TVN24 | Polska

Od 4 maja drugi etap luzowania obostrzeń. Co się zmieni?

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Premier: wchodzimy w drugi etap odmrażania
Premier: wchodzimy w drugi etap odmrażaniaTVN24
wideo 2/23
TVN24Premier: wchodzimy w drugi etap odmrażania

Od 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany dotyczą między innymi galerii handlowych, hoteli, bibliotek i muzeów. - Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił premier.

W środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 4 maja zostanie wdrożony drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieni?

Drugi etap przedstawiony przez premiera przewiduje:

- Otwarcie sklepów w centrach, galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym;

- Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych;

- Organizacja w małych grupach opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach - dla rodziców pracujących (od 6 maja);

- Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki;

- Uruchomienie rehabilitacji.

"Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa"

Premier przekazał, że wprowadzanie kolejnych etapów luzowania obostrzeń jest planowane co dwa tygodnie. Będzie to jednak zależało od trzech rzeczy: przyrostu zachorowań, dystansowania społecznego, wydajności systemu ochrony zdrowia.

- Musimy działać ostrożnie i elastycznie - podkreślił. - Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił.

Zasady w galeriach takie, jak w mniejszych sklepach

- Hotele i miejsca noclegowe otwieramy od 4 maja po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia - mówił premier na konferencji.

Premier poinformował o zniesieniu kolejnych obostrzeń
Premier poinformował o zniesieniu kolejnych obostrzeńTVN24

Precyzował też, że w galeriach handlowych będą obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach - jeden klient na 15 metrów kwadratowych.

- Zasady wypracowaliśmy razem z reprezentantami galerii handlowych, z różnymi podmiotami, które prowadzą galerie handlowe - zaznaczył. Regulacje mają zostać dokładnie opisane w rozporządzeniu.

Morawiecki o otwieraniu galerii handlowych
Morawiecki o otwieraniu galerii handlowychTVN24

"Niektóre muzea są bardzo duże, niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości jest bardzo niskie"

Odnosząc się do decyzji o otwarciu niektórych instytucji kultury premier stwierdził, że "tutaj wszystko zależy od tego, jakie są wnętrza".

- Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury, zostanie to dokładnie określone - zapewnił szef rządu.

Szumowski: bardzo proszę, bardzo apeluję - zakładajmy maski

Na konferencji głos zabrał też minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powiedział, że obecnie więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu koronawirusem. - Z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, aby w tym kierunku wszystko przebiegało - dodał.

Apelował też o zakładanie maseczek ochronnych w miejscach publicznych. - Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie miała maski w ogóle, albo miała ją zsuniętą na brodę. To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję: w przestrzeni publicznej zakładajmy maski - mówił.

- Kiedyś one nie były potrzebne, ale teraz, kiedy mamy już ponad 300 osób zakażonych na milion mieszkańców, a pewnie bezobjawowych jest nieco więcej, nośmy te maski, żeby chronić innych - apelował.

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

W sobotę premier poinformował o kolejnym etapie rozluźniania obostrzeń. Dotyczą one możliwości uprawiania sportu i rekreacji. 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe w Polsce. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi - 12 czerwca.

Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19KRPM

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem trzeci etap będzie dotyczyć gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, a także salony kosmetyczne. W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Wcześniej zapowiadano, że także w trzecim etapie ruszyć ma organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach. Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Autor:ads/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości