Przygotowania do "scenariusza czarnobylskiego" w oczekiwaniu na szczyt epidemii w Rosji

TVN24 | Świat

Autor:
tas/pm
Źródło:
newsru.com, Niezawisimaja Gazieta, Interfax

"W oczekiwaniu na gwałtowny wzrost liczby zachorowań, w tym z poważnymi powikłaniami, ministerstwo zdrowia przeprowadziło pilną aktualizację baz danych. Do walki z COVID-19 zostaną zmobilizowani nie tylko lekarze, ale także studenci i pracownicy naukowi" - informują w czwartek rosyjskie media. Szczyt epidemii w Rosji jest spodziewany po 20 kwietnia. Liczba przypadków zakażeń koronawirusem w tym kraju przekroczyła 10 tysięcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak szacuje w czwartkowej publikacji portal newsru.com, "do walki z COVID-19, w przypadku takiej konieczności, staną nie tylko czynni zawodowo lekarze, ale także około 40 tysięcy studentów z ostatnich lat studiów, tysiące pracowników naukowych i - być może - emerytowanych medyków".

Portal podał ponadto, że w ministerstwie obrony, w przypadku takiej potrzeby, przygotowują się do "scenariusza czarnobylskiego", kiedy do walki ze skutkami katastrofy w elektrowni atomowej (do której doszło 26 kwietnia 1986 roku) powoływano z rezerwy specjalistów medycznych, w tym lekarzy chorób zakaźnych.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Po szkoleniach "w trybie ekspresowym"

Wcześniej "Niezawisimaja Gazieta" poinformowała, że "gdyby rozwój sytuacji związanej z epidemią był niepomyślny, zostanie uruchomiona rezerwa sztabu generalnego, w tym szpitale wojskowe, laboratoria medyczne i jednostki, zaprojektowane między innymi w celu ochrony ludności przed bronią masowego rażenia". "Zostaną powołani także rezerwiści" - podkreśliła "Niezawisimaja Gazieta". Jak mówił dziennikowi generał Jurij Nietkaczow, po raz ostatni powoływano ich w kwietniu 1986 roku, kiedy doszło do tragedii w Czarnobylu na Ukrainie.

"Do leczenia pacjentów z COVID-19, po szkoleniach w trybie ekspresowym, zostaną skierowane także osoby z wykształceniem medycznym, które nie pracowały w swoim zawodzie dłużej niż pięć lat" - podał newsru.com.

O tym, że studenci medycyny mogą wesprzeć lekarzy w walce z koronawirusem, mówił pod koniec marca prezydent Władimir Putin. "Ci, którzy ukończyli co najmniej trzy lata studiów, mogą zostać powołani na stanowiska specjalistów z wykształceniem średnim medycznym do pracy pod nadzorem starszej pielęgniarki" - przypomniał portal newsru.com.

Liczba zakażeń przekroczyła 10 tysięcy

Jak podała w czwartek agencja Interfax, powołując się na służby medyczne, liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła do 10 131. W ciągu ostatniej doby odnotowano 1459 przypadków zachorowań.

Według prognoz byłej minister zdrowia Weroniki Skworcowej, szczytu epidemii koronawirusa w kraju należy się spodziewać po 20 kwietnia. - Spadek rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem jest spodziewany natomiast pod koniec czerwca - stwierdziła Skworcowa.

Autor:tas/pm

Źródło: newsru.com, Niezawisimaja Gazieta, Interfax

Tagi:
Raporty: