Konkret24, działający w ramach portalu tvn24.pl, zdobył we wtorek nagrodę Grand Press Digital. W kategorii Dziennikarstwo Śledcze wygrał dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel, wyróżniony za materiał "Pancerny Marian i pokoje na godziny". W kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne nagrodę otrzymał Lech Dawidowicz z "Czarno na białym" TVN24 za materiał "Pegasus". Dziennikarzem Roku został Tomasz Sekielski, jeden z autorów dokumentu "Tylko nie mów nikomu".
- W czasach dezinformacji, która otacza nas z każdej strony, pracy mamy sporo - mówiła szefowa zespołu Konkret24 Beata Biel po odebraniu nagrody. Jak dodała, "kłamstwo ma krótkie nogi, a tam, gdzie ma przydługie, przychodzi Konkret i je podcina".
- To jest kwestia tego, że mamy trochę więcej czasu, żeby wejść w historię głębiej i by prawdy doszukać się do ostatniego ziarenka. My czasem patrzymy tam, gdzie już inni przestają patrzeć – powiedziała Beata Biel.
Szefowa działu Konkret24 zwróciła uwagę na istotny wątek działań internautów. – Dawniej to głównie media przekazywały informacje. Dzisiaj internauci przez to, że mają dostęp do mediów społecznościowych, często sami tworzą treści. My jesteśmy od tego, żeby czasami im wskazać, że piszą nieprawdę i to jest naszą rolą – dodała.
Szef portali informacyjnych TVN Mateusz Sosnowski powiedział natomiast, że "w świecie, gdzie zalewają nas fake newsy, półprawdy albo po prostu nieprawdy, dobre dziennikarstwo ma się dobrze i tak łatwo się nie podda".
Mateusz Sosnowski podkreślił, że szefowej zespołu Konkret24 Beacie Biel „udało się zebrać grupę ludzi, którzy nie tylko wiedzą, co to znaczy dobre dziennikarstwo”. – Na tym polega dobre dziennikarstwo, że trzeba sprawdzać każdy fakt. Trzeba się dogrzebywać, dokopywać do tego, co jest najistotniejsze i potem ludziom to opisywać – dodał.
- W pędzie, w którym wszyscy jesteśmy i zalewie fake newsów, to dobrze, że jest takie miejsce, jak Konkret24, które ma czas, żeby wziąć głęboki oddech i dwa razy sprawdzić, zastanowić się i jeszcze raz sprawdzić – powiedział szef portali informacyjnych TVN.
- Praca w Konkret24 to praca sapera. Tam się nie możesz pomylić, nie ma miejsca, żeby powiedzieć nieprawdę. Co to byłby za serwis, który piętnuje fake newsy, a sam te fake newsy publikuje? Wydaje mi się, że nagroda Grand Press jest właśnie za to – powiedział Mateusz Sosnowski.
Konkret24 z Grand Press Digital
Konkret24 wystartował w październiku 2018 roku w ramach portalu tvn24.pl. Zajmuje się ujawnianiem przekłamań i manipulacji w sieci oraz w wypowiedziach osób publicznych. Do zadań serwisu należy odkłamywanie fake newsów, fact-checking, analiza informacji z sieci oraz sprawdzanie danych. Zespołem Konkret24 kieruje Beata Biel. Przez rok jego funkcjonowania autorzy opublikowali prawie 600 artykułów.
Serwis jako pierwszy opisał między innymi sprawozdania finansowe Polskiej Fundacji Narodowej, a także nieusprawiedliwione opóźnienia, jakie w pisaniu uzasadnień do wyroków sądowych miał przewodniczący nowej KRS sędzia Leszek Mazur. Konkret24 ujawnił również, że to sędzia Maciej Nawacki był autorem skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w sprawie list poparcia do nowej KRS.
Nominowani do Grand Press Digital
Poza serwisem Konkret24, nominację do nagrody Grand Press Digital uzyskały: anglojęzyczny serwis informacyjny o Polsce Notes From Poland, platforma analiz ekonomicznych SpotData "Pulsu Biznesu" oraz podcast "Śledztwo Pisma".
Nominowanych w tegorocznej, siódmej edycji nagrody organizator - redakcja dwumiesięcznika "Press" - wybrał po zasięgnięciu opinii 31 specjalistów z mediów cyfrowych, przedstawicieli wydawców, nadawców, firm badawczych, start-upów i agencji interaktywnych.
Bertold Kittel z nagrodą w kategorii Dziennikarstwo Śledcze
Nagrodę Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Śledcze otrzymał reporter "Superwizjera" TVN Bertold Kittel. Uhonorowany został za materiał "Pancerny Marian i pokoje na godziny", w którym ujawnił, że prezes NIK Marian Banaś wynajmował gangsterom kamienicę z pokojami na godziny.
REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" TVN: "PANCERNY MARIAN I POKOJE NA GODZINY"
Nominowani w tej kategorii byli także: Wojciech Czuchnowski i Iwona Szpala ("Gazeta Wyborcza"), Maciej Duda i Łukasz Ruciński ("Superwizjer" TVN), Jacek Harłukowicz ("Gazeta Wyborcza"), Agnieszka Kublik i Wojciech Czuchnowski ("Gazeta Wyborcza"), Jakub Stachowiak i Łukasz Cieśla ("Głos Wielkopolski" i "Superwizjer" TVN), Mariusz Zielke (Salon24 i winteresiespolecznym.pl).
Bertold Kittel zwrócił uwagę, że w momencie emisji materiału Marian Banaś był szanowany i uchodził za postać wręcz kryształową. – Z tej perspektywy, po niespełna trzech miesiącach, już wiemy, że ta rzeczywistość jest dramatycznie inna, że są zarzuty, podejrzenia i bardzo poważne kwestie, które gdzieś na szczytach władzy wokół Mariana Banasia się pojawiały – zwrócił uwagę dziennikarz.
- Teraz już nie pytamy o oświadczenie majątkowe jednego człowieka, ale o to, co tak naprawdę dzieje się z tym państwem, które nie jest w stanie swoimi służbami wykryć takich sytuacji i co dzieje się z klasą polityczną, która na naszych oczach zaczyna prowadzić wojnę z wykorzystaniem państwowych instytucji – dodał Bertold Kittel.
Lech Dawidowicz z nagrodą w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne
W kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne nagrodę dostał Lech Dawidowicz z "Czarno na białym" TVN24 za materiał "Pegasus" o systemie, który umożliwia podsłuchiwanie rozmów, śledzenie wiadomości SMS, wiadomości mailowych, wiadomości z komunikatorów internetowych, przeglądanie zdjęć i filmów znajdujących się w telefonie. W swoim materiale pytał, czy zakupiło go Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Nominowani w tej kategorii byli także: Sylwia Czubkowska ("Gazeta Wyborcza - Magazyn Świąteczny"), Lola García-Ajofrín (Outriders), Agnieszka Jucewicz ("Wysokie Obcasy Extra"), Andrzej Stankiewicz (Onet), Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Edyta Żemła i Marcin Wyrwał (Onet).
Lech Dawidowicz przyznał, że kompletnie nie spodziewał się wyróżnienia Nagrodą Grand Press. – Nigdy się tak nie patrzy, zaczynając pracę nad materiałem, czy będzie z tego nagroda. Ten materiał to przede wszystkim praca zespołowa – podkreślił dziennikarz "Czarno na białym".
- Do tej pory nikt nie zaprzeczył, że Centralne Biuro Antykorupcyjne nie posiada systemu Pegasus. My uważamy, że tak jest, że CBA go ma – dodał.
Dziennikarz Roku
Dziennikarzem Roku został Tomasz Sekielski. W głosowaniu pokonał znajdujących się na kolejnych miejscach: Bertolda Kittela, Andrzeja Stankiewicza, Marka Sekielskiego i Magdalenę Gałczyńską.
Grand Press Economy
Nagrodę Grand Press Economy otrzymał Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". Jak uzasadnił organizator, nominację otrzymał za "dociekliwość i drążenie zmian w finansach publicznych i systemie emerytalnym". Nominowani byli także Piotr Mazurkiewicz ("Rzeczpospolita") oraz Paweł Sołtys ("Puls Biznesu", Bankier.pl).
Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego
Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego dla wyróżniających się dziennikarzy sportowych otrzymał Michał Kołodziejczyk z WP SportoweFakty za - jak wskazał organizator - "dyscyplinę myśli i kulturę słowa prezentowaną w mediach tradycyjnych i społecznościowych". Nominowani byli także Tomasz Ćwiąkała (Canal+ Sport) i Jerzy Chromik (TVP Sport).
Grand Press w kategorii News
Nagrodę Grand Press w kategorii News otrzymała Magdalena Gałczyńska z Onetu za materiał "Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości", w którym poinformowała o powiązaniach hejterki internetowej z wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem.
Nominowani w tej kategorii byli także: Mariusz Gierszewski (Radio Zet), Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka ("Rzeczpospolita"), Ewa Ivanova ("Gazeta Wyborcza"), Patryk Michalski (RMF FM), Piotr Żytnicki i Ludmiła Anannikova ("Gazeta Wyborcza").
Grand Press w kategorii Publicystyka
Nagrodę Grand Press w kategorii Publicystyka otrzymał Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego", w którym rozlicza ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych.
Nominowani w tej kategorii byli także: Tomasz Rożek (naukatolubie.pl), Mikołaj Podolski (Onet Trójmiasto), Renata Lis ("Pismo. Magazyn opinii"), Kacper Leśniewicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), Ignacy Dudkiewicz (polityka.pl), Juliusz Ćwieluch ("Polityka").
Grand Press w kategorii Reportaż prasowy/internetowy
Nagrodę w kategorii Reportaż prasowy/internetowy otrzymała Bożena Aksamit z "Gazety Wyborczej - Dużego Formatu", za materiał "Sekret Świętej Brygidy". W reportażu tym przedstawiła ofiary ks. Henryka Jankowskiego. Był to ostatni reportaż Bożeny Aksamit, która niedługo potem zmarła na raka.
Nominowani w tej kategorii byli także: Edyta Brzozowska (Onet Kobieta), Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski ("Gazeta Wyborcza - Duży Format"), Edyta Gietka ("Polityka"), Violetta Krasnowska ("Polityka"), Mateusz Ratajczak i Sebastian Ogórek (Wirtualna Polska Finanse), Paweł Piotr Reszka ("Gazeta Wyborcza - Duży Format").
Konkurs Grand Press organizuje magazyn "Press" i Fundacja Grand Press. Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku.
Grand Press w kategorii Reportaż telewizyjny/wideo
W kategorii Reportaż telewizyjny/wideo nagrodę Grand Press otrzymali Tomasz i Marek Sekielscy za reportaż "Tylko nie mów nikomu", w którym opisano historie ofiar księży pedofilów.
Nominowani w tej kategorii byli także: Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk ("Superwizjer" TVN), Maciej Kuciel ("Superwizjer" TVN), Lech Dawidowicz ("Czarno na białym" TVN24), Aleksandra Kiereta (TVP3 Opole), Inka Bogucka ("Magazyn Expressu Reporterów" TVP1), Jerzy Morawski i Michał Matys (Polsat Play).
Grand Press w kategorii Reportaż radiowy
W kategorii Reportaż radiowy nagrodę Grand Press otrzymali Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik za materiał "Niedokończona żałoba" zrealizowany dla Polskiego Radia Koszalin, w którym opisali walkę rodziny Arama Rybickiego, ofiary katastrofy smoleńskiej, o zaniechanie nakazanej przez państwo ekshumacji.
Nominowani w tej kategorii byli także: Katarzyna Błaszczyk (Program I Polskiego Radia), Anna Gmiterek-Zabłocka (Tok FM), Michał Janczura (Tok FM), Małgorzata Kęsicka (Program III Polskiego Radia), Agnieszka Szwajgier (Program I Polskiego Radia - za reportaż "Mój ci on"), Agnieszka Szwajgier (Program I Polskiego Radia - za reportaż "Paragraf 51").
Grand Press w kategorii Wywiad
Nagrodę w kategorii Wywiad otrzymał Robert Mazurek z "Dziennika Gazety Prawnej" za materiał "Związki partnerskie nie są złe". Jest to wywiad z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem.
Nominowani w tej kategorii byli także: Katarzyna Kubisiowska ("Tygodnik Powszechny"), Joanna Podgórska ("Polityka"), Kaja Puto (krytykapolityczna.pl), Grzegorz Sroczyński (Tok FM), Kacper Sulowski ("Gazeta Wyborcza - Duży Format"), Michał Sutowski (krytykapolityczna.pl).
ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z BEATĄ BIEL:
Autor: asty//ft//rzw//kwoj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24