Kontrole na polskich granicach przywrócone. Jak i którędy wjechać do kraju?

TVN24 | Polska

Autor:
pqv//now
Źródło:
tvn24.pl
Na polskich granicach przywrócone zostały pełne kontrole. TVN24
wideo 2/4
TVN24Na polskich granicach przywrócone zostały pełne kontrole.

Od północy z soboty na niedzielę na polskich granicach przywrócone zostały pełne kontrole. Ma to związek z wprowadzonym w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego stanem zagrożenia epidemicznego. 

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ NA WASZE PYTANIA >>>

W nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące przywrócenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej oraz o czasowym zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego na wymienionych przejściach prowadzących do Polski. Na podstawie pierwszego rozporządzenia MSWiA zostanie przywrócona tymczasowo - od 15 marca do 24 marca - kontrola graniczna osób przekraczających polską granicę państwową, stanowiącą granicę wewnętrzną UE - strefy Schengen.

MINISTER WYDAŁ ROZPORZĄDZENIA. WRACAJĄ KONTROLE NA GRANICACH >>>

Sytuacja o północy na granicy polsko-słowackiej TVN24

Lista dostępnych przejść granicznych

Na granicach z Niemcami i Czechami będzie działało po piętnaście przejść granicznych.

Na granicy z RFN to trzy czynne całodobowo przejścia piesze: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz, sześć całodobowych drogowych: Jędrzychowice, Olszyna – Forst, Świecko – Frankfurt, Krajnik Dolny – Schwedt, Kołbaskowo – Pomellen i Świnoujście – Garz oraz sześć kolejowych, które będą czynne w godzinach otwarcia stacji kolejowej: Węgliniec – Horka, Zasieki – Forst, Gubin – Guben, Kunowice – Frankfurt, Kostrzyn – Kietz i Szczecin – Gumieńce.

Polsko-czeskie całodobowe przejście piesze z kontrolą graniczną to Most Przyjaźni Cieszyn – Český Tešín i pięć całodobowych drogowych (Cieszyn – Chotebuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Trzebina, Kudowa – Słone, Jakuszyce oraz Jędrzychowice). Straż graniczna jest też na dziewięciu przejściach kolejowych do Czech, czynnych w godzinach otwarcia stacji: Zebrzydowice – Petrovice u Karviné, Chałupki – Bohumín, Głuchołazy – Jindřichov ve Slesku, Głuchołazy – Mikulovice, Międzylesie – Lichkov, Mieroszów – Mezimestí, Lubawka – Královec, Zawidów – Frýdlant v Čechachoraz Węgliniec – Horka.

Na granicy ze Słowacją otwarte są dwa całodobowe przejścia drogowe w Barwinku i Chyżnem oraz trzy kolejowe, czynne w godzinach otwarcia stacji: Łupków – Palota, Muszyna – Plaveč i Zwardoń–Skalité.

Z Litwą czynne są dwa - całodobowe drogowe w Budzisku i kolejowe czynne w godzinach otwarcia stacji w Trakiszkach.

W jaki sposób można dostać się na terytorium Polski? GoogleMaps

KORONAWIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

17 lotniczych przejść granicznych

Działa też 17 lotniczych przejść granicznych - całodobowo: Warszawa-Okęcie, Łódź-Lublinek, Bydgoszcz, Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice, Gdańsk-Rębiechowo, Wrocław-Strachowice, Szczecin-Goleniów, Rzeszów-Jasionka, Poznań-Ławica, Warszawa-Modlin, Świdnik k. Lublina, Zielona Góra-Babimost i Mazury - całodobowo w ruchu osobowym i towarowym. Krócej funkcjonują w ruchu osobowym i towarowym przejścia graniczne na lotniskach Kielce-Masłów (od godziny 6 do godziny 20, a od maja do września w godzinach 6–22 i Radom-Sadków od godziny 6.00 do 24.00.), a wyłącznie osobowe - Mielec w godz. 7.00 do 20.00, a od maja do września 7–22 - wynika z rozporządzenia MSWiA. Cztery funkcjonujące porty - całodobowe przejścia graniczne w ruchu osobowym i towarowym, to Świnoujście, Kołobrzeg, Gdynia i Gdańsk-Port.

Według drugiego rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji od niedzieli 15 marca do odwołania został zawieszony ruch na przejściach granicznych z Rosją: Gołdap-Gusiew, Gronowo-Mamonowo; z Białorusią: Rudawka-Lesnaja, Białowieża-Piererow, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Czeremcha-Wysokolitowsk; z Ukrainą: Zosin-Ustiług, Dołhobyczów-Uhrynów, Hrebenne-Rawa Ruska (kolejowe), Budomierz-Hruszew, Medyka-Szeginie, Krościenko-Smolnica i Krościenko-Chyrów . Ograniczony natomiast został ruch na przejściach granicznych z Rosją: Braniewo-Mamonowo, Bezledy-Bagrationowsk, Głomno-Bagrationowsk, Skandawa-Żeleznodorożnyj, Grzechotki-Mamonowo II; z Białorusią: Kuźnica Białostocka-Grodno, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Bobrowniki-Bierestowica, Zubki Białostockie-Bierestowica, Siemianówka-Swisłocz, Kukuryki- Kozłowiczy, Terespol-Brześć; z Ukrainą: Dorohusk-Jagodzin, Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński, Hrebenne-Rawa Ruska (drogowe), Werchrata-Rawa Ruska, Korczowa-Krakowiec, Przemyśl- Mościska.

W sobotę opublikowane zostało też rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym na terytorium Polski. Wprowadza ono zakaz lądowania w portach lotniczych RP międzynarodowych lotów przewożących pasażerów.

Kto może wjechać do Polski?

Od niedzieli przejściami drogowymi, morskimi i lotniczymi do Polski mogą wjechać: obywatele Polski, a także obcokrajowcy będący małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, albo pozostający pod stałą opieką obywateli naszego kraju. Do Polski wjadą także cudzoziemcy mający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji oraz członkowie ich rodzin. Wpuszczani będą także cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce, a także ci, mający zezwolenie na pracę, poświadczenie od pracodawcy, to jest prawo do pracy w Polsce.

Rozporządzenie zakłada, że "w szczególnie uzasadnionych przypadkach (...) komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium RP, w trybie określonym w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach".

Granicę RP mogą przekroczyć także ci cudzoziemcy, którzy "którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów" - czyli na przykład kierowcy ciężarówek.

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880. Działa również infolinia NFZ dotycząca koronawirusa:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: