Polska w Unii Europejskiej. Historia naszego członkostwa, najważniejsze wydarzenia

Źródło:
europa.eu; gov.pl; consilium.europa.eu
Polska przystępuje do UE. Archiwalny materiał "Faktów"
Polska przystępuje do UE. Archiwalny materiał "Faktów"Fakty TVN
wideo 2/6
Polska przystępuje do UE. Archiwalny materiał "Faktów"Fakty TVN

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej poprzedziło dostosowanie prawa polskiego do unijnego, a Polacy o wejściu do UE zadecydowali w referendum.

● Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. ● Przedstawiciele Polski w unijnych instytucjach mają możliwość współdecydowania o polityce UE. ● Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej miało znaczący wpływ na rozwój gospodarczy kraju.

Od kiedy Polska jest w UE?

Polska należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, ale wniosek o członkostwo złożyła 8 kwietnia 1994 roku. Stało się to możliwe, kiedy państwa członkowskie Unii Europejskiej potwierdziły w czerwcu 1993 roku, że zgadzają się na to, aby kraje Europy Środkowo-Wschodniej dołączyły do UE po spełnieniu kryteriów politycznych i ekonomicznych. 

Podczas szczytu Rady Europejskiej w grudniu 1994 roku przyjęto strategię przedakcesyjną. Od tego czasu w ramach przygotowań do wstąpienia przez Polskę do Unii Europejskiej polski parlament uchwalił ok. 270 ustaw dostosowujących nasze prawo do prawa UE.

Polska w Unii Europejskiej – referendum ogólnonarodowe

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej na mocy podpisanego w Atenach 16 kwietnia 2003 roku traktatu akcesyjnego. Wraz z Polską do Unii Europejskiej przystąpiły Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. 

Przystąpienie Polski do UE poprzedziło ogólnonarodowe referendum, które odbyło się 7-8 czerwca 2003 roku. Na pytanie: „Czy wyraża pan/pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?” 77,45 proc. głosujących odpowiedziało „tak”, 22,55 proc. było przeciw, pozostałe głosy były nieważne. W referendum wzięło udział 58,85 proc. uprawnionych do głosowania.

Polska w instytucjach Unii Europejskiej

Przedstawiciele Polski w unijnych instytucjach mają możliwość współdecydowania o polityce UE.

Parlament Europejski – zasiada w nim 52 posłów z Polski, wybieranych w Polsce co pięć lat w powszechnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Rada Unii Europejskiej – w posiedzeniach rady uczestniczą różni przedstawiciele polskiego rządu w zależności od tematu posiedzenia. Pracom rady przewodniczy kraj, który aktualnie przez pół roku sprawuje prezydencję. Polska przewodniczyła pracom Rady UE od lipca do grudnia 2011 roku. Ponownie będzie sprawować prezydencję w pierwszym półroczu 2025 roku.

Komisja Europejska – tworzy ją kolegium 27 komisarzy, po jednym z każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Każdy z nich odpowiada za określony obszar polityki. Obecnie Polskę reprezentuje Janusz Wojciechowski, który objął tekę unijnego komisarza ds. rolnictwa. Komisja ma swoje biura w każdym kraju członkowskim. Polskie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej znajduje się w Warszawie. Jego zadaniem jest m.in. udzielanie informacji dotyczących polityki UE. 

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny – Polska ma 21 przedstawicieli w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, reprezentujących interesy pracodawców i pracowników.

Europejski Komitet Regionów – to zgromadzenie przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych, tu także Polska ma 21 delegatów.

Stałe Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej – mieści się w Brukseli, a jego zadaniem jest dbanie o interesy Polski w UE. 

Polscy politycy na ważnych stanowiskach w UE: Donald Tusk – przez dwie kadencje (2014-2019) pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Danuta Hübner – pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej (2004-2009). Jerzy Buzek – przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.

Polska w Unii Europejskiej – korzyści

Członkostwo w Unii Europejskiej przynosi Polsce wymierne korzyści gospodarcze dzięki: - funduszom unijnym, - regulacjom unijnym, - rozwojowi handlu zagranicznego, - wpływom z budżetu UE, - dopłatom bezpośrednim dla rolników, - swobodnemu przepływowi osób.

Wśród minusów członkostwa Polski w Unii Europejskiej eurosceptycy wymieniają przede wszystkim nadmierną globalizację, wypieranie firm i usług rodzinnych przez zagraniczne oraz konieczność dopasowywania polskiego prawa do unijnych przepisów. Obecność Polski w Unii Europejskiej spowodowała także wzrost emigracji zarobkowej Polaków. Najwięcej z nich pracuje i mieszka w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii. 

Ile pieniędzy Polska otrzymała z Unii Europejskiej

1 maja 2020 roku minęło 16 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W komunikacie opublikowanym z tej okazji Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podsumowało, że w każdym roku członkostwa w UE Polska otrzymała średnio ponad 30 miliardów złotych.

W sumie w latach 2004-2020 Polska otrzymała z UE 188,8 miliarda euro, z tego około 121,5 miliarda euro stanowiły finanse z Polityki Spójności, a transfery ze Wspólnej Polityki Rolnej wyniosły 61,2 miliarda euro. W tym czasie nasz kraj wpłacił do budżetu UE około 60,9 miliarda euro.

Jednocześnie w latach 2004-2021 w Polsce zrealizowano lub nadal realizuje się około 270 tysięcy projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Ich łączna wartość przekracza 1 bilion złotych, z czego ponad 650 miliardów złotych stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej a Polska

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej to zbiór niezbywalnych i fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich. Została pierwotnie podpisana 7 grudnia 2000 roku w Nicei przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską. 12 grudnia 2007 roku podpisaną ją ponownie po wprowadzeniu do Karty poprawek, a wraz z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego 1 grudnia 2009 r. stała się ona prawnie wiążąca. Prawa gwarantowane w Karcie Praw Podstawowych UE to: godność – godność człowieka jest nienaruszalna, musi być szanowana i chroniona, wolność – każdy ma prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego, braterstwo – wszyscy są równi wobec prawa, solidarność – określa m.in. prawa pracowników, prawa obywatelskie – podkreśla prawa do głosowania w wyborach lokalnych oraz do Parlamentu Europejskiego, wymiar sprawiedliwości – prawo dostępu do bezstronnego sądu.

Państwa należące do Unii Europejskiej są zobowiązane do przestrzegania zapisów Karty w ramach prawa obowiązującego w Unii. Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej nie podpisały Polska, Wielka Brytania i Czechy. Podczas negocjacji Traktatu Lizbońskiego w 2007 roku Polska poparła protokół Wielkiej Brytanii, nazywany protokołem brytyjsko-polskim, ograniczający stosowanie Karty Praw Podstawowych w Polsce. 

W 2018 roku Polska zawetowała Konkluzje Rady Unii Europejskiej o stosowaniu Karty Praw Podstawowych. Z powodu weta dokument nie został przyjęty, ponieważ w tej sprawie wymagana była jednomyślność.

Autorka/Autor:red.

Źródło: europa.eu; gov.pl; consilium.europa.eu

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W południowej Polsce sobota może okazać się niebezpieczna pod względem pogodowym, a lokalnie zagrożenia towarzyszyć nam będą przez całą noc.

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl