TVN24 Biznes | Z kraju

Zielone światło z Polski dla unijnego Funduszu Odbudowy. Jest oficjalnie powiadomienie

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezydent Duda po ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE
Prezydent Duda po ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UETVN24
wideo 2/7
TVN24Prezydent Duda po ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE oficjalnie powiadomiło sekretariat generalny Rady o ratyfikacji przez Polskę decyzji o zasobach własnych.

"Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE oficjalnie powiadomiło o ratyfikacji przez Polskę decyzji o zasobach własnych. Polska otrzyma 170,7 mld euro środków z Wieloletnich Ram Finansowych oraz Instrumentu Naprawczego NextGenerationEU" – podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Dokument, skierowany do sekretariatu Rady i podpisany przez Stałego Przedstawiciela RP przy UE Andrzeja Sadosia, został opublikowany na Twitterze.

Decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE ratyfikował w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

- To bardzo ważny moment, wierzę w to głęboko, dla naszego kraju, dla Rzeczpospolitej, ale także dla całej UE. Poprzez złożenie tego podpisu nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej – powiedział Andrzej Duda.

- To zamyka cały proces ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, to decyzja która w wyniku bardzo długich negocjacji, które zamknęły się 14 grudnia 2020 roku, wprowadza do systemu prawa UE coś co nazwano instrumentem na rzecz odbudowy UE – mówił Duda.

Prezydent Andrzej DudaTVN24

Dodał, że jest to "mechanizm pozyskiwania środków finansowych przez KE dla UE, bardzo mocno w preambule decyzji określony jako instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych całego świata na potrzeby odbudowy gospodarek państw UE".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Proces ratyfikacji ogłaszam za zamknięty"

- Wierzę w to głęboko, że po pierwsze w niedługim czasie te środki będziemy mogli uzyskać, po drugie, że wykorzystamy je bardzo dobrze, tak jak do tej pory udawało nam się wykorzystać środki otrzymywane z funduszy UE na to, żeby realizować rozwój naszego kraju na wszystkich szczeblach terytorialnych – powiedział prezydent.

Podkreślił, że wierzy, iż środki te będą nie tylko remedium, które pozwoli wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, "ale przede wszystkim dokonać skoku rozwojowego" naszemu krajowi przede wszystkim pod względem infrastrukturalnym.

- Niektórzy porównują ten instrument odbudowy do Planu Marshalla, mam nadzieję, że właśnie tak będzie – powiedział prezydent.

Przypomniał, że po II wojnie światowej Plan Marshalla wywołał dla zachodniej części Europy, która po wojnie pozostała wolna i demokratyczna, efekt boomu gospodarczego i prosperity.

- Mam nadzieję, że także ten plan odbudowy przyniesie te same efekty i da nam ten niezwykły impuls rozwojowy, i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej, zapewniając oczywiście także wysoki poziom życia w naszych krajach – z mojego punktu widzenia przede wszystkim w Polsce – stwierdził.

Prezydent dziękował też wszystkim posłom i senatorom, którzy oddali głos za wyrażeniem przez parlament zgody na ratyfikację. Proces ratyfikacji ogłaszam za zamknięty – dodał.

Zgoda na ratyfikację w parlamencie

Ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy Sejm uchwalił na początku maja. W Senacie KO i PSL zaproponowały dodanie do ustawy ratyfikacyjnej preambuły zastrzegającej, że środki będą zgodnie z zasadami "sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów". Senat ostatecznie przyjął ustawę w czwartek bez tej poprawki. Prezydent podpisał ustawę w piątek, tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy.

Polska z FO będzie miała do dyspozycji ok. 58,1 mld euro, w tym 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w pożyczkach w ciągu kilku lat. Podstawą do wypłaty środków jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek na Twitterze, że wszystkie państwa unijne dały zielone światło na finansowanie Funduszu Odbudowy.

Unijny fundusz odbudowyPAP

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości