Minister Zbigniew Rau o spotkaniu z Siergiejem Ławrowem, sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i miejscu Polski w UE

Źródło:
TVN24
Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformy
Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformyTVN24
wideo 2/5
Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformyTVN24

O szczegółach swojego spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną. - Spotkanie dotyczyło przede wszystkim kwestii polskiego przewodnictwa w OBWE - przekazał. Przyznał, że pod koniec pojawiły się tematy dotyczące stosunków bilateralnych, ale "w żaden sposób nie dominowały". Szef MSZ mówił również między innymi o tym, jak jego zdaniem należy rozwiązać kryzys na polsko-białoruskiej granicy i jaka jest pozycja Polski w Unii Europejskiej.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, w wywiadzie udzielonym korespondentowi "Faktów" TVN w Stanach Zjednoczonych Marcinowi Wronie, mówił między innymi o środowym spotkaniu w Nowym Jorku ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Spotkanie, zgodnie z intencją obydwu stron, dotyczyło przede wszystkim kwestii polskiego przewodnictwa w OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - red.) i zasad współpracy państw członkowskich - poinformował. Zaznaczył, że "najważniejszą rzeczą dla funkcjonowania OBWE jest konsensus, na tym opiera się istnienie i działanie tej organizacji". - Spotkałem się tutaj z pełnym zrozumieniem strony rosyjskiej, że ten konsensus jest nie tylko potrzebny, ale Rosja będzie się starać go budować razem z pozostałymi państwami - przekazał.

- Chcę podkreślić, że budowa takiego konsensusu wymaga także współdziałania z innymi państwami, szczególnie w regionach konfliktów. Konfliktów tak zwanych zamrożonych, przedłużających się, gdzie różnice stanowisk są szczególnie wyraźne. Dlatego też przeprowadziłem obok rozmów z ministrem spraw zagranicznych Rosji także rozmowy z ministrami spraw zagranicznych chociażby Azerbejdżanu i Armenii, dlatego że tam też nie jest łatwo wśród nich zbudować konsensus - kontynuował.

Rau: temat stosunków polsko-rosyjskich pojawił się na zakończenie

Rau był pytany, czy w rozmowie z rosyjskim ministrem pojawiły się kwestie stosunków między oboma państwami, między innymi sprawa zwrotu samolotu Tu-154M, który rozbił się w katastrofie smoleńskiej, lub działań hybrydowych Białorusi, za którymi - jak się podejrzewa - może również stać Rosja.

- Rzeczywiście tych kwestii, które dominują bilateralne relacje miedzy Polską a Rosją, jest dużo. One w żaden sposób nie dominowały w naszym spotkaniu, pojawiły się na jego zakończeniu - poinformował minister. - Nie mieliśmy możliwości omówienia ich szerszego w zasadzie, zasygnowaliśmy je i tym samym nie były to rozmowy w kwestiach bilateralnych w żaden sposób konkluzywne, dlatego jest stanowczo za wcześnie, żeby o nich mówić - dodał.

Szef resortu dyplomacji przekazał też, że ponownie spotka się z Siergiejem Ławrowem. Jak mówił, stanie się to "jeszcze przed objęciem przez Polskę przewodnictwa" w OBWE, a zatem - jak przyznał - jeszcze w tym roku.

Rau o spotkaniu z Ławrowem: dotyczyło przede wszystkim kwestii polskiego przewodnictwa w OBWE
Rau o spotkaniu z Ławrowem: dotyczyło przede wszystkim kwestii polskiego przewodnictwa w OBWE TVN24

Migranci na granicy. Rau: na razie jesteśmy w stanie powstrzymać napór siłami polskimi

Wśród tematów wywiadu pojawiła się także kwestia sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy i polityki migracyjnej reżimu Alaksandra Łukaszenki. Rau przyznał, że "tam giną ludzie".

W ostatnich dniach Straż Graniczna poinformowała o znalezieniu zwłok trzech migrantów w pasie przygranicznym. Na terenie tym obowiązuje stan wyjątkowy. Dziennikarze nie mają tam wstępu, dlatego informacje czerpane są wyłącznie z komunikatów przekazywanych przez służby i władze.

Jak mówił szef MSZ, "jest rzeczą absolutnie naturalną, że obowiązkiem państwa polskiego jest strzeżenie jego granic, ale w tym przypadku mamy do czynienia z presją migracyjną, sprowadzającą się do oczywistej inżynierii społecznej ze strony reżimu Łukaszenki, na granice także Litwy i Łotwy, tym samym granice Unii Europejskiej". - Na razie jesteśmy w stanie powstrzymać ten napór siłami polskimi, jeśli chodzi o naszą granicę. Natomiast to, co z mojej perspektywy jest rzeczą bardzo istotną, to to, żeby nadać właściwy wymiar międzynarodowy temu problemowi - powiedział.

Dodał, że będąc obecnie w Nowym Jorku, przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prosi swoich odpowiedników w innych państwach o "przekonywanie potencjalnych uczestników tych wypraw organizowanych przez Białoruś", by nie brali w nich udziału.

- Gdyby ta sytuacja nie była tak szalenie przygnębiająca, to przypominałoby to działanie agencji turystycznej, by tych młodych ludzi zniechęcać do takich przedsięwzięć - porównywał.

Minister Zbigniew Rau o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (zdjęcie ilustracyjne z dnia 23.08.2021 r.)
Minister Zbigniew Rau o sytuacji na granicy polsko-białoruskiejTVN24

Minister Rau o UE: głosy o polexicie to fikcja

Minister Rau mówił także o miejscu Polski w Unii Europejskiej. Przekonywał, że pojawiające się głosy o możliwym polexicie "politycznie jest to absolutna fikcja, ocierająca się o absurd". - Sądzę, że trudno o tym mówić poważnie - komentował.

- Natomiast jeśli chodzi o nasze miejsce w Unii Europejskiej, to jesteśmy w niej oczywiście głęboko zakotwiczeni, co nam daje szczególne prawo do refleksji nie tylko nad zasadnością, ale koniecznością reformy Unii Europejskiej - ocenił. - Może nie samej reformy instytucjonalnej, tylko zmiany modus operandi, żeby działania organów unijnych osadzić w prawie pierwotnym, a więc w prawie wynikającym z traktatów europejskich - wyjaśniał.

W jego ocenie ma się to sprowadzać do "wyraźnego rozdzielania między kompetencjami przekazanymi organom unijnym, a tymi pozostawionymi w domenie państw narodowych". - To jest rzeczywiście rzecz absolutnie konieczna, konieczny powrót do źródeł, a z naszej polskiej perspektywy, powrót do takiego funkcjonowania Unii zgodnie z literą i duchem traktatów, jak to miało miejsce wtedy, kiedy do Unii wstępowaliśmy - dodał Rau.

Mówił również, iż "należy bezwzględnie opierać się tendencjom zawłaszczania bądź politycznego, bądź ideologicznego organów Unii Europejskiej". - Unia jest dobrem wspólnym nas wszystkich niezależnie od tego, czy jesteśmy arcykonserwatystami czy anarchistami. To jest projekt pluralistyczny, bo państwa Unii Europejskiej, nasze społeczeństwa są społeczeństwami pluralistycznymi. Rzecz sprowadza się do tego, żeby każdy w takiej Unii czuł się (jak) u siebie w domu i nie czuł obawy zdominowania przez jedną rodzinę polityczną bądź jeden nurt ideologiczny. Jeżeli do tego by doszło, to rzeczywiście można wtedy powiedzieć, że Unia Europejska najlepsze dni miałaby już za sobą, a nie przed sobą - mówił Rau.

Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformy
Rau: jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co nam daje szczególne prawo do refleksji nad koniecznością jej reformyTVN24

Rau: gdy chodzi o Turów, to nie ma żadnej alternatywy do polubownego załatwienia sporu

Rau mówił też o sporze Polski z Czechami w sprawie kopalni w Turowie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary pieniężnej w wysokości 500 tysięcy euro dziennie. TSUE podał w poniedziałkowym komunikacie, że "tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 r. i odwiedzenie tego państwa od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia".

- Gdy chodzi o Turów, to nie ma żadnej alternatywy do polubownego załatwienia tego sporu, z tego zdają sobie obydwie strony sprawę bardzo dobrze – ocenił szef MSZ.

Dodał, że "jest teraz wyjątkowo trudny, niedogodny czas do konstruktywnych, przede wszystkim konkluzywnych negocjacji ze względu przede wszystkim na kampanię wyborczą po czeskiej stronie".

Rau: gdy chodzi o Turów, to nie ma żadnej alternatywy do polubownego załatwienia tego sporu
Rau: gdy chodzi o Turów, to nie ma żadnej alternatywy do polubownego załatwienia tego sporuTVN24

Rau o polskich relacjach z USA w kontekście Nord Stream 2

Minister był również pytany, na czym miałaby polegać "refleksja" w naszych relacjach z USA, o której mówił prezydent Andrzej Duda w kontekście budowy Nord Stream 2.

- Rzecz sprowadza się do tego (…), jak powinny wyglądać relacje między naszymi partnerami amerykańskimi a partnerami europejskimi, w tym oczywiście Polski, bo to nas najbardziej interesuje. Ta refleksja powinna się sprowadzać do tego, jak powrócić do ducha i deklarowanych zasad współpracy z sojusznikami Stanów Zjednoczonych z okresu kampanii prezydenckiej demokratów. A tam wskazywano, że te relacje będą partnerskie przez to, że kanały komunikacji będą szeroko otwarte, że wspólnie będzie diagnozować się problemy i sposób rozwiązywania, w ten sposób uczyni się politykę amerykańską nie tylko bardziej przewidywalną, ale dużo bardziej skuteczną - mówił Rau.

Na pytanie, czy tego obecnie nie ma, ocenił, że to jeszcze "stan bardzo pożądany".

Rau o Nord Stream 2 i amerykańskich relacjach z innymi krajami, w tym z Polską
Rau o Nord Stream 2 i amerykańskich relacjach z innymi krajami, w tym z PolskąTVN24

W lipcu administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Nord Stream 2, dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl