TVN24 | Polska

Wspólny apel ministra zdrowia i episkopatu w sprawie liczby wiernych w kościołach

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Niedzielski: wyłącznie naszą odpowiedzialnością możemy przełamać trzecią falę epidemii
Niedzielski: wyłącznie naszą odpowiedzialnością możemy przełamać trzecią falę epidemiiTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: wyłącznie naszą odpowiedzialnością możemy przełamać trzecią falę epidemii

"Apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach" - napisano we wspólnym komunikacie ministra zdrowia i sekretarza generalnego episkopatu. Dodano, że pisma z apelem trafią do wszystkich parafii.

W środę spotkali się minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński. Po rozmowach wydali wspólny komunikat. Udostępnił go na Twitterze episkopat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Zarówno władza świecka, jak i duchowna"

Jak napisano, "trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków". "Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią" - podkreślono.

"Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka, jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich, wykazujemy się troską o naszych rodaków" - czytamy dalej.

Jak napisali szef MZ i sekretarz generalny KEP, "najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego".

"Apelujemy do wszystkich księży"

"Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach" - przekazano w komunikacie.

Dodano, że "apel ten zostanie poparty pismem, skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych".

"Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa" - podsumowali minister i przedstawiciel episkopatu.

Najwyższy bilans zakażeń od początku epidemii

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 29 978 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Polsce od początku pandemii. Resort przekazał też informację o śmierci 575 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2. W Polsce koronawirusa potwierdzono dotychczas u 2 120 671 osób, z których 50 340 zmarło.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że w związku z sytuacją epidemiczną najpóźniej w czwartek rząd przedstawi kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie, a więc obejmą "tydzień poprzedzający święta i tydzień po świętach".

Obecnie w kraju obowiązuje szereg obostrzeń. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa maseczką, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

W kościołach obowiązuje limit osób - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 metra i zakryć usta i nos.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości