Naciski na wolne media. "Próba uciszania mediów jest elementem gry"

Źródło:
TVN24
Ceran: od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze. Andrysiak: jestem trochę zdziwiony tą sytuacją
Ceran: od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze. Andrysiak: jestem trochę zdziwiony tą sytuacjąTVN24
wideo 2/10
Ceran: od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze. Andrysiak: jestem trochę zdziwiony tą sytuacjąTVN24

Od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze - mówiła redaktor naczelna TOK FM Kamila Ceran, odnosząc się do ostatnich informacji o naciskach władzy na niezależne media. Wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Andrzej Andrysiak ocenił, iż "władza jest przekonana, że ona jest namaszczona, w związku z tym jest jakimś dysponentem prawdy". Redaktor naczelny Money.pl Łukasz Kijek podkreślił, że w demokracji "muszą być bezpieczniki". - Media również są takim bezpiecznikiem - dodał.

W zeszłym tygodniu redaktor naczelny Wirtualnej Polski Paweł Kapusta opisał, że obóz rządzący na różne sposoby chciał uzyskać wpływ na portal. Kilka dni wcześniej Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet, napisał, że osoba związana z PiS sugerowała mu, jakie powinny być relacje redakcji z władzą. Według jego relacji osoba ta wspominała o powołaniu na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego kogoś, kto odpowiadałaby za to, żeby redakcji "reprezentowany był punkt widzenia rządu".

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów

"Od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze"

O naciskach na wolne media w Polsce mówili we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 redaktor naczelna TOK FM Kamila Ceran i wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Andrzej Andrysiak.

- Od reprezentowania linii rządu są przedstawiciele rządu, a nie dziennikarze. Na przykład rzecznicy, ministrowie, premier, szefowie partii. Od reprezentowania linii opozycji są szefowie opozycji, liderzy opozycji czy politycy opozycji. Dziennikarze są o tego, żeby im zadawać pytania. Jednakowo jednym, jak i drugim - powiedziała Ceran.

>> Naciski na wolne media. "Nie mogę milczeć, o tym trzeba głośno mówić" <<

Andrysiak ocenił, że gdyby wicenaczelnym został ktoś reprezentujący linię władzy, "pewnie mogłoby się skończyć to tym, że gazeta, portal albo telewizja byłaby tubą propagandową rządu, a nie niezależnym medium, które patrzy władzy na ręce".

- Jestem trochę zdziwiony tą sytuacją związaną z Onetem i Wirtualną Polską, bo o ile takie próby i naciski na poziomie lokalnym to jest prawie codzienność, to na poziomie ogólnopolskim wydawało mi się, że to jednak jest jakaś bariera - taka po części psychologiczna, po części polityczna - że władza nie próbuje takich rzeczy. Ale jak się okazało, próbuje. Mam nadzieję, że w przypadku żadnej redakcji nie będzie to z jakimś efektem - powiedział.

ZOBACZ TEŻ: "Widzimy serię prawnych, gospodarczych i innych nacisków na media". Jessica White z Freedom House w rozmowie z TVN24 BiS

Naciski rządu na wolne media. Cała rozmowa z Kamilą Ceran i Andrzejem Andrysiakiem
Naciski rządu na wolne media. Cała rozmowa z Kamilą Ceran i Andrzejem AndrysiakiemTVN24

Andrysiak: władza jest przekonana, że jest jakimś dysponentem prawdy

Ceran - mówiąc o sytuacji WP i Onetu - oceniła też, że "interesujący jest dobór mediów, w których ta wizyta się odbyła, z którymi ta rozmowa się odbyła". - Trochę nie wyobrażam sobie, żeby ktoś przyszedł do TVN czy Agory, która jest właścicielem radia TOK FM - przyznała. I dodała: - Jednak najwyraźniej tam uznano, że da się zrobić tak duży nacisk biznesowym, żeby przekonać do, nazwijmy to, współpracy.

Z kolei wydawca "Gazety Radomszczańskiej" mówił o tym, jak wygląda codzienność lokalnych mediów. - Mogę opowiedzieć o historii sprzed kilku dni raptem, z południa Polski. Minister z rządu ma spotkanie z samorządowcami w swoim regionie. (…) Jest tam też wydawca jednego, drugiego tytułu i w kuluarach, ale w takiej półpublicznej rozmowie ten minister mówi tak: Ja to chciałbym i wydaje mi się, że powinno być tak, że takich mediów jak wasze - czyli niezależnych mediów lokalnych - w ogóle nie powinno być. Bo żeby mieszkańcy byli poinformowani, wystarczą media samorządowe i media ratuszowe - relacjonował gość TVN24.

- Przysłuchuje się tej rozmowie samorządowiec, który jest związany z opozycją i protestuje, choć ta gazeta, o którą chodzi, też jemu patrzy na ręce - kontynuował.

Andrysiak wskazywał, że "takie jest myślenie władzy i wydaje mi się, że ono ma dwa aspekty". - Pierwszy jest taki, że władza jest przekonana, że ona jest namaszczona, że w związku z tym jest jakimś dysponentem prawdy. Jak jest dysponentem prawdy, to przecież niepotrzebny jest ktoś, kto będzie jej patrzył na ręce. A drugi jest taki stricte pragmatyczny. Na to mało zwracamy uwagę, ale jak Orlen przejął Polska Press, to się bardzo szczycił tym, że będzie miał dostęp do klientów i mieszkańców Polski lokalnej, a od tamtego czasu zlikwidował już 100 tygodników lokalnych - przekazał dziennikarz.

Andrysiak: władza jest przekonana, że jest namaszczona, w związku z tym jest jakimś dysponentem prawdy
Andrysiak: władza jest przekonana, że jest namaszczona, w związku z tym jest jakimś dysponentem prawdyTVN24

Kijek: w demokracji media są bezpiecznikiem

Zdaniem Łukasza Kijka, redaktora naczelnego Money.pl, "próby nacisków na media" obserwujemy od bardzo dawna. - To jest bardzo brudna gra - powiedział.

- Muszą być takie bezpieczniki, które są w demokracji, żeby ta demokracja mogła dobrze funkcjonować. Media również są takim bezpiecznikiem. Bez mediów przecież nie dowiedzieliby się państwo o wielu trudnych tematach, o wielu aferach - wyjaśnił.

Zaznaczył, że media są po to, by patrzyć władzy na ręce. - Jeśli już władzy nie będzie się patrzyć na ręce, no to ona będzie mogła robić, co tylko chce. To jest bardzo niebezpieczne, to jest bardzo złe - dodał.

- Politycy partii rządzącej mają postawione za cel to, aby za wszelką cenę te wybory wygrać. W związku z tym próba uciszania mediów jest elementem tej gry - ocenił.

"Atak na media jest de facto atakiem na społeczeństwo obywatelskie"

Aleksandra Karasińska, redaktorka naczelna Forbes Woman, komentując sytuację na antenie TVN24, powiedziała, że "to nie jest historia o mediach, to jest historia o relacji władzy z obywatelami.". - Dlatego, że atakując media, nie szanując głosu mediów, władza nie szanuje naszych widzów, czytelników, słuchaczy - powiedziała Karasińska.

- Bo my nie tworzymy treści dla siebie. Tworzymy dlatego, żeby Polacy byli poinformowani, jaka jest prawda, jak wygląda sytuacja gospodarcza, jakie są zmiany polityczne - wskazywała.

Stwierdziła, że "atak na media jest de facto atakiem na społeczeństwo obywatelskie".

Rafał Madajczak, redaktor naczelny portalu Gazeta.pl, mówił, że wolne media świadczą usługi" dla społeczeństwa. - To jest rozmowa na temat tego, żebyśmy mogli normalnie pracować. Widzowie, słuchacze, odbiorcy doskonale wiedzą, o co tu chodzi - powiedział.

Autorka/Autor:akr/kab, dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudniła gęsta mgła. Wieczorem państwowa telewizja przekazała, że ekipa ratunkowa odnalazła rozbity śmigłowiec. Natomiast jeden z irańskich urzędników poinformował, że nawiązano kontakt z jednym z pasażerów i jednym z członków załogi.

Odnaleziono rozbity śmigłowiec, którym leciał prezydent Iranu

Odnaleziono rozbity śmigłowiec, którym leciał prezydent Iranu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Możliwe są intensywne opady deszczu, wiatr w porywach mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dziewięciu województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedzielna w wielu częściach kraju jest burzowa. Niebo zasnuwają ciemne chmury, zrywa się wiatr, pada, a miejscami sypie gradem. W Toruniu doszło do podtopień.

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami prawie w całej Polsce. Dla części województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego podniesiono stopień ostrzeżeń do drugiego. Głównym zagrożeniem podczas burz będą obfite opady deszczu.

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl