Prezydent Sopotu: ministerstwo edukacji w ogóle nie rozmawiało z dyrektorami szkół

Źródło:
TVN24
Jacek Karnowski gościem "Jeden na jeden" TVN24
Jacek Karnowski gościem "Jeden na jeden" TVN24TVN24
wideo 2/21
Jacek Karnowski gościem "Jeden na jeden" TVN24TVN24

Dziwię się, że rząd nie bierze pod uwagę opinii fachowców, którzy mówią, że część zajęć powinna zacząć się hybrydowo od połowy września - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Komentował kwestie powrotu dzieci do szkół 1 września i związane z tym działania Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Mimo wzrostu zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach ministerstwo edukacji podjęło decyzję, by od 1 września podstawowym modelem pracy w szkołach była nauka stacjonarna. Model mieszany ma być dopuszczalny, gdy dyrektor szkoły uzyska zgodę organu prowadzącego i pozytywną opinię sanepidu. Wtedy może zadecydować, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemicznym w grę wchodzi też przejście całej szkoły na edukację zdalną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Karnowski: ministerstwo nie rozmawiało z dyrektorami szkół

O to, co dla samorządowców oznacza otwarcie szkół wobec podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego, mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - Po raz kolejny przedstawiciel rządu, podobnie jak premier Morawiecki przy okazji wyborów, zaczyna zaklinać rzeczywistość, że nie ma koronawirusa tak naprawdę - mówił Karnowski, komentując decyzje ministra Dariusza Piontkowskiego dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21 w warunkach epidemii.

Piontkowski: Młodzi ludzie nie są takim nośnikiem choroby, w miarę spokojnie mogą wrócić do szkół. Opinie są bardzo różne
Piontkowski: Młodzi ludzie nie są takim nośnikiem choroby, w miarę spokojnie mogą wrócić do szkół. Opinie są bardzo różneTVN24

- Dziwię się, że rząd nie bierze pod uwagę opinii fachowców, naukowców (…) którzy mówią, że część zajęć powinna zacząć się hybrydowo, od 15 września. Ale przykład Zakopanego, kiedy ministerstwo arbitralnie podejmuje decyzje poprzez naciski na sanepid, pomimo postulatów szkół i władz miejskich, pokazuje, że nie ma mowy o nauczaniu hybrydowym - powiedział prezydent Sopotu.

Odniósł się w ten sposób do decyzji władz Zakopanego, które znajduje się w tak zwanej czerwonej strefie, o wznowieniu nauki w formie stacjonarnej od 28 września. Zakopiańskie władze chciały, by do tego czasu nauczanie odbywało się zdalnie. Sanepid wyraził na to zgodę, jednak później zmienił decyzję. Burmistrz Zakopanego oświadczył w tej sytuacji, że "musi dostosować się do nowego stanowiska" i zajęcia stacjonarne rozpoczną się 1 września.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

- Bardzo wielu nauczycieli i dyrektorów szkół, także u nas, zgłaszało, że lepiej byłoby, żeby starsze klasy przyszły do szkół później, po dwóch tygodniach. Niestety, ministerstwo edukacji w ogóle z nami nie rozmawiało, nie rozmawiało z dyrektorami szkół - zaznaczył Karnowski.

Jego zdaniem, "po raz kolejny rząd z uporem maniaka mówi 'ja sam', ale robi to nieprofesjonalnie i po raz kolejny mówi, że koronawirusa nie ma".

Prezydent Sopotu: ministerstwo bardziej zajmuje się walką z LGBT, niż z koronawirusem

Pytany o to, czy władze Sopotu zwracały się o zgodę na zajęcia hybrydowe do resortu, Jacek Karnowski powiedział, że "nie występowaliśmy, bo wiedzieliśmy jakie są decyzje gdzie indziej". - To powinna być dyskusja systemowa, takiej dyskusji zabrakło. Ministerstwo edukacji przespało tę sprawę, nie przedyskutowało. Myślę, że bardziej zajmuje się walką z LGBT niż z koronawirusem - mówił.

Gość "Jeden na jeden" zaznaczył, że "nie ma jednoznacznych wytycznych" ministerstwa dotyczących powrotu dzieci do szkół. - Myśmy takie wytyczne wydali w sopockich szkołach. (…) Jednoznacznie, po dyskusji z dyrektorami szkól wydaliśmy zalecenia, że wszędzie nosimy maseczki, tam, gdzie się poruszamy. Mierzymy każdemu temperaturę, chociaż nie jest to reguła prawna - zwrócił uwagę.

- Jedno co nam się udało wywalczyć i mam nadzieję, że pan doktor [Jarosław] Pinkas, główny inspektor sanitarny dotrzyma tego słowa, że będzie infolinia dla nauczycieli i dla dyrektorów szkół, bo sanepid jest przeciążony - wskazał. Zaznaczył jednak, że samorządy nie dostały w tej kwestii "obietnic finansowych".

Karnowski: patrzymy w kierunku gmin wiejskich, które nie są w stanie dopiąć swojego budżetu
Karnowski: patrzymy w kierunku gmin wiejskich, które nie są w stanie dopiąć swojego budżetuTVN24

"My sobie poradzimy z tymi dopłatami, natomiast patrzymy w kierunku gmin wiejskich"

Gość "Jeden na jeden" odniósł się także do słów prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który w TVN24 zadeklarował, że jego miasto musi dopłacić dwa miliony złotych miesięcznie na zabezpieczenie szkół. Komentując tę wypowiedź wiceminister Marzena Machałek stwierdziła wcześniej, że "to, co mówi Jacek Sutryk, nie jest prawdą objawioną". - To jego stanowisko. Wrocław jest dobrze funkcjonującym miastem, dobrze sobie radzi. Myślę, że spokojnie z tymi dodatkowymi rzeczami jest w stanie sobie poradzić - mówiła.

Karnowski pytany o to, ile samorządy dopłacają do przygotowania szkół do nowego roku szkolnego, odpowiedział, że "to kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy". - Ale to nie są zasadnicze kwoty. Zasadnicze kwoty to jest to, że samorządy miejskie dopłacają około 130 procent do subwencji oświatowej, którą daje państwo, a samorządy wiejskie 120 procent - zaznaczył.

- Bogatsze miasta są w stanie dopłacić więcej, [gminy] wiejskie mniej. My sobie poradzimy z tymi dopłatami, natomiast patrzymy w kierunku gmin wiejskich, które nie są w stanie dopiąć swojego budżetu i nie są w stanie dopłacać i zrobić tego, co my zrobiliśmy - mówił.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Siły ukraińskie najprawdopodobniej używają w walkach z Rosjanami "smoczych dronów" - napisał portal amerykańskiej telewizji CNN. Dodał, że broń ta była wykorzystywana z przerażającym skutkiem podczas obu wojen światowych.

"Smocze drony" w akcji. "Niosą ogień prosto z nieba"

"Smocze drony" w akcji. "Niosą ogień prosto z nieba"

Źródło:
CNN

To przecież może doprowadzić do tragedii. Zbulwersował mnie styl podejścia spółki Skarbu Państwa do sprawy - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl pan Krzysztof, który otrzymał w sumie 40 dodatkowych faktur do zapłaty za prąd za ubiegłe lata. Podobne historie opowiedzieli nam między innymi przedstawiciel jednej z OSP oraz kurator osób ubezwłasnowolnionych. - Zabrakło otwartej i przejrzystej komunikacji - przyznaje biuro prasowe Energi.

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

Źródło:
tvn24.pl

W kolejnych dniach dojdzie do sporej zmiany w pogodzie. Gorące powietrze stopniowo będzie opuszczać Polskę i zrobi się dużo chłodniej. Termometry pokażą czasami tylko 17 stopni Celsjusza. Oprócz ochłodzenia wrócą do naszego kraju dawno nie widziane opady deszczu. Miejscami mogą być ulewne.

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Supertajfun Yagi uderzył w sobotę w wybrzeża Wietnamu, zabijając co najmniej pięć osób. Wieje silny wiatr, który łamie drzewa i zrywa dachy. Tysiące mieszkańców nadmorskich miast zostało ewakuowanych. To najpotężniejsza burza, jaka w tym roku nawiedziła Azję. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka, który od piątku przebywa w Hanoi.

"Sytuacja jest niebezpieczna, siedzę zamknięty w hotelu, ulice są opustoszałe"

"Sytuacja jest niebezpieczna, siedzę zamknięty w hotelu, ulice są opustoszałe"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Channel News Asia, BBC, PAP, Kontakt24

Podczas prac tarczy TBM "Katarzyna", która drąży tunel kolejowy pod Łodzią, w piątek w mieszkaniu jednej z kamienic przy ulicy 1 Maja zapadła się podłoga. W sobotę doszło do katastrofy budowlanej. - Zawaliły się ściana i stropy - przekazał tvn24.pl Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Podczas drążenia "łódzkiego metra" zawaliły się ściana i stropy kamienicy

Podczas drążenia "łódzkiego metra" zawaliły się ściana i stropy kamienicy

Źródło:
tvn24.pl

Siły ukraińskie przerzuciły rezerwy w rejon miasta Pokrowsk w obwodzie donieckim, aby powstrzymać natarcie wojsk rosyjskich. Na strategiczny odcinek frontu w Donbasie ukraińscy dowódcy wysłali do pięciu brygad - napisał "Forbes".

"W końcu włączeni do walki". Media: idzie ukraiński kontratak pod Pokrowskiem

"W końcu włączeni do walki". Media: idzie ukraiński kontratak pod Pokrowskiem

Źródło:
PAP, The Moscow Times

Cztery lata temu białoruski reżim zatrzymał aktywistkę Maryję Kalesnikawą, współpracowniczkę liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej. Od tamtej pory przebywa za kratkami, od ponad półtora roku rodzina nie ma od niej żadnych wieści. Kobieta jest trzymana w ścisłej izolacji. To praktyka stosowana przez reżim wobec przeciwników politycznych Alaksandra Łukaszenki. Według nieoficjalnych informacji - bo tylko takie dochodzą do bliskich Kalesnikawej - jej stan zdrowia jest fatalny. Cierpi na wrzody żołądka i waży jedynie 45 kilogramów.

Ostatni list od Kalesnikawej bliscy otrzymali 1,5 roku temu. Mówią o "torturach i powolnym zabijaniu"

Ostatni list od Kalesnikawej bliscy otrzymali 1,5 roku temu. Mówią o "torturach i powolnym zabijaniu"

Źródło:
PAP

Balon meteorologiczny lub przemytniczy spadł w powiecie augustowskim (województwo podlaskie) przy granicy z Białorusią - poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński na antenie TVN24. Na miejscu były służby.

Obcy balon spadł przy granicy z Białorusią "Napisy cyrylicą"

Obcy balon spadł przy granicy z Białorusią "Napisy cyrylicą"

Źródło:
TVN24, PAP

Kobieta została zaatakowana w centrum Warszawy przez rowerzystę. "Uderzył mnie pięścią w twarz" - napisała w mediach społecznościowych i opublikowała zdjęcie swojej twarzy z podbitym okiem. Sprawą zajmuje się śródmiejska policja.

"Wyskoczył z roweru i za nic uderzył mnie w twarz"

"Wyskoczył z roweru i za nic uderzył mnie w twarz"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Brytyjski oddział PwC, globalnej firmy świadczącej usługi audytorskie i doradcze, zaostrza swoje podejście do pracy zdalnej. Pracownikom przekazano, że firma będzie sprawdzała faktyczne miejsce ich pracy, by zweryfikować, czy przynajmniej trzy dni w tygodniu pracują w biurze lub są u klientów.

Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Źródło:
The Guardian

Na najbliższym posiedzeniu rządu zaplanowanym na 10 września Rada Ministrów ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o tak zwaną drugą waloryzację rent i emerytur.

Podwyżki po raz drugi. Rząd zajmie się projektem

Podwyżki po raz drugi. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
tvn24.pl

Poleciłam odpowiednim departamentom w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnikowi do spraw osób z niepełnosprawnościami analizę sytuacji, którą odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach – powiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pytana przez TVN24 o kwestię zwrotu świadczenia wspierającego.

Rodzice dostają pisma w sprawie zwrotu pieniędzy. Ministra komentuje

Rodzice dostają pisma w sprawie zwrotu pieniędzy. Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Lewica złoży projekt ustawy mający na celu wykorzystanie dwóch milionów pustostanów - mówił w sobotę lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że jego ugrupowanie postara się także, by zrealizowano wszystkie wnioski o budowę mieszkań na tani wynajem złożone przez samorządy w latach 2023- 2024.

Będzie projekt w sprawie "dwóch milionów pustostanów"

Będzie projekt w sprawie "dwóch milionów pustostanów"

Źródło:
PAP

Niemiecka spółka kolejowa Deutsche Bahn poinformowała w sobotę, że usługi kolejowe w centrum kraju zostały "poważnie zakłócone". Dodano, że zostało to powodowane usterkę techniczną. Portal dziennika Tagesschau napisał natomiast, że według rzeczniczki kolejowego giganta, łączność radiowa w okolicach Frankfurtu uległa awarii.

"Poważne zakłócenia" na niemieckiej kolei. Deutsche Bahn informuje o usterce technicznej

"Poważne zakłócenia" na niemieckiej kolei. Deutsche Bahn informuje o usterce technicznej

Źródło:
Reuters, Tagesschau

Przewróciła się koparka pracująca przy rozbiórce kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu. Budynek został całkowicie zniszczony po pożarze i wybuchach pod koniec sierpnia. W tamtym zdarzeniu zginęło dwóch strażaków.

Koparka pracująca przy rozbiórce spalonej kamienicy w Poznaniu przewróciła się na ulicę

Koparka pracująca przy rozbiórce spalonej kamienicy w Poznaniu przewróciła się na ulicę

Źródło:
TVN24

W czwartek było to 29 centymetrów, w piątek 28, a w sobotę już tylko 27. Wisła jest coraz bliżej rekordowo niskiego stanu w Warszawie. Wynosi on 26 centymetrów i był odnotowany dziewięć lat temu.

Wyschnięta Wisła coraz bliżej rekordu. Brakuje tylko centymetra

Wyschnięta Wisła coraz bliżej rekordu. Brakuje tylko centymetra

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) poinformował, że mieszkańcy Niechanowa i pobliskich miejscowości nie mogą z korzystać z wody z wiejskiego wodociągu. Winne są bakterie coli i enterokoki.

Bakterie coli i enterokoki. Osiem miejscowości bez wody

Bakterie coli i enterokoki. Osiem miejscowości bez wody

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Cztery osoby zostały ranne po zderzeniu trzech samochodów na drodze krajowej numer 20 w miejscowości Korne (Pomorskie). Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin.

Zderzenie trzech samochodów, cztery osoby ranne

Zderzenie trzech samochodów, cztery osoby ranne

Źródło:
TVN24/PAP

60 kilogramów nielegalnej krajanki tytoniowej wiózł w bagażniku kierowca zatrzymany we Wrocławiu. W reakcji na jego nerwowe zachowanie funkcjonariusze postanowili przetestować do narkotestem.

Jechał bez prawa jazdy, po kokainie. Ale pogrążyło go co innego

Jechał bez prawa jazdy, po kokainie. Ale pogrążyło go co innego

Źródło:
tvn24.pl, KMP Wrocław

"Prawda zwyciężyła", "ostateczny dowód na zbrodnie globalistów" - tak internauci komentują doniesienia o rzekomym wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który miał uznać, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami. Nie pierwszy raz ten przekaz jest rozpowszechniany w sieci. Jest nieprawdziwy.

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Źródło:
Konkret24

To jest temat zastępczy - oceniła w "Jeden na jeden" w TVN24 pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Odniosła się do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Krajową w sprawie niedopełnienia przez nią obowiązków przewodniczącej Trybunału Stanu. Chodzi o niezwołanie posiedzenia pełnego składu TS w terminie wynikającym z przepisów. Pytana, czy będzie korzystać z sędziowskiego immunitetu w tej sprawie, powiedziała: - Nie mam innego wyjścia, dlatego że sędziemu nie wolno się zrzec immunitetu.

Manowska będzie korzystać z sędziowskiego immunitetu? "Nie mam innego wyjścia"

Manowska będzie korzystać z sędziowskiego immunitetu? "Nie mam innego wyjścia"

Źródło:
TVN24

To, że strony wnoszą o wyłączenie sędziego, to nie jest zdarzenie, które powstało w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. Do tego stanu doprowadziła między innymi pani Małgorzata Manowska, współpracując przy demolce polskiego wymiaru sprawiedliwości, która dokonywała się od 2015 roku, do roku ubiegłego - powiedziała sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" komentując wypowiedź pierwszej prezes Sądu Najwyższego o stanie wymiaru sprawiedliwości. Odniosła się także do jej słów w kontekście założeń projektu ustawy dotyczącej uregulowania statusu tak zwanych neosędziów.

Sędzia Morawiec: do tego stanu doprowadziła między innymi pani Manowska

Sędzia Morawiec: do tego stanu doprowadziła między innymi pani Manowska

Źródło:
TVN24
"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

Źródło:
TVN24.pl
Premium

Beetlejuice powraca i - chociaż nadal jest martwy - nie przestaje knuć i bawić zarazem. 36 lat po premierze "Soku z żuka" Tim Burton wraca do kin z nową historią jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci - Betelgeuse'a. "Beetlejuice Beetlejuice" nie ma nic z odgrzewanego kotleta, którego posmak pozostawiają czasem filmowe sequele. Burton - wykazujący się najlepszą twórczą formą od lat - zaserwował makabryczną farsę, wypełnioną groteskowymi zwrotami akcji, wybitnymi kreacjami aktorskimi, rewelacyjną muzyką i śmiesznymi wygłupami.

Strasznie śmieszny "Beetlejuice Beetlejuice". Tim Burton w najlepszej formie od lat

Strasznie śmieszny "Beetlejuice Beetlejuice". Tim Burton w najlepszej formie od lat

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi premierze filmu "Beetlejuice Beetlejuice" oraz problemom zdrowotnym legend muzyki - Eltona Johna i Briana Maya.

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl