obronność

obronność

Kanclerz Niemiec o decyzji polskiego rządu

- Mamy wspólny problem, który chcemy wspólnie rozwiązać - powiedział we wtorek kanclerz Niemiec, pytany o wprowadzenie przez Polskę tymczasowych kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Friedrich Merz zaprzeczył, jakoby Niemcy odsyłały do Polski migrantów występujących o azyl. - Nie ma takich przypadków - zapewnił.

Nowe plany krajów NATO. Jest reakcja Moskwy

Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych Michael Claesson zapowiedział, że Szwecja kupi broń dalekiego zasięgu, która będzie mogła uderzyć w cele w Rosji. Wcześniej szef estońskiego MON Hanno Pevkur potwierdził gotowość przyjęcia myśliwców krajów NATO, zdolnych do przenoszenia ładunków nuklearnych. Jest odpowiedź Kremla.

Generał Kraszewski o "ważnej" deklaracji po szczycie NATO

- Dla mnie ważniejsza jest deklaracja prezydencja Stanów Zjednoczonych w sprawie artykułu 5. NATO - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał brygady Jarosław Kraszewski. Generał Stanisław Koziej odnosząc się do nowego zobowiązania w sprawie wydatków na obronność, ocenił, iż "dobrze, że przynajmniej państwa osiągnęły zgodę co do tego, że trzeba iść do przodu".

Koniec z "jazdą na gapę"? Ambasador USA wzywa "wszystkich sojuszników"

Ambasador USA przy NATO Matthew Whitaker w poniedziałek oświadczył, że oczekuje się wzrostu wydatków na obronność od każdego członka Sojuszu do poziomu 5 procent PKB. Stwierdził, że jest to podyktowane "długoterminowym zagrożeniem, jakie stwarza Rosja". Kanclerz Niemiec Friedrich Merz mówił, że w dziedzinie obronności powinna skończyć się europejska "jazda na gapę".

Pierwsze śmigłowce Apache już w Polsce

Pierwsze z ośmiu śmigłowców szturmowych AH-64D Apache wyleasingowanych od USA trafiły do polskich żołnierzy w bazie w Latkowie pod Inowrocławiem. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślił, że posłużą przede wszystkim do szkolenia.

"Ukraińcy nie chcą za wszelką cenę, aby zostało to ucięte"

Europejskie państwa sądzą, że mogą z powodzeniem dalej wspierać Ukrainę militarnie i finansowo, nawet jeżeli Donald Trump postanowi wycofać pomoc USA. Jednak Europa nie może zastąpić USA w całości, a w szczególności wsparcia wywiadowczego - ocenił dziennik "New York Times".

Niemiecki minister rozważa powrót poboru do armii

Niemcy mogą przywrócić obowiązkową służbę wojskową, jeżeli nie zostaną spełnione cele rekrutacyjne - powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius w sobotę w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.