TVN24 | Polska

Premier: najpóźniej w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Premier Morawiecki: najpóźniej w czwartek przedstawimy nowe obostrzeniaTVN24
wideo 2/21
TVN24Premier Morawiecki: najpóźniej w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia

O nowych obostrzeniach poinformujemy najpóźniej w czwartek - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawecki. Dodał, że będą one obowiązywać przez dwa tygodnie.

Premier Morawiecki przebywał we wtorek w Wadowicach, gdzie odwiedził firmę Maspex.

RELACJA Z KONFERENCJI PREMIERA >>>

- Niemcy, Czesi, inne kraje wprowadzają nowe obostrzenia i my także najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia - zapowiedział. Wyjaśnił, że nowe restrykcje obejmą "tydzień poprzedzający święta i tydzień po świętach".

Tłumaczył, że dodatkowe restrykcje będą wprowadzone, by "przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do tego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża z wirusem".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Morawiecki: na wszelki wypadek musimy być gotowi na jeszcze trudniejsze scenariusze

Premier tłumaczył, że "decyzje o obostrzeniach są podejmowane w oparciu o kilka parametrów". Wyliczył, że chodzi o tendencję wzrostu nowych zachorowań, liczbę osób hospitalizowanych, liczbę zgonów i sytuację w krajach sąsiednich.

Tłumaczył, że dodatkowe obostrzenia są wprowadzane po to, by "móc zapewniać ludziom możliwość leczenia, by nie doszło do tego, do czego doszło w bogatych krajach wiosną zeszłego roku, do tej selekcji pacjentów, pozostawiania pacjentów w domach".

- Chcemy ubiegać ewentualne jeszcze gorsze trendy niż te, które są dzisiaj. Obyśmy się pomylili, oby za dwa, trzy tygodnie ta krzywa się wypłaszczyła, a później opadła. Ale na wszelki wypadek musimy być gotowi do scenariuszy jeszcze trudniejszych - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki w WadowicachKPRM/Adam Guz

Morawiecki: w ciągu 4-5 tygodni otrzymamy 7 milionów dawek szczepionek

Premier poinformował, że "w najbliższych 4-5 tygodniach otrzymamy 7 milionów dawek z harmonogramu dostaw". - Oprócz szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca od kwietnia będziemy otrzymywać szczepionkę firmy Johnson&Johnson - wyjaśnił.

Dodał, że "do końca kwietnia pierwszą dawką zaszczepionych może być kolejnych 7 milionów osób". - To zdaniem epidemiologów spowoduje, że epidemia będzie wygasać. Rosnąca liczba szczepionek jest najlepszym remedium na zwalczenie epidemii i powrót do normalnego życia - podkreślił.

Premier: będzie kolejna tarcza

Morawiecki poinformował również na briefingu, że "będzie kolejna tarcza, zwłaszcza dla tych branż, jak hotelarstwo, gastronomia, restauracyjna, turystyka". - Są branże, które w miarę suchą stopą przeszły przez COVID-19, na przykład szeroko rozumiana branża spożywcza. Ale są takie, które od października praktycznie są w niezwykle trudnym położeniu, w znacznym stopniu zamknięte - powiedział szef rządu na spotkaniu z dziennikarzami w Wadowicach.

Trzecia fala epidemii

W związku z wysokimi statystykami dotyczącymi nowych zachorowań na COVID-19 i zapełnianiem się szpitali, rząd zdecydował o rozszerzeniu obostrzeń w całej Polsce. Zaczęły one obowiązywać w sobotę, 20 marca.

Nowe obostrzenia to: - nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych, - zamknięte hotele, - ograniczona działalność galerii handlowych, - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna, - zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KPRM/Adam Guz

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości