Od 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany dotyczą między innymi galerii handlowych, hoteli, bibliotek i muzeów. - Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił premier.
W środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 4 maja zostanie wdrożony drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.
Co się zmieni?
Drugi etap przedstawiony przez premiera przewiduje:
- Otwarcie sklepów w centrach, galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym;
- Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych;
- Organizacja w małych grupach opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach - dla rodziców pracujących (od 6 maja);
- Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki;
- Uruchomienie rehabilitacji.
"Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa"
Premier przekazał, że wprowadzanie kolejnych etapów luzowania obostrzeń jest planowane co dwa tygodnie. Będzie to jednak zależało od trzech rzeczy: przyrostu zachorowań, dystansowania społecznego, wydajności systemu ochrony zdrowia.
- Musimy działać ostrożnie i elastycznie - podkreślił. - Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił.
Zasady w galeriach takie, jak w mniejszych sklepach
- Hotele i miejsca noclegowe otwieramy od 4 maja po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia - mówił premier na konferencji.
Precyzował też, że w galeriach handlowych będą obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach - jeden klient na 15 metrów kwadratowych.
- Zasady wypracowaliśmy razem z reprezentantami galerii handlowych, z różnymi podmiotami, które prowadzą galerie handlowe - zaznaczył. Regulacje mają zostać dokładnie opisane w rozporządzeniu.
"Niektóre muzea są bardzo duże, niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości jest bardzo niskie"
Odnosząc się do decyzji o otwarciu niektórych instytucji kultury premier stwierdził, że "tutaj wszystko zależy od tego, jakie są wnętrza".
- Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury, zostanie to dokładnie określone - zapewnił szef rządu.
Szumowski: bardzo proszę, bardzo apeluję - zakładajmy maski
Na konferencji głos zabrał też minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powiedział, że obecnie więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu koronawirusem. - Z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, aby w tym kierunku wszystko przebiegało - dodał.
Apelował też o zakładanie maseczek ochronnych w miejscach publicznych. - Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie miała maski w ogóle, albo miała ją zsuniętą na brodę. To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję: w przestrzeni publicznej zakładajmy maski - mówił.
- Kiedyś one nie były potrzebne, ale teraz, kiedy mamy już ponad 300 osób zakażonych na milion mieszkańców, a pewnie bezobjawowych jest nieco więcej, nośmy te maski, żeby chronić innych - apelował.
Cztery etapy łagodzenia obostrzeń
20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.
W sobotę premier poinformował o kolejnym etapie rozluźniania obostrzeń. Dotyczą one możliwości uprawiania sportu i rekreacji. 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe w Polsce. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi - 12 czerwca.
Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem trzeci etap będzie dotyczyć gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, a także salony kosmetyczne. W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Wcześniej zapowiadano, że także w trzecim etapie ruszyć ma organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach. Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM