TVN24 | Polska

Przedłużone obostrzenia. Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/tr
Źródło:
TVN24,PAP
Rząd wprowadza nowe ograniczenia
Rząd wprowadza nowe ograniczeniaTVN24
wideo 2/24
TVN24Rząd wprowadza nowe ograniczenia

Wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostają przełożone, a także przedłużamy dotychczas obowiązujące obostrzenia - poinformowali w czwartek na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 5341 zakażeń, nie żyją 164 osoby.

W czwartek po godzinie 13 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.  Poinformowali oni o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeń, a także o wprowadzeniu nowych.

1. o jeden tydzień - do 19 kwietnia - przedłużone są obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów,zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu, dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach, utrzymane są także ograniczenia w przemieszczaniu się

2. o dwa tygodnie - do 26 kwietnia - przedłużone jest zamknięcie szkół, uczelni, przedszkoli i żłobków. wstrzymanie pasażerskiego ruchu lotniczego, kolejowego ruchu międzynarodowego

3. do 3 maja - będą zamknięte granice i obowiązywać będą te zasady, które były do tej pory - między innymi obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską

4. od następnego czwartku - 16 kwietnia - będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej

5. ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania

6. egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostają przesunięte - nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu, raczej w drugiej połowie czerwca, a informacje o nowych terminach będą podane co najmniej na trzy tygodnie wcześniej

7. na kolejne dwa tygodnie - do 26 kwietnia - przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy będą musieli zostać w domu z najmłodszymi dziećmi

Rząd wprowadza nowe ograniczenia
Rząd wprowadza nowe ograniczeniaTVN24

Decyzje o obostrzeniach premier i ministrowie uzasadniali tym, że gdyby ich nie było, to "dzisiaj mielibyśmy 20, 30, 40 tysięcy chorych". - Mielibyśmy sytuację taką, jaka jest we Włoszech, w Hiszpanii, we Francji - że medycy muszą decydować, kogo leczyć respiratorem, a kogo nie - mówił minister Szumowski.

Szumowski: gdyby nie restrykcje mielibyśmy dziś 20,30,40 tysięcy chorych
Szumowski: gdyby nie restrykcje mielibyśmy dziś 20,30,40 tysięcy chorychTVN24

Po przedstawieniu decyzji rządu premier oraz ministrowie zdrowia i edukacji narodowej odpowiadali na pytania dziennikarzy.

1. Minister zdrowia wyjaśnił, że raportowanie zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem odbywa się zależnie od miejsca zameldowania, a nie od miejsca zgonu. - Wszystkie osoby, które zmarły na terenie np. Warszawy są raportowane w stacji, która jest adekwatna do ich miejsca zamieszkania zaznaczył.

2. Szumowski pytany o obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, który będzie obowiązywać od 16 kwietnia, powiedział, że "nie musi to być maseczka, może to być chustka, szalik". Szczegółowe regulacje w tej kwestii będą po Świętach.

3. Minister zdrowia poinformował, że wszystkie wnioski, przekazane przez uczestników misji polskich lekarzy we Włoszech zostały przekazane m.in. konsultantom krajowym, którzy uwzględnią te doświadczenia w kolejnych zaleceniach.

4. Minister zdrowia sprecyzował, że obowiązujące pozostaje ograniczenie do pięciu osób - poza obsługą liturgiczną - które mogą jednocześnie przebywać w kościele.

5. Premier wyjaśnił, że przedłużone zostaje wypłacanie zasiłku opiekuńczego dla rodziców na zasadach, jakie obecnie obowiązują.

Morawiecki: granice będą zamknięte do 3 maja
Morawiecki: granice będą zamknięte do 3 maja TVN24

6. Minister edukacji narodowej został zapytany, w jaki sposób zostanie rozwiązania kwestia zakończenia roku szkolnego i świadectw oraz czy przewiduje się wydłużenie roku szkolnego. - Na razie nie ma takiego powodu. Świadectwa także można odbierać w terminie późniejszym. Nie musi być to dzień zakończenia zajęć – odpowiedział. - Będziemy także zalecali dyrektorom, aby świadectwa mogli przekazywać uczniom w formie elektronicznej - dodał. 

Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy najwcześniej w czerwcu
Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy najwcześniej w czerwcuTVN24

7. Premier poinformował, że harmonogram działań dotyczących zwiększenia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej jest cały czas opracowywany.

8. Premier był pytany, czy w pakiecie pomocy rządu planowanej dla przedsiębiorstw zostanie uwzględniony postulat prezydenta Andrzeja Dudy dotyczący trzymiesięcznego zwolnienia wszystkich przedsiębiorców z płacenia składek ZUS. - W minioną niedzielę mieliśmy taką dużą sesję gospodarczą, także przy konsultacjach z pracodawcami. Ta propozycja, którą przedstawiliśmy, ona jest tożsama ze zwolnieniem pracodawcy z ZUS w tym sensie, że 50-procentowa ulga w ubezpieczeniu składek społecznych zarówno po stronie pracodawcy jak i pracobiorcy jest z punktu widzenia kosztów dla budżetu i korzyści dla przedsiębiorców na bardzo podobnym, jeśli nie identycznym poziomie - stwierdził szef rządu. 

9. Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że zakaz wchodzenia do lasów "zostanie również umocowany w rozporządzeniu Rady Ministrów, które zostanie wydane; w związku z tym żadnych wątpliwości prawnych nie powinno być". Dodał, że obecny zakaz został wprowadzony na podstawie "specustawy covidowej".

10. Minister zdrowia poinformował, że poprosił Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa o współpracę z organizatorami wyborów prezydenckich w sprawie reguł sanitarnych i bezpieczeństwa epidemicznego w tym procesie.

11. Szumowski powiedział, że przekazano do dyspozycji wojewodów duże transporty maseczek, które mają trafić do domów pomocy społecznej. Jak zaznaczył, każda osoba, która jest w DPS, jeżeli będzie miała podejrzenie koronawirusa, powinna zostać przeniesiona do szpitala i powinien być wykonany u niej test.

12. Aż żal komentować takie słowa - tak premier Morawiecki ocenił wypowiedź posła KO Sławomira Nitrasa, który wyraził nadzieję, że wojsko się zbuntuje i nie weźmie udziału w wyborach.

13. Minister zdrowia pytany o ocenę Jarosława Gowina, że on i premier są przeciwnikami majowych wyborów prezydenckich powiedział, że to nadinterpretacja.

 

Autor:mjz/tr

Źródło: TVN24,PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości