TVN24 | Polska

Wróciły czerwone powiaty, wzrosła liczba żółtych. Lista

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kab/kwoj
Źródło:
TVN24
Wracają czerwone powiaty, wzrosła liczba żółtych
wideo 2/21
Wracają czerwone powiaty, wzrosła liczba żółtych. Lista

Z trzech do jedenastu wzrosła liczba powiatów zagrożonych obostrzeniami. W czerwonej strefie znalazły się trzy powiaty: bytowski, kluczborski i milicki, w żółtej osiem powiatów: tatrzański, gostyński, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski. Czerwone powiaty wróciły na listę po tygodniu.

Resort zdrowia ogłosił w czwartek nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref oraz strefy niebieskie, czyli powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. W strefie czerwonej obostrzenia są bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre. Jeszcze tydzień temu na liście znajdowały się jedynie powiaty żółte i niebieskie.

Z trzech do jedenastu wzrosła liczba powiatów powiatów w strefie czerwonej i żółtej. Z kolei w strefie niebieskiej zagrożonej dodatkowymi obostrzeniami było pięć powiatów, w tym tygodniu jest ich sześć.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W strefie czerwonej znalazły się powiaty: - bytowski (Pomorskie), - kluczborski (Opolskie), - milicki (Dolnośląskie).

Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej.

W strefie żółtej znalazły się powiaty: - tatrzański (Małopolskie), - nowotarski (Małopolskie), - myślenicki (Małopolskie), - kielecki (Świętokrzyskie), - głubczycki (Opolskie), - aleksandrowski (Kujawsko-Pomorskie), - kartuski (Pomorskie) - gostyński (Wielkopolskie). W porównaniu do ubiegłego tygodnia strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki, aleksandrowski, głubczycki, kielecki, kartuski. Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański oraz gostyński, a jeden z niej zniknął: limanowski.

Na liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazły się: - augustowski (Podlaskie) - olkuski (Małopolskie), - trzebnicki (Dolnośląskie), - opolski (Opolskie), - ostrowski (Wielkopolskie), - tucholski (Kujawsko-Pomorskie).

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tysięcy mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tysięcy, to do żółtej.

Obostrzenia w czerwonych strefach

W "czerwonych" powiatach wprowadzono obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 50 osób. W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa oraz limit maksymalnie 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Kościoły i miejsca kultu religijnego w czerwonych strefach mogą być zapełnione najwyżej w połowie dostępnych miejsc.

Restrykcje dotyczą również miejsc związanych z rozrywką i kulturą. W kinach w "czerwonych" powiatach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka mają pozostać nieczynne. Nie wolno również organizować targów i konferencji. Siłownie, kluby i centra fitness mają przestrzegać zasady: 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Obostrzenia w żółtych strefach

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, obowiązuje również limit - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

W kinach w tak zwanych żółtych strefach obowiązuje również limit 25 procent zajętych miejsc. Dopuszczalna jest organizacja targów i kongresów, ale z zachowaniem limitu 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Z kolei w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych, a limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-procentowej obsadzie widowni.

Autor:kb/kab/kwoj

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: