Maleje poparcie dla PO, rośnie - dla PiS. Zobacz, jak zagłosowaliby Polacy

Eksperci komentują wyniki najnowszego sondażu
Eksperci komentują wyniki najnowszego sondażu
tvn24
tvn24Najwyższe poparcie dla PO, za nią PiS

Gdyby wybory odbyły się na początku lutego, PO wygrałaby z 10-punktową przewagą z PiS - tak wynika z nowego sondażu CBOS. Partia Ewy Kopacz otrzymałaby 38 proc. głosów, PiS - 28 proc., PSL zaś - 11 proc. Do parlamentu weszłoby również ugrupowanie Leszka Millera z 8-procentowym wynikiem.

Mimo że najwięcej ankietowanych zagłosowałoby na Platformę, politycy z PO mogą mieć powody do obaw. Ich partia od grudnia straciła bowiem 5 punktów proc. poparcia. W porównaniu zaś z sondażem ze stycznia - 2 punkty proc. Jak podaje CBOS, nadal jednak PO zachowuje wyraźną przewagę nad swoim głównym konkurentem na scenie politycznej.

- Każdy ośrodek mierzy pod innym kątem. CBOS-owi ostatnio tak wypada, że mierzy na korzyść rządzących - skomentował dużą przewagę PO nad PiS w programie "Tak jest" socjolog dr Tomasz Żukowski. - Nikt ci tyle nie da ile sondaż ci obieca - ocenił z kolei publicysta Witold Bereś.

W lutym chęć głosowania na PiS (wraz z politycznymi partnerami Solidarną Polską i Polską Razem) wyraziło o 1 punkt proc. mniej ankietowanych niż w styczniu. Odsetek zwolenników PiS utrzymuje się od listopada 2014 r. na dość zbliżonym poziomie.

Trzecie miejsce w rankingu zajęło w lutym PSL, które uzyskało poparcie 11-proc. ankietowanych - co oznacza poprawę notowań o 4 punkty proc. w porównaniu z sondażem ze stycznia. Z kolei 8-procentowe poparcie w lutym dla SLD oznacza większe o 2 punkty proc. poparcie niż w styczniu.

Poniżej progu

Pozostałe partie ujęte w sondażu nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego. Na Kongres Nowej Prawicy głos oddałoby 4 proc. badanych deklarujących udział w wyborach (bez zmian w porównaniu do stycznia), na Twój Ruch - 3 proc. (wzrost o 3 punkty proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu), na Polską Partię Pracy-Sierpień '80 - 1 proc. (spadek o 1 punkt proc.). Prawica Rzeczypospolitej utrzymuje się na poziomie 1 proc. 4 proc. ankietowanych zapytanych o to, na kogo głosowaliby w wyborach, odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-11 lutego 2015 r. Ponad połowa, bo 56 proc ankietowanych, zadeklarowało, że na pewno wzięłoby udział w głosowaniu. Do urn nie poszłoby 23 proc., zdecydowanych w tej kwestii nie było 20 proc.

Autor: geb,eos/kka / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości