TVN24 | Polska

Drugi najwyższy przyrost zakażeń w ciągu doby w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kab
Źródło:
tvn24.pl
20 września: 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 79 240
20 września: 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 79 240TVN24
wideo 2/21
TVN2420 września: 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 79 240

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 910 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 oraz o śmierci 11 kolejnych osób. To drugi najwyższy przyrost zakażeń w ciągu doby. Wzrosła liczba zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach. Od wczoraj wyzdrowiało 441 osób. Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 79 240 osób, spośród których 2 293 zmarły. Dzień wcześniej informowano o 1002 przypadkach i była to najwyższa dzienna liczba przypadków zakażenia od początku pandemii.

Najwięcej z 910 przypadków, o których poinformowało w niedzielę ministerstwo, odnotowano w województwie mazowieckim. Było ich tam 164.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (123), małopolskiego (103), opolskiego (84), śląskiego (74), podkarpackiego (62), pomorskiego (55), łódzkiego (54), dolnośląskiego (45), lubelskiego (35), kujawsko-pomorskiego (26), warmińsko-mazurskiego (23), podlaskiego (21), świętokrzyskiego (18), zachodniopomorskiego (13) i lubuskiego (10).

To mniejsza liczba niż w sobotę, kiedy poinformowano o 1002 przypadkach. Była to największa liczba przypadków zakażenia od początku pandemii. Tego dnia wykonano ponad 20 tys. testów. W piątek było 757 potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 (wykonano ponad 21 tys. testów), a w czwartek - 837 przypadków (wykonano ponad 22,1 tys. testów).

Niedziela to drugi największy przyrost zakażeń w ciągu doby. Trzecią największą dobową liczbę nowych zakażeń potwierdzono 21 sierpnia, kiedy było ich 903 (wykonano 29,6 tys. testów). Czwarty najwyższy wynik od początku pandemii odnotowano dzień później - 22 sierpnia - 900 przypadków (25,7 tys. testów). Dane z 27 sierpnia - 887 nowych infekcji - to piąty najwyższy dzienny bilans zakażeń w naszym kraju (wykonano ponad 28,2 tys. testów).

Ministerstwo przekazało także w niedzielę informację o śmierci 11 zakażonych osób. Według resortu większość z tych osób miała choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 79 240 osób, spośród których 2 293 zmarły.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 18,9 tysiąca testów.

Rzecznik ministerstwa: liczba zakażeń to efekt powrotu do normalnego życia

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując w sobotę największy bilans przypadków, powiedział, że w kraju nie ma obecnie dużych ognisk zakażeń, a sobotnie dane są efektem powrotu ludzi do normalnego trybu życia.

Ponad pięć tysięcy przypadków w ciągu tygodnia

W ciągu siedmiu dni, od poniedziałku 14 września do niedzieli 20 września, resort zdrowia poinformował łącznie o 5088 przypadkach zakażenia. Było ich:

- w niedzielę, dziś - 910 - w sobotę - 1002, - w piątek - 757, - w czwartek - 837, - w środę - 600, - we wtorek - 605, - w poniedziałek - 377.

Ile osób wyzdrowiało? Ile jest na kwarantannie?

Wcześniej w niedzielę resort zdrowia opublikował także codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- 1 985 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych [+8 w stosunku do dnia poprzedniego], - 86 respiratorów jest wykorzystywanych [+3 w stosunku do dnia poprzedniego], - 118 212 osoby są objęte kwarantanną [652 mniej niż dobę wcześniej], - 11 751 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym [257 więcej niż dobę wcześniej], - 64 302 osoby wyzdrowiały [441 więcej niż dobę wcześniej].

Ograniczenia w szczepionkach na grypę

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta. Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano w czwartek.

O możliwości wydania obwieszczenia reglamentacyjnego mówił w ostatnich dniach wiceszef resortu Maciej Miłkowski. Wyjaśniał, że ma ono eliminować możliwość wypisania kilku czy kilkunastu dawek szczepionki na jedną osobę.

Minister zdrowia o "najważniejszym wskaźniku przebiegu pandemii"

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek w "Jeden na jeden" w TVN24 o obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Wskazywał, że "liczba nowo wykazanych pacjentów nie jest najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii". Jak tłumaczył, "najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii jest to, ile mamy ciężkich przypadków, czyli osób, które są przy wsparciu respiratorowym, tlenowym, i ile mamy zgonów".

Również w piątek Niedzielski powołał zespół do spraw opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Zadaniem zespołu będzie między innymi przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Szef MZ zapowiedział ponadto przygotowanie "planu odbudowy zdrowia Polaków".

Pakiet badań, dostęp do usług medycznych. Minister przedstawia "recovery plan" po pandemii
Pakiet badań, dostęp do usług medycznych. Minister przedstawia "recovery plan" po pandemiiTVN24

Powiaty w strefie żółtej i czerwonej

Resort zdrowia ogłosił w czwartek nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref oraz strefy niebieskie, czyli powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami.

W strefie czerwonej i żółtej jest 11 powiatów. Z kolei w strefie niebieskiej zagrożonej dodatkowymi obostrzeniami jest sześć powiatów.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty:

- bytowski (pomorskie), - kluczborski (opolskie), - milicki (dolnośląskie).

W strefie żółtej znalazły się powiaty:

- tatrzański (małopolskie), - nowotarski (małopolskie), - myślenicki (małopolskie), - kielecki (świętokrzyskie), - głubczycki (opolskie), - aleksandrowski (kujawsko-pomorskie), - kartuski (pomorskie), - gostyński (wielkopolskie).

Autor:kb/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości