TVN24 | Polska

Soboń: Wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu. Ja nie potrafię powiedzieć, czy tak będzie

TVN24 | Polska

Autor:
ads\mtom
Źródło:
TVN24
Soboń: Wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu. Ja nie potrafię powiedzieć, czy tak będzie
Soboń: Wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu. Ja nie potrafię powiedzieć, czy tak będzieTVN24
wideo 2/10
TVN24Soboń: Wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu. Ja nie potrafię powiedzieć, czy tak będzie

Analitycy przewidują, że w drugiej połowie roku inflacja będzie niższa, ale wątpię, że spadnie poniżej 10 procent - przyznał w TVN24 Artur Soboń, wiceminister finansów.

Główny Urząd Statystyczny w piątek opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu 2022 roku. Z tak zwanego szybkiego szacunku wynika, że wzrost cen w minionym miesiącu wyniósł 15,6 procent.

O rządowych prognozach dotyczących dalszego wzrostu inflacji w Polsce mówił we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" Artur Soboń, wiceminister finansów. - Wszyscy analitycy przewidują, że w drugiej połowie roku inflacja będzie niższa. Czy zejdzie poniżej 10 procent? Wątpię - powiedział.

Jak dodał, "wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu". - Ja nie potrafię powiedzieć, czy tak będzie, czy nie - przyznał.

Soboń stwierdził, że "nikt nie zna" i nikt nie umie dokładnie przewidzieć sytuacji międzynarodowej. - Inflacja miesiąc do miesiąca za czerwiec jest w głównej mierze spowodowana wzrostem cen paliw. (…) Przerwanie łańcucha dostaw, radykalny wzrost kosztów transportu, ograniczenie podaży surowców, brak żywności na rynku, czy wreszcie eskalacja działań militarnych powoduje wzrost oczekiwań inflacyjnych. Prognozowanie jest obiektywnie trudne dzisiaj - mówił wiceminister.

Soboń: my idziemy drogą wrażliwości społecznej

Soboń pytany o sposoby na walkę z inflację, odparł, że "są dwie drogi realne, polityczne". - Jedna to prowadzenie ostrożnej polityki monetarnej przez bank centralny, ostrożnej polityki fiskalnej (…) i niedopuszczenie do ostrego hamowania, utrzymanie wzrostu gospodarczego, różnego rodzaju dodatków osłonowych - to tarcze antyinflacyjne, dopłaty do prądu, do węgla, do nawozów i tak dalej - wyliczał.

Soboń o walce z inflacją: my idziemy drogą wrażliwości społecznej
Soboń o walce z inflacją: my idziemy drogą wrażliwości społecznejTVN24

Drugi wariant - dodał - to wariant "radykalny". - Czyli ostre hamowanie, bez żadnej wrażliwości społecznej, dławienie inflacji przez recesję i wzrost bezrobocie, bez osłon socjalnych - wyjaśnił. - Mamy dwie drogi. My idziemy tą drogą wrażliwości społecznej i ograniczania wpływu inflacji na nasze portfele - stwierdził Soboń.

Soboń: nie będę komentował ujawnionych maili

Prowadzący zapytał Sobonia też o ujawnionego maila, z którego treści wynika, że szef kancelarii premiera Michał Dworczyk miał konsultować z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską działania Trybunału.

- Rozmawiamy o mailach, które służą nie wiem komu, ale na pewno nie stabilizują sytuacji politycznej w Polsce. Nie wiemy nic na temat prawdziwości tych maili - przekonywał, choć sami przedstawiciele obozu władzy potwierdzili już prawdziwość treści kilku maili. - Kto chce, niech komentuje. Ja tych maili komentować nie będę - dodał.

Soboń: nie będę komentował ujawnionych maili
Soboń: nie będę komentował ujawnionych mailiTVN24

Autor:ads\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości