W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zwiększyła się znacząco liczba osób pozytywnych w skali osób testowanych. To bardzo niebezpieczne, a wskaźnik ten utrzymuje się na wysokim poziomie - mówiła w TVN24 doktor Aneta Afelt z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Od początku epidemii COVID-19 potwierdzono w Polsce już ponad milion zakażeń koronawirusem. Spośród tych osób 18 828 zmarło.
"Nie mamy pełnej informacji o tym, jaka jest liczba osób zakażonych"
Gościem TVN24 była w czwartek doktor Aneta Afelt z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Powiedziała, że eksperci zajmujący się modelami i przewidywaniami związanymi z epidemią "są w trudnej sytuacji". - Straciliśmy publiczną informację o przebiegu liczby aktualnie chorych pełnoobjawowych - wyjaśniała.
- W Polsce strategia testowania mówi o testowaniu osób pełnoobjawowych, czyli takich, co do których lekarze mają podejrzenie, że nieomal w stu procentach są zakażeni wirusem SARS-CoV-2. My od wczesnego lata nie mamy pełnej informacji o tym, jaka jest pełna liczba osób zakażonych w społeczności - mówiła Afelt.
Zaznaczyła, że obecnie "chyba żaden kraj takiej informacji nie ma". - To by wymagało testowania genetycznego wszystkich mieszkańców kraju. A to jest przedsięwzięcie niemal niemożliwe do zrealizowania - podkreśliła.
"W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zauważamy bardzo poważny problem"
W statystykach z dwóch ostatnich miesięcy - mówiła ekspertka - "zauważamy jednak bardzo poważny problem". - Zwiększyła się znacząco liczba osób pozytywnych w skali osób testowanych. To jest bardzo niebezpieczne - mówiła.
Dodała, że "w tej chwili rządowe informacje wskazują, że w dalszym ciągu utrzymujemy wysoki odsetek".
Z informacji rządowych i modelowania prowadzonego przez doktor Afelt wynika za to, "że powinnyśmy zwalniać, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń, ponieważ jesteśmy po kilku tygodniach ograniczenia kontaktów społecznych". - To prawdopodobnie już działa, z naszego modelu wynika, że już powinno działać - dodała.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24