Rząd przedłuża obostrzenia, epidemia uderza w mikrofirmy, "Sto lat" z radiowozu

nowe dane
Koronawirus w Polsce. 5575 zakażonych, 174 osoby zmarły
Źródło: TVN24

Rząd wydłużył okres obowiązywania obecnych ograniczeń oraz poinformował, że egzaminy ósmoklasisty oraz matury zostaną odłożone na później. Rosjanie w oczekiwaniu na szczyt zakażeń, przygotowują się na "scenariusz czarnobylski". Opublikowano najnowsze dane dotyczące branż, w które epidemia uderzyła najmocniej. Co jeszcze wydarzyło się w czwartek?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>> 

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w czwartek potwierdzono obecność koronawirusa u 370 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 5575 przypadków zakażenia. Wyzdrowiały 284 osoby.

9 kwietnia poinformowano o śmierci 16 osób. Łącznie zmarły 174 osoby.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

1. Przedłużone obostrzenia. Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa

Wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostają przełożone, a także przedłużamy dotychczas obowiązujące obostrzenia - poinformowali w czwartek na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Rząd wprowadza nowe ograniczenia
Źródło: TVN24

2. "Nie jest tak różowo, ponieważ mamy cały czas opóźnienie wykonywania testów"

Pacjent na izolacji domowej, w izolatorium czy izolowany u nas, przed wyjściem musiał mieć zrobione dwa testy. Jak na każdy czekało się cztery dni, to bezsensownie leżał, blokował łóżko - mówił w "Tak Jest" profesor Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych. Ordynator 1. oddziału chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu mówił o dostępności testów na koronawirusa i środków ochrony osobistej dla medyków.

Prof. Simon o testach na koronawirusa
Źródło: TVN24

3. Młodzi Amerykanie umierają na Covid-19

Stany Zjednoczone są centrum pandemii Covid-19. "Washington Post" dotarł do statystyk, które pokazują, że wśród ofiar śmiertelnych jest wielu młodych Amerykanów. - Bardzo sprawny 30-letni triatlonista jest tak samo bezbronny jak 45-latek grający w szachy, który nie ćwiczy - mówi doktor Shawn Evans ze szpitala w San Diego. - Po prostu nie wiemy, do kogo ten wirus ma klucz - dodaje.

4. Przygotowania do "scenariusza czarnobylskiego" w Rosji

"W oczekiwaniu na gwałtowny wzrost liczby zachorowań, w tym z poważnymi powikłaniami, ministerstwo zdrowia przeprowadziło pilną aktualizację baz danych. Do walki z Covid-19 zostaną zmobilizowani nie tylko lekarze, ale także studenci i pracownicy naukowi" - informują w czwartek rosyjskie media. Szczyt epidemii w Rosji jest spodziewany po 20 kwietnia. Liczba zakażeń koronawirusem w tym kraju przekroczyła 10 tysięcy.

5. W które branże pandemia uderzyła najbardziej?

Najdotkliwiej skutki pandemii odczuwa sektor usług, gdzie 63 procent podmiotów zanotowało w marcu niższą sprzedaż - powiedział Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Niewiele lepiej jest w sektorach handlu i produkcji. Sawulski wskazał, że pod kątem wielkości, w najgorszej kondycji są mikrofirmy.

6. Boris Johnson opuścił oddział intensywnej terapii

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opuścił oddział intensywnej terapii. Szef rządu, który choruje na COVID-19, trafił tam w poniedziałek w związku z problemami z oddychaniem.

7. Merkel: po Wielkanocy rozmowy na temat rozluźnienia obostrzeń

W środę po Świętach Wielkanocnych urząd kanclerski i premierzy krajów związkowych będą rozmawiać na temat rozluźnienia obowiązujących obostrzeń - poinformowała w czwartek niemiecka kanclerz Angela Merkel. Zaznaczyła, że decyzje w tej sprawie będą podejmowane "ostrożnie i stopniowo". - Można łatwo zniszczyć to, co udało się już tymi obostrzeniami osiągnąć - dodała.

8. "To kamień milowy w walce z koronawirusem na świecie"

O północy z wtorku na środę czasu miejscowego chińskie władze po 76 dniach zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, w którym wybuchła pandemia COVID-19. - To jest kamień milowy w walce z koronawirusem na świecie - mówiła na antenie TVN24 Patrycja Lote, Polka mieszkająca w Guiyangu.

W Wuhanie wiele miejsc odmawia obsłużenia obcokrajowców
Źródło: TVN24

9. "Nagle zobaczyłem, jak z radiowozu puszczają 'sto lat' i składają życzenia jednemu z sąsiadów"

Było gromkie "sto lat", brawa i życzenia zdrowia wypisane na wielkim banerze. Policjantki z Kalisza złożyły życzenia dwóm mężczyznom, którzy przebywają w kwarantannie. Do życzeń dołączyli się też sąsiedzi.

Życzenia od kaliskiej policji dla osób na kwarantannie
Źródło: Kontakt24

PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Aktualnie czytasz: Rząd przedłuża obostrzenia, epidemia uderza w mikrofirmy, "Sto lat" z radiowozu
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Czytaj także: