Koronawirus w Polsce - czwarta fala epidemii COVID-19. Analiza danych

Źródło:
tvn24.pl
Kraska: trend wzrostowy utrzymuje się dość wyraźne
Kraska: trend wzrostowy utrzymuje się dość wyraźneTVN24
wideo 2/21
Kraska: trend wzrostowy utrzymuje się dość wyraźneTVN24

Czwartą falę epidemii COVID-19 w Polsce nadal napędzają głównie zakażenia koronawirusem w dwóch regionach. W ciągu pięciu dni średnia liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców w województwie lubelskim wzrosła o 37 procent. Wskaźnik ten jest w tym województwie prawie cztery razy większy niż dla całej Polski, na sąsiednim Podlasiu - trzy razy większy. Na oba województwa przypada prawie 30 procent wszystkich zakażeń w kraju.

Kilka dni temu przeanalizowaliśmy wszystkie raporty, jakie Ministerstwo Zdrowia publikowało codziennie rano od 1 września do 21 października włącznie. Teraz pokazujemy, co wynika ze zaktualizowanych danych. Analiza dotyczy okresu, gdy wyraźnie było już widać, że czwarta fala epidemii w Polsce narasta. Od raportu z 1 września w całym kraju potwierdzono prawie 93,5 tysiąca zakażeń koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Czwarta fala - gdzie jest najwięcej zakażeń SARS-CoV-2?

Jedna piąta zakażeń, dokładnie 18 884, to przypadki odnotowane w województwie lubelskim. W tym regionie mieszka około 2,1 mln Polaków, czyli zaledwie około 5,5 procent ludności kraju. Tymczasem w ciągu siedmiu ostatnich tygodni odsetek infekcji przypadających na to województwo był prawie cztery razy większy (20,5 proc.).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Drugą najwyższą liczbę zakażeń w tym samym okresie odnotowano w województwie mazowieckim – było ich 17 025. To 18,5 proc. wszystkich przypadków potwierdzonych w całym kraju. Na Mazowszu, które jest najludniejszym województwem, mieszka około 5,4 mln osób, czyli około 14,1 procent wszystkich Polaków.

Trzecie pod względem liczby zakażeń w ciągu siedmiu tygodni czwartej fali było Podlasie. W sumie potwierdzono tam 8275 zakażeń SARS-CoV-2, czyli mniej niż połowę tego, co na Mazowszu. Zwraca jednak uwagę fakt, że było to prawie 9 procent wszystkich infekcji w całym kraju. Tymczasem w regionie, którego stolicą jest Białystok, mieszka nieco ponad 3 procent obywateli (prawie 1,2 mln ludzi).

Zakażenia na Lubelszczyźnie i Podlasiu to ponad 29 procent wszystkich infekcji wykrytych w Polsce w ciągu siedmiu ostatnich tygodni. A wciąż mówimy o regionach, gdzie żyje około 8,5 procent obywateli.

Kraska: w województwie mazowieckim będziemy w najbliższych dniach uruchamiać dwa kolejne szpitale tymczasowe
Kraska: w województwie mazowieckim będziemy w najbliższych dniach uruchamiać dwa kolejne szpitale tymczasoweTVN24

Jeszcze tylko w województwie zachodniopomorskim odsetek potwierdzonych zakażeń (prawie 5,8 procent) był nieco wyższy niż procent zamieszkałej w tym regionie ludności kraju (około 4,4). Szczegółowe dane prezentujemy na mapie poniżej.

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń i dane dotyczące zachorowań oraz zgonów

Od początku epidemii redakcja tvn24.pl tworzy i codziennie aktualizuje interaktywną mapę zakażeń w województwach, która pokazuje, ile w poszczególnych regionach było osób zakażonych i ofiar śmiertelnych epidemii. To zestawienie nie jest doskonałe. Prowadzenia obliczeń nie ułatwia Ministerstwo Zdrowia. W listopadzie 2020 roku resort dodał do statystyk 22,5 tysiąca "zgubionych" wcześniej zakażeń i nie przypisał ich do poszczególnych województw. Od tego czasu raportuje także infekcje, dla których nie potwierdzono adresu. Ich łączna liczba zbliża się już już 54,5 tysiąca (na prawie 3 miliony wszystkich potwierdzonych przypadków).

Mimo tego nasze obliczenia wciąż bardzo dobrze nadają się do tego, by porównywać sytuację w poszczególnych regionach. I tu zwraca uwagę jeden fakt. Województwo podlaskie jeszcze 19 lipca było ostatnim pod względem liczby zakażeń potwierdzonych od początku epidemii. Od tego czasu, w trzy miesiące zdążyło "wyprzedzić" już trzy inne regiony.

Jeszcze dobitniej sytuację w województwach lubelskim i podlaskim ilustruje inny wskaźnik – średnia liczba zakażeń potwierdzonych w ciągu ostatnich siedmiu dni przeliczona na 100 tysięcy mieszkańców. Dzięki niej można porównywać sytuację w regionach znacząco różniących się pod względem liczby żyjących tam osób.

Prof. Robert Flisiak z Białegostoku: apeluję do moich krajan, na Podlasiu mamy sytuację gorszą niż rok temu ("Fakty po Faktach" 19 października)
Prof. Robert Flisiak z Białegostoku: apeluję do moich krajan, na Podlasiu mamy sytuację gorszą niż rok temu ("Fakty po Faktach" 19 października)TVN24

Jeszcze na początku września ta średnia dla całej Polski wynosiła około 0,7, na Lubelszczyźnie – prawie 0,9, zaś na Podlasiu – około 1,1. Na koniec września wskaźnik dla całej Polski wzrósł do 2,5, dla Podlasia podskoczył do 5,7, a w województwie lubelskim odfrunął do poziomu 8,5.

Jak wyglądała epidemia we wrześniu - CZYTAJ PODSUMWANIE >>>

Obecnie różnice między dwoma województwami na wschodzie a resztą kraju są jeszcze bardziej widoczne. Gdy 21 października publikowaliśmy poprzednią analizę danych, średnia na 100 tysięcy mieszkańców dla całej Polski wynosiła niecałe 9,4, a na Podlasiu była ponad trzy razy wyższa i przekroczyła 30. Po kilku kolejnych dniach, 26 października w całej Polsce średnia liczba przypadków na 100 tysięcy mieszkańców znalazła się na poziomie 13,8, podczas gdy w województwie podlaskim było 42,3, czyli nadal trzy razy więcej niż dla całego kraju.

Profesor Horban o możliwej liczbie zakażeń w listopadzie
Profesor Horban o możliwej liczbie zakażeń w listopadzieTVN24

Jeszcze poważniejsza sytuacja jest w województwie lubelskim. Średnia na 100 tysięcy mieszkańców 21 października zbliżała się do 39, czyli była cztery razy wyższa niż dla całej Polski. 26 października wskaźnik ten na Lubelszczyźnie wynosił 52,9, czyli 3,8 razy więcej niż dla całej Polski. W ciągu pięciu dni od publikacji poprzedniej analizy średnia na 100 tysięcy mieszkańców wzrosła więc na Lubelszczyźnie o prawie 37 procent.

Jeszcze tylko w dwóch województwach średnia na 100 tysięcy mieszkańców jest wyższa od tej dla całego kraju. To Mazowsze (ponad 19,1) i Pomorze Zachodnie (około 16,6). Szczegółowe dane prezentujemy na wykresie poniżej.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6265 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarły kolejne 93 osoby. To najwyższa liczba ofiar śmiertelnych od 9 czerwca. Najwięcej przypadków (prawie 1,3 tysiąca) było w województwie lubelskim. Podlasie (ponad 570) było trzecie po Mazowszu (ponad 1,1 tys.).

Również na Lubelszczyźnie zaraportowano we wtorek najwięcej ofiar śmiertelnych - w regionie zmarły 23 osoby. Drugie pod tym względem było Mazowsze (14 zgonów), trzecie - Podlasie (13 ofiar śmiertelnych).

Koronawirus w Polsce. Profesor Andrzej Horban o sytuacji pandemicznej
Koronawirus w Polsce. Profesor Andrzej Horban o sytuacji pandemicznejTVN24

Zobacz całą "Rozmowę Piaseckiego" z prof. Andrzejem Horbanem w TVN24 GO >>>

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jarosław Kaczyńskie kompletnie niepoważnie podchodzi do tych wyborów. Pokazuje to ten casting na kandydata - powiedziała w "Kawie na ławę" Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. - Wy się rzeczywiście wstydzicie za swoją politykę - mówił do przedstawicieli PiS Cezary Tomczyk z KO. Andrzej Dera z kancelarii prezydenta przekonywał, że Karol Nawrocki, prawdopodobny kandydat PiS, "ma cechy osobowościowe, które go predysponują do tego, żeby ubiegać się" o prezydenturę.

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

Źródło:
TVN24

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielę po południu ogłosi decyzję w sprawie swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jako najbardziej prawdopodobne wskazuje się dwa nazwiska - Karol Nawrocki i Przemysław Czarnek. Przypominamy, kim są potencjalni kandydaci.

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejnym celem ataku sił ukraińskich z użyciem pocisków ATACMS i Storm Shadow może być obwód rostowski w Rosji, miejsce dużej koncentracji wojsk rosyjskich, przerzucanych na front - pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal". Jak dotąd Ukraińcy, według doniesień medialnych, użyli zachodnich pocisków do ataków w obwodach briańskim i kurskim.  

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Źródło:
"Wall Street Journal", tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę drogi mogą być śliskie po marznących opadach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią na południu i południowym wschodzie Polski. Groźny ma być także silny wiatr.

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie osoby mieszkały w kamienicy w Jezioranach, która w niedzielę rano stanęła w płomieniach. Jedna z nich sama wyszła z budynku. Drugą strażacy znaleźli na pogorzelisku. Nie żyje. Akcja jest trudna, ponieważ zawalił się dach, spłonęły drewniane schody i stropy.

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl