TVN24 | Polska

Ponad tysiąc nowych zakażeń, najwięcej od początku pandemii. "Efekt powrotu do normalnego życia"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz,ft/mtom
Źródło:
TVN24
Jankowski: koronawirus nie słucha rządowych prognoz
Jankowski: koronawirus nie słucha rządowych prognozTVN24
wideo 2/20
Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 1002 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 oraz o śmierci 12 kolejnych osób. To najwyższa dzienna liczba przypadków zakażenia od początku pandemii. Wzrosła też liczba osób na kwarantannie. Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 78 330 osób, spośród których 2 282 zmarły. Zdaniem rzecznika ministerstwa sobotnie dane są efektem powrotu ludzi do "normalnego" trybu życia.

Przypadki, o których poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia, dotyczą województw: małopolskiego (149), lubelskiego (122), pomorskiego (96), wielkopolskiego (94), mazowieckiego (88), dolnośląskiego (83), podkarpackiego (69), śląskiego (64), łódzkiego (61), kujawsko-pomorskiego (35), opolskiego (35), zachodniopomorskiego (31), podlaskiego (24), warmińsko-mazurskiego (22), świętokrzyskiego (21) i lubuskiego (8).

1002 nowe przypadki zarejestrowane w sobotę to największa ich liczba od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 20 tysięcy testów - przekazał resort zdrowia.

Ministerstwo przekazało także w sobotę informację o śmierci 12 zakażonych osób. Według resortu większość z tych osób miała choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 78 330 osób, spośród których 2 282 zmarły.

Rzecznik ministerstwa: liczba zakażeń to efekt powrotu do normalnego życia

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując najnowszy bilans przypadków, powiedział, że w kraju nie ma obecnie dużych ognisk zakażeń, a sobotnie dane są efektem powrotu ludzi do normalnego trybu życia.

- Nie mamy obecnie dużych ognisk. Wyniki, które teraz obserwujemy, to jest efekt powrotu ludzi do normalnego, codziennego życia, powrotu do pracy. To jest to, co obserwujemy codziennie na naszych ulicach - więcej ludzi, więcej kontaktów - powiedział Andrusiewicz.

Jego zdaniem na obecny bilans zakażeń nie ma wpływu powrót dzieci do szkół.

Ponad 4 tysiące przypadków w ciągu tygodnia

W ciągu siedmiu dni, od niedzieli 13 września do soboty 19 września, resort zdrowia poinformował łącznie o 4680 przypadkach zakażenia. Było ich:

- w sobotę - 1002, - w piątek - 757, - w czwartek - 837, - w środę - 600, - we wtorek - 605, - w poniedziałek - 377, - w niedzielę - 502.

Drugą największą dobową liczbę nowych zakażeń potwierdzono 21 sierpnia, kiedy było ich 903 (wykonano 29,6 tys. testów). Trzeci najwyższy wynik od początku pandemii odnotowano dzień później - 22 sierpnia - 900 przypadków (25,7 tys. testów). Dane z 27 sierpnia - 887 nowych infekcji - to czwarty najwyższy dzienny bilans zakażeń w naszym kraju (wykonano ponad 28,2 tys. testów).

Ile osób wyzdrowiało? Ile jest na kwarantannie?

Wcześniej w sobotę resort zdrowia opublikował także codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- 1 977 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 83 respiratory są wykorzystywane, - 118 864 osoby są objęte kwarantanną (o 7 334 więcej niż dobę wcześniej), - 11 494 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 63 861 osób wyzdrowiało.

Ograniczenia w szczepionkach na grypę

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta. Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano w czwartek.

O możliwości wydania obwieszczenia reglamentacyjnego mówił w ostatnich dniach wiceszef resortu Maciej Miłkowski. Wyjaśniał, że ma ono eliminować możliwość wypisania kilku czy kilkunastu dawek szczepionki na jedną osobę.

Minister zdrowia o "najważniejszym wskaźniku przebiegu pandemii"

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek w "Jeden na jeden" w TVN24 o obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Wskazywał, że "liczba nowo wykazanych pacjentów nie jest najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii". Jak tłumaczył, "najważniejszym wskaźnikiem przebiegu pandemii jest to, ile mamy ciężkich przypadków, czyli osób, które są przy wsparciu respiratorowym, tlenowym, i ile mamy zgonów".

Również w piątek Niedzielski powołał zespół do spraw opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Zadaniem zespołu będzie między innymi przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Szef MZ zapowiedział ponadto przygotowanie "planu odbudowy zdrowia Polaków".

Autor:mjz,ft/mtom

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości