TVN24 | Polska

Zbigniew Rau spotkał się z Siergiejem Ławrowem w Nowym Jorku

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się w środę wieczorem czasu lokalnego w Nowym Jorku ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rozmowa dotyczyła zbliżającego się przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

"W związku z przygotowaniami do objęcia przez Polskę w styczniu 2022 r. przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, uczestniczący w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem" - podał w komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

"TA DEKADA ZADECYDUJE O PRZYSZŁOŚCI ŚWIATA". ZOBACZ WYSTĄPIENIE JOE BIDENA NA SESJI ONZ

"Tematyka rozmów ministrów związana była ze zbliżającym się polskim przewodnictwem w OBWE oraz debatą generalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - dodał polski resort dyplomacji na Twitterze.

Strona rosyjska podała z kolei, że główną uwagę przykładała do "możliwości zwiększenia skuteczności organizacji", by odnowić jej rolę jako platformy równoprawnego dialogu. Rosja wyraziła nadzieję, że polskie przewodnictwo przyczyni się do tego. Rosyjskie MSZ dodało, że rozmowy dotyczyły również innych kwestii w stosunkach polsko-rosyjskich, bez podawania szczegółów.

Pierwsze spotkanie szefów dyplomacji Polski i Rosji od 2019 roku

Rozmowy Raua i Ławrowa były pierwszym dwustronnym spotkaniem przedstawicieli Polski i Rosji na tym szczeblu od 2019 roku, kiedy w Helsinkach z Ławrowem spotkał się ówczesny szef dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Przygotowania do objęcia przewodnictwa OBWE były głównym tematem innych spotkań szefa polskiej dyplomacji w Nowym Jorku. Przed spotkaniem z Ławrowem Rau odbył m.in. rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Armenii i Azerbejdżanu na temat konfliktu o Górski Karabach.

Ławrow w środę spotkał się z kolei z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSZ/Gabriel Piętka

Pozostałe wiadomości