Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk odpowiadał w środę na pytania Konrada Piaseckiego dotyczące szczepień. Mówił również o wyborach korespondencyjnych, które nie doszły do skutku w ubiegłym roku i swojej roli w podejmowaniu decyzji o ich organizacji.
Odcinki programu są emitowane od poniedziałku do czwartku na antenie TVN24. Można je także obejrzeć lub odsłuchać w internecie na TVN24 GO >>>
Tak relacjonowaliśmy "Rozmowę Piaseckiego".
Zakończyła się rozmowa z ministrem Michałem Dworczykiem. W imieniu Konrada Piaseckiego zapraszamy na niedzielną "Kawę na ławę". "Rozmowa Piaseckiego" wraca w poniedziałek.
Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego"
Dworczyk: Działaliśmy w ramach obowiązującego prawa. To, czy ktoś wyjaśnia tego rodzaju kwestie, jest decyzją, na które osoby stojące tam nie mają wpływu. Zarówno premier, jak i ja nie mamy w tej sprawie nic do ukrycia. Jesteśmy gotowi tłumaczyć to przed każdym gremium i forum. Dzisiaj łatwo jest tworzyć opinie. Nikomu nie życzę, żeby znalazł się w takiej sytuacji.
Dworczyk o decyzjach w sprawie wyborów kopertowych: nikomu nie życzę, żeby znalazł się w takiej sytuacji
Dworczyk w sprawie wyborów kopertowych: Nikt z nas nie uchyla się od wyjaśnienia tej sytuacji.
Dlaczego nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej przed wyborami 10 maja? Dworczyk: Ta decyzja miałaby szereg innych, negatywnych konsekwencji z punktu widzenia państwa.
Czy premier znał opinię Prokuratorii Generalnej? Dworczyk uchyla się od odpowiedzi na pytanie.
Dworczyk: Mieliśmy konstytucyjny obowiązek przeprowadzenia wyborów.
Dworczyk o opinii Prokuratorii Generalnej ws. wyborów kopertowych z 10 maja 2020 roku: To nie były opinie, tylko robocze notatki. Znałem wątpliwości Prokuratorii Generalnej.
Dworczyk o wyborach kopertowych z 10 maja 2020 roku: Zleciliśmy zewnętrzne ekspertyzy, żeby wiedzieć, co należy w tej sytuacji zrobić.
Dworczyk o wyborach kopertowych z 10 maja 2020 roku: Sytacja nie była taka prosta. Była ekstraordynaryjna. Urzędnicy są pod pewnymi względami zachowawczy i ostrożni. Czasem ostrożność jest nadmiarowa.
Dworczyk o wyborach kopertowych z 10 maja 2020 roku, które się nie odbyły: Dysponowaliśmy ekspertyzą mecenasa Wąsowskiego. To była ekspertyza, która w sposób formalny wpłynęła w dniu wydania decyzji przez premiera.
Dworczyk o szczepieniach dzieci poniżej 12 lat: Muszą się zakończyć badania.
Dworczyk: Szczepionki kupowaliśmy z myślą, że nie wszystkie wykorzystamy. Komu moglibyśmy przekazać? Ukrainie, Gruzji.
Dworczyk: Nie rozważamy na razie obowiązkowego szczepienia, a szereg działań, które poprawią frekwencję.
Dworczyk o ograniczeniach dla nieszczepiących się: Sa różnego rodzaju pomysły. Nie są realizowane, bo trzeba spojrzeć na całość sytuacji - jest bardzo duży ruch osób, które są przeciwne szczepieniu. Pytanie: czy obowiązkowe szczepienie nie wywoła skutków odwrotnych od zamierzonych?
Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego"
Dworczyk o ograniczeniach dla nieszczepiących się: Biorąc pod uwagę nasz dystans do szczepień, myślę, że potrzeba czasu, aby go przełamać.
Dworczyk: Najszybciej szczepią się mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. Liderem jest Sopot.
Dworczyk: Z grupy 70+ mamy ponad 67 procent osób zaszczepionych lub zarejestrowanych. Przy młodszych grupach jest gorzej.
Dworczyk: Jeśli chodzi o szczepienia, jesteśmy cały czas na poziomie średniej europejskiej.
Dworczyk: To rzeczywiście jest bardzo poważne wyzwanie. Przy szczepieniach na grupie jesteśmy w ogonie Europy. Dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień.
Dworczyk: dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień
Dworczyk: Wierzę w inne kanały, którymi będziemy chcieli dotrzeć do grup, szczególnie tych starszych. Z nimi będą kontaktować się samorządy i POZ.
Dworczyk: Grupa, która chciała się zaszczepić już się zarejestrowała lub zaszczepiła. Każdego dnia przekonujemy pozostałych, że szczepienie to jedyna droga, żeby pokonać pandemię.
Dworczyk: jeśli chodzi o rejestrację na szczepienie, wyzwanie staje się coraz większe.
Dworczyk: jeśli chodzi o rejestrację na szczepienie, wyzwanie staje się coraz większe
Ilu jest już zaszczepionych lub zapisanych na szczepienie?
Dworczyk: W systemie mamy około 50 procent dorosłych Polaków.
Rozmowę relacjonować będziemy także na żywo w TVN24, a także w internecie.
W programie mogą paść także pytania w sprawie Najwyzszej Izby Kontroli. Jej szef Marian Banaś przekazał wczoraj, że kieruje zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. W ubiegłym tygodniu Banaś skierował zawiadomienia w sprawie premiera oraz trzech ministrów, w tym Dworczyka.
W naszym kraju wykonano dotąd ponad 20 milionów szczepień. W pełni zaszczepionych jest ponad 7 milionów osób.
Po pozytywnych rekomendacjach Europejskiej Agencji Leków, a później - Rady Medycznej, rząd podjął decyzję o dopuszczeniu do szczepień dzieci w wieku i młodzieży w wieku 12 do 15 lat. Te mają się rozpocząć 7 czerwca.
Gościem Konrada Piaseckiego będzie rządowy pełnomoncik ds. szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk.
Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na "Rozmowę Piaseckiego" Start - 7.30.
We wtorek Dworczyk wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Przekazali informacje dotyczące szczepień dzieci w wieku 12-15 lat. Tak relacjonowaliśmy konferencję w tvn24.pl.
Tego samego dnia w internetowej części rozmowy na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia szef KPRM był pytany jak szybko uruchomione zostaną środki europejskie z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie kraje UE pozwala na uruchomienie wspomnianych środków
Autorka/Autor:momo, akw/adso
Źródło zdjęcia głównego: TVN24