Generałowie Wiesław Kukuła i Maciej Klisz. Kim są nowi najważniejsi dowódcy w Wojsku Polskim

Źródło:
tvn24.pl
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
wideo 2/20
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Ich kariery od lat są ze sobą splecione. Razem służyli w jednostce komandosów w Lublińcu, razem budowali od podstaw Wojska Obrony Terytorialnej. Jeden był zastępcą, a potem następcą drugiego. Kim są generałowie Wiesław Kukuła i Maciej Klisz, czyli nowy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i nowy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych?

W Wojsku Polskim są cztery najważniejsze stanowiska. To przede wszystkim szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, nazywany często "pierwszym żołnierzem". Jego podwładnymi są dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Pierwszy odpowiada przede wszystkim za szkolenie wojsk, w czasie pokoju podlega mu większość żołnierzy zawodowych. Drugi jest odpowiedzialny za to, co wykracza poza zwykłe szkolenie – historycznie były to przede wszystkim kontyngenty zagraniczne, obecnie to reagowanie na klęski żywiołowe, ochrona granicy państwowej w przestrzeni powietrznej oraz wsparcie Straży Granicznej na lądzie (od dwóch lat przede wszystkim na odcinku białoruskim) i ewentualnie na morzu. Czwartym najważniejszym generałem jest dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, który – tak jak szef Sztabu Generalnego WP – podlega bezpośrednio ministrowi obrony. Tych czterech generałów mianuje prezydent na wniosek ministra obrony i przy kontrasygnacie premiera.

Jeszcze do poniedziałku szefem Sztabu Generalnego WP był generał Rajmund T. Andrzejczak, dowódcą generalnym – generał broni Wiesław Kukuła, dowódcą operacyjnym – generał broni Tomasz Piotrowski, a dowódcą WOT – generał dywizji Maciej Klisz. We wtorek rano okazało się, że generałowie Andrzejczak i Piotrowski złożyli rezygnacje, które – jak się później dowiedzieliśmy – prezydent Andrzej Duda przyjął. Po południu prezydent wręczył nominacje generałom Kukule i Kliszowi. Nowym szefem Sztabu Generalnego WP jest więc gen. Wiesław Kukuła, a nowym dowódcą operacyjnym – gen. Maciej Klisz. Teraz do obsadzenia są zatem stanowiska dowódcy generalnego i dowódcy WOT. Obaj mieli swoich zastępców, którzy powinni przejąć obowiązki do czasu powołania nowych oficerów.

Czytaj więcej: Generał Rajmund Andrzejczak odchodzi ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Kim jest generał? >>>

Czytaj więcej: Kim jest generał Tomasz Piotrowski? Rezygnacja dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych >>>

Generał broni Wiesław Kukuła – nowy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Generał broni Wiesław Kukuła to twórca i pierwszy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, formalnie istniejących od 1 stycznia 2017 roku. Jeszcze we wrześniu 2016 r. ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz wyznaczył pułkownika Kukułę na dowódcę zalążku WOT, a pod koniec roku przyszła też nominacja od prezydenta Dudy.

Do końca 2022 roku, gdy generał Kukuła odchodził ze stanowiska po dwóch trzyletnich kadencjach, WOT urosły od zera do 36 tysięcy żołnierzy, z których zdecydowana większość - po początkowym przeszkoleniu - pełni służbę głównie w weekendy i łączy ją z cywilnym życiem i pracą. WOT nie doszły do planowanych 53 tysięcy żołnierzy, niemniej stały się częścią systemu reagowania kryzysowego państwa, biorą udział w patrolowaniu granicy z Białorusią, wcześniej pomagały służbom podczas pandemii COVID-19 i zbudowały nawet niewielki komponent cyberwojska.

W okresie dowodzenia WOT Kukuła trzykrotnie był mianowany na kolejne stopnie generalskie – pod koniec 2016 roku został generałem brygady, w 2018 r. – generałem dywizji, a w 2021 r. – generałem broni.

Po dwóch kadencjach na czele "terytorialsów" generał Kukuła w lutym 2023 roku objął stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, zatem podlegała mu większość wojsk operacyjnych.

Generał Wiesław Kukuła (w środku) jako dowódca WOT11 MBOT

Generał Kukuła – przed służbą w WOT

Do Wojsk Obrony Terytorialnej Kukuła przyszedł z Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK), którą dowodził od listopada 2012 roku. Do jednostki w Lublińcu (woj. śląskie), wtedy jeszcze noszącej nazwę 1 Pułk Specjalny Komandosów, przyszedł bezpośrednio po studiach oficerskich w 1996 roku. Przez 11 lat był tam kolejno dowódcą plutonu, dowódcą kompanii, szefem łączności, szefem sekcji wsparcia dowodzenia i łączności i w końcu szefem sztabu całej jednostki. W tym okresie służył też w Iraku.

W 2007 roku trafił do utworzonego wówczas Dowództwa Wojsk Specjalnych, gdzie doszedł do stanowiska szefa pionu operacyjnego.

Karierę w wojsku rozpoczynał jako student nieistniejącej już Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu (po latach do koszar, które zostały po uczelni, przeniósł Dowództwo WOT) oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Studia polityki obronnej, zwane generalskimi, ukończył na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie już po awansie na generała brygady. Jak wielu oficerów w tamtym okresie, studiował zaocznie, co było praktyką w wojsku niespotykaną przed pojawieniem się ministra Macierewicza. Jest także absolwentem kursów organizowanych przez NATO Special Operations Headquarters oraz US Joint Special Operations University, jak również zarządzania na Polish Open University (Wyższa Szkoła Zarządzania w Warszawie).

Generał broni Wiesław Kukuła we wtorek, jeszcze przed ogłoszeniem, że zostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska PolskiegoTVN24

Generał dywizji Maciej Klisz – nowy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych

Generał dywizji Maciej Klisz we wtorek został dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych. Jego kariera przebiegała bardzo podobnie do kariery generała Kukuły. Obaj są z tego samego rocznika - 1972.

W grupie stanowiącej zalążek Wojsk Obrony Terytorialnej znalazł się już w październiku 2016 roku. Do kwietnia 2019 roku w Dowództwie WOT był szefem sztabu. Następnie wyjechał na studia "generalskie" w Army War College w USA. Po powrocie, w sierpniu 2020 roku, został zastępcą dowódcy WOT, a w lutym 2023 roku, po odejściu generała Kukuły, stał się dowódcą tej formacji.

Nominację na stopień generała brygady odebrał w sierpniu 2021 roku. Generałem dywizji został w sierpniu 2023 roku.

Generał dywizji Maciej Klisz jeszcze jako dowódca WOT13 ŚBOT

W pierwszych latach po szkole oficerskiej służył w ówczesnej 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej w Krakowie (1995-2003). W tym okresie dwukrotnie wyjeżdżał do Bośni i Hercegowiny na misje IFOR (1996/97) i SFOR (1999/2000). W 2001 roku ukończył w USA kurs oficera wojsk powietrznodesantowych, w tym prestiżowy kurs Ranger. Służył w Szefostwie Działań Specjalnych, był doradcą ds. sił specjalnych w Response Operations Forces Command w Niemczech, potem zajmował kolejne stanowiska w Dowództwie Wojsk Specjalnych oraz Jednostce Wojskowej Komandosów. W 2015 roku był szefem sztabu komponentu sił specjalnych NATO w Afganistanie.

Prócz Army War College jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

We wtorek na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim doszło do wypadku z udziałem dwóch żołnierzy. - Najechał na nich pojazd gąsienicowy. Niestety, w wyniku wypadku jeden z poszkodowanych zmarł. Drugi był reanimowany i śmigłowcem został przetransportowany do szpitala - przekazuje major Tomasz Zygmunt z Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie. 

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w wyborach na prezydenta RP mógłby liczyć na 30,8 procent głosów, były premier Mateusz Morawiecki na 25,9 procent, a na marszałka Sejmu Szymona Hołownię zagłosowałoby 23,1 procent ankietowanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez United Surveys.

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Źródło:
PAP

Rząd w najbliższych dniach ma rozstrzygnąć, jakie zmiany wprowadzić w składce zdrowotnej, by utrzymać poziom wydatków i ulżyć przedsiębiorcom. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie składki ryczałtowej, ale z kilkoma progami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Siedem miesięcy zajęło prokuraturze wszczęcie śledztwa w sprawie willi plus - mówił w TVN24 Piotr Szostak, jeden z współautorów cyklu o ministerialnych dotacjach. - Najwidoczniej prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry nie mogła tej sprawy wyjaśnić i dopiero teraz stało się to możliwe - powiedział.

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Źródło:
TVN24

Pracownicy jednej z sortowni odpadów w Lublinie znaleźli płód dziecka. Prokuratura zleciła przeprowadzenie sekcji. 

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

Źródło:
tvn24.pl

Maszyniści pociągu, który rozbił się w południowych Indiach, "byli rozproszeni, bo oglądali mecz krykieta na telefonie" - poinformował indyjski minister do spraw kolei, cytowany przez BBC. W katastrofie, do której doszło w październiku ub. roku zginęło 14 osób.

Maszyniści "byli rozproszeni, bo oglądali mecz na telefonie". W katastrofie zginęło 14 osób

Maszyniści "byli rozproszeni, bo oglądali mecz na telefonie". W katastrofie zginęło 14 osób

Źródło:
BBC

Ewa Z. została zatrzymana przez policję i usłyszała prokuratorskie zarzuty. Dyrektorka poznańskiego zoo jest podejrzana o działania na szkodę miasta poprzez wykorzystanie swojej funkcji i nadużycie uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Z. została zawieszona w pełnieniu funkcji dyrektorki i ma zakaz wstępu na teren ogrodu zoologicznego. Grozi jej do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Źródło:
tvn24.pl

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24
"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po analizie pierwszych dokumentów widać rozrzutność w wydatkowaniu środków publicznych. Zarząd Centralnego Portu Komunikacyjnego otrzymał 11 milionów złotych od początku działalności - informuje CPK. Jak dodano, trwa audyt wewnętrzny prowadzony siłami spółki oraz biura pełnomocnika do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga!" TVN.

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Rosyjski okręt patrolowy Siergiej Kotow został w nocy z poniedziałku na wtorek zatopiony przez ukraińskie siły u wybrzeży Krymu - poinformował ukraiński wywiad. Okręt miał zostać zaatakowany przy użyciu dronów.

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Trudno było nam znaleźć siedziby stowarzyszeń, które dostawały milionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości - mówiła w TVN24 Agata Listoś-Kostrzewa, współautorka reportażu "Fundusz partyjny". Artur Warcholiński podawał z kolei przykład stowarzyszenia z Kutna, naprzeciwko którego "przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski". Reportaż "Fundusz partyjny" we wtorek w "Czarno na białym" w TVN24 o 20.30.

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Źródło:
TVN24

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło trzech mężczyzn.

Tragiczny wypadek w miejscowości Kąśna Górna. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek w miejscowości Kąśna Górna. Nie żyją trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

Do parlamentu Włoch wpłynęła interpelacja w sprawie mieszkańców najbardziej wykluczonej technologicznie miejscowości w kraju - Depressy. W położonej w Apulii gminie nie działa internet, a zasięg telefoniczny jest tak słaby, że chcąc zadzwonić czy wysłać wiadomość, mieszkańcy muszą udać się na plac przed kościołem. Tam zasięg jest nieco silniejszy.  

Żeby skorzystać z internetu lub zadzwonić, muszą iść na plac przed kościołem

Żeby skorzystać z internetu lub zadzwonić, muszą iść na plac przed kościołem

Źródło:
PAP,  Quotidiano di Puglia

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" zbiera entuzjastyczne opinie zarówno krytyków, jak i widzów, tymczasem reżyser filmu Denis Villeneuve nie kryje, że stworzenie kolejnej części cyklu byłoby dla niego "spełnieniem marzenia". Na podstawie jakiej książki miałaby zostać nakręcona kolejna "Diuna"?

Powstanie trzecia część "Diuny"? Oto co wiadomo do tej pory

Powstanie trzecia część "Diuny"? Oto co wiadomo do tej pory

Źródło:
Time, Vanity Fair, tvn24.pl

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, Agnieszka Żądło, Jacek Gądek i Inicjatywa Wschód zostali nagrodzeni w X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej. Postacią dziesięciolecia został wybrany Andrzej Poczobut.

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Źródło:
TVN24

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl