Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie prawa przez kościelnych przełożonych - oceniła rzeczniczka Inicjatywy "Zranieni w Kościele" Katarzyna Sroczyńska. Inicjatywa zareagowała oświadczeniem na zaprezentowane w poniedziałek dane dotyczące wykorzystywania seksualnego przez duchownych. "Za konieczne uznajemy również wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła" - dodała rzeczniczka.
W poniedziałek na konferencji zaprezentowane zostały najnowsze dane statystyczne dotyczące wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce. Wyniki kwerendy zostały opublikowane także przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Na konferencji dyrektor ISKK ksiądz Wojciech Sadłoń przekazał, że od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich.
"Za konieczne uznajemy wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła"
Do zaprezentowanych przez przedstawicieli Kościoła danych odniosła się w informacji prasowej opublikowanej na stronie internetowej inicjatywa "Zranieni w Kościele". Jej rzeczniczka oceniła, iż wyniki kwerendy "pokazują, że stale zgłaszane są nowe przypadki wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez księży".
"Szczególnie dużo pojawiło się ich po premierze filmu Tomasza i Marka Sekielskich 'Tylko nie mów nikomu' w maju 2019 r. – jak można sądzić, dzięki odwadze bohaterów tego filmu na złożenie zawiadomień zdobyły się kolejne osoby, żyjące wcześniej z ciężarem bolesnych wspomnień" - czytamy dalej w dokumencie datowanym na 28 czerwca.
"Tym mocniej chcemy przypomnieć, że potrzebujemy jako społeczeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem katolików, w tym księży i biskupów, edukacji dotyczącej tego, jak wygląda doświadczenie osób dotkniętych przemocą seksualną. Jak ich słuchać i jak z nimi rozmawiać, żeby nie pogłębiać ich cierpienia" – przekazała Katarzyna Sroczyńska.
Dodała, że "niezbędne jest ścisłe przestrzeganie prawa przez kościelnych przełożonych". "Za konieczne uznajemy również wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła, na przykład ustanawiających obowiązek informowania pokrzywdzonych o przebiegu ich sprawy. Obszerniej opisaliśmy te zmiany ponad rok temu. Niestety, niemal wszystkie nasze postulaty nadal są aktualne" - zaznaczyła.
"To nie jedyna forma przemocy"
W komunikacie podkreślono, że "wykorzystanie seksualne dzieci to z pewnością jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi mierzy się Kościół katolicki, ale to nie jedyna forma przemocy, którą zgłaszają osoby korzystające z telefonu wsparcia Inicjatywy 'Zranieni w Kościele'".
"Pomocy szukają także dorosłe osoby doświadczające nadużyć w sferze seksualnej, a także emocjonalnej i ekonomicznej, w tym zakonnice i zakonnicy. Od początku istnienia Inicjatywy współpracujący z nią psychoterapeuci i psychoterapeutki odebrali ponad 340 telefonów podczas 118 dyżurów" - poinformowano. Jak dodano, "większość osób, które skontaktowały się z Inicjatywą, stanowią kobiety".
Inicjatywa "Zranieni w Kościele"
Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to istniejący od marca 2019 roku telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 roku przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.
Osoby dorosłe mogą kontaktować się pod numerem: 800 280 900, a małoletnie: 116 111. Na stronie internetowej podano, że dyżury telefoniczne pełnione są w każdy wtorek w godzinach 19-22, a rozmowy prowadzone są anonimowo i bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie.
Od września 2020 roku Inicjatywa "Zranieni w Kościele" prowadzi również grupę wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Jest ona finansowana z dotacji Fundacji Świętego Józefa, w odróżnieniu od podstawowej działalności Inicjatywy, opłacanej z darowizn.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock