzył na ręce. A drugi jest taki stricte pragmatyczny. Na to mało zwracamy uwagę, ale jak Orlen przejął Polska Press, to się bardzo szczycił tym, że będzie miał dostęp do klientów i mieszkańców Polski lokalnej, a od tamtego czasu zlikwidował już 100 tygodników lokalnych - przekazał dziennikarz.

Andrysiak: władza jest przekonana, że jest namaszczona, w związku z tym jest jakimś dysponentem prawdy
Andrysiak: władza jest przekonana, że jest namaszczona, w związku z tym jest jakimś dysponentem prawdyTVN24

Kijek: w demokracji media są bezpiecznikiem

Zdaniem Łukasza Kijka, redaktora naczelnego Money.pl, "próby nacisków na media" obserwujemy od bardzo dawna. - To jest bardzo brudna gra - powiedział.

- Muszą być takie bezpieczniki, które są w demokracji, żeby ta demokracja mogła dobrze funkcjonować. Media również są takim bezpiecznikiem. Bez mediów przecież nie dowiedzieliby się państwo o wielu trudnych tematach, o wielu aferach - wyjaśnił.

Zaznaczył, że media są po to, by patrzyć władzy na ręce. - Jeśli już władzy nie będzie się patrzyć na ręce, no to ona będzie mogła robić, co tylko chce. To jest bardzo niebezpieczne, to jest bardzo złe - dodał.

- Politycy partii rządzącej mają postawione za cel to, aby za wszelką cenę te wybory wygrać. W związku z tym próba uciszania mediów jest elementem tej gry - ocenił.

"Atak na media jest de facto atakiem na społeczeństwo obywatelskie"

Aleksandra Karasińska, redaktorka naczelna Forbes Woman, komentując sytuację na antenie TVN24, powiedziała, że "to nie jest historia o mediach, to jest historia o relacji władzy z obywatelami.". - Dlatego, że atakując media, nie szanując głosu mediów, władza nie szanuje naszych widzów, czytelników, słuchaczy - powiedziała Karasińska.

- Bo my nie tworzymy treści dla siebie. Tworzymy dlatego, żeby Polacy byli poinformowani, jaka jest prawda, jak wygląda sytuacja gospodarcza, jakie są zmiany polityczne - wskazywała.

Stwierdziła, że "atak na media jest de facto atakiem na społeczeństwo obywatelskie".

Rafał Madajczak, redaktor naczelny portalu Gazeta.pl, mówił, że wolne media świadczą usługi" dla społeczeństwa. - To jest rozmowa na temat tego, żebyśmy mogli normalnie pracować. Widzowie, słuchacze, odbiorcy doskonale wiedzą, o co tu chodzi - powiedział.

Autorka/Autor:akr/kab, dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Amerykanie głosują we wtorek w wyborach prezydenckich, w których do rywalizacji stanęli Kamala Harris i Donald Trump. Przed godziną 23 czasu polskiego kandydatka demokratów Kamala Harris pojawiła się w siedzibie komitetu Partii Demokratycznej w Waszyngtonie. - Reprezentujecie to, co w nas najlepsze. Po prostu docieramy do ludzi - mówiła do zgromadzonych tam osób. W TVN24 i w TVN24 GO trwa całonocny program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydarzenia z USA relacjonujemy również w tvn24.pl.

Wybory w USA. Kamala Harris w sztabie demokratów w Waszyngtonie

Wybory w USA. Kamala Harris w sztabie demokratów w Waszyngtonie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

Ostrożny optymizm – takie nastroje panują w sztabach wyborczych republikanów i demokratów, wynika z relacji reporterek CNN Pauli Newton i Karin Caify, które połączyły się ze studiem TVN24 po godzinie 23, by widzom w Polsce opisać sytuację w USA w ostatnich godzinach głosowania.

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris zaapelowała do Amerykanów o udział w wyborach prezydenckich. - Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu - powiedziała w wywiadzie dla stacji radiowej z Georgii. To jeden z wahających się i kluczowych dla wyniku wyborów stanów.

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Źródło:
PAP

110-letnia Viola Ford Fletcher oddała w Oklahomie swój głos na Kamalę Harris - poinformowało CNN. Kobieta jest najstarszą znaną osobą, która przeżyła masakrę rasową w Tulsie w 1921 roku.

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Źródło:
CNN

Andrzej Morozowski rozmawiał w "Tak jest" w TVN24 ze swoimi gośćmi na temat wyborów w Stanach Zjednoczonych. Profesor Roman Kuźniar, politolog, przyznał, że "nie da się absolutnie powiedzieć, kto ma większe szanse na zwycięstwo". Wybory z Pensylwanii relacjonowała reporterka Katrzyna Kolenda-Zaleska.

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała przy Kapitolu mężczyznę, który miał pochodnię i rakietnicę. "Śmierdział benzyną" - podały służby. W Georgii tymczasowo wstrzymano głosowanie w związku z groźbami zamachów bombowych pochodzącymi z rosyjskich domen. Podobne groźby odnotowano też w innych stanach.

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Źródło:
PAP, Reuters

Trwa głosowanie w wyborach prezydenckich w USA. Języczkiem u wagi może okazać się Pensylwania, w której do zdobycia jest 19 głosów elektorskich. Sondażowe różnice między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem mieściły się tu w granicach błędu statystycznego. Według modelu statystycznego analityka Nate'a Silvera, kandydat, który wygra Pensylwanię, ma 98 procent szans na zwycięstwo w wyborach.

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump zagłosował w jednym z lokali w miejscowości West Palm Beach na Florydzie. - Mamy cudowny kraj, ale jest to kraj, który ma kłopoty, duże kłopoty. Na wiele różnych sposobów. Musimy to wszystko ogarnąć - mówił później w rozmowie z dziennikarzami. Wieczorem w centrum kongresowym niedaleko swojej posiadłości w tym stanie Trump organizuje wieczór wyborczy.

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Źródło:
tvn24.pl

- Demokratyczna administracja byłaby dla Europy i dla świata, jak sądzę, o niebo lepsza - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, amerykanistka. Wraz z innymi gośćmi programu komentowała wyścig po fotel prezydenta USA i towarzyszącą mu kampanię. Jak stwierdził Maciej Czarnecki z "Gazety Wyborczej", "smutne jest trochę to, że o ile jest wielka mobilizacja, to głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś, przeciwko temu drugiemu obozowi".

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Źródło:
TVN24

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

W dotkniętej przez powodzie miejscowości Paiporta, która położona jest w prowincji Walencja, utworzono cmentarzysko zniszczonych samochodów. Codziennie przybywa na nim pokrytych błotem aut.

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Alarmy obowiązują w 16 województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać. Uważam, że każdy prezydent Stanów Zjednoczonych, ktokolwiek by nim nie był, musi szanować Polskę i jej pozycję w Europie - powiedział w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu. Gość "Kropki nad i" mówił też o potencjalnym kandydacie KO w wyborach prezydenckich.

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Źródło:
TVN24

W czternastu stanach USA wyborcy nie muszą okazywać dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym. Brak tego wymogu jest wykorzystywany do podważania rzetelności procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy dezinformacji uderzają głównie w Kalifornię, gdzie szansę na wygraną ma Kamala Harris. Tłumaczymy, jak wygląda tam weryfikacja wyborców.

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznańscy policjanci poszukiwali dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w ich identyfikacji. Już po kilku godzinach się to udało.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, KMP Poznań

72-letni ksiądz prałat Lech Lachowicz ze Szczytna, który został brutalnie zaatakowany w minioną niedzielę na plebanii, jest w stanie krytycznym. Zatrzymany 27-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. "Zadał on proboszczowi kilka uderzeń metalowym toporkiem w głowę. Zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na szybkie udzielenie pomocy" - opisano w zarzucie. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski, 27-latek przyznał się, że napadł księdza w celach rabunkowych.

"Zadał proboszczowi kilka ciosów toporkiem w głowę". 27-latek z zarzutem usiłowania zabójstwa

"Zadał proboszczowi kilka ciosów toporkiem w głowę". 27-latek z zarzutem usiłowania zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Umorzono śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) w sprawie pozbawienia wolności Izabeli P. Postępowanie zostało umorzone ze względu na "brak ustawowych znamion czynu zabronionego". Kobieta zaginęła 9 sierpnia 2024 roku na autostradzie A4.

Umorzono śledztwo w sprawie Izabeli P.

Umorzono śledztwo w sprawie Izabeli P.

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Trzy nominacje trafiły do filmu polsko-szwedzkiego twórcy Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", a polska produkcja "W zawieszeniu" Ukrainki Aliny Maksimenko znalazła się wśród nominowanych w kategorii Europejski Film oraz Europejski Film Dokumentalny.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24