Zmiany kadrowe w polskim wojsku. Prezydent mianował nowych dowódców

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
wideo 2/21
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych, dokonał zmian na najwyższych stanowiskach dowódczych w polskiej armii. Wręczył nominację na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałowi broni Wiesławowi Kukule i na dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych generałowi dywizji Maciejowi Kliszowi. Rezygnacje z tych funkcji złożyli wcześniej prezydentowi generał Rajmund Andrzejczak i generał broni Tomasz Piotrowski.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski zrezygnowali ze stanowisk.

W związku z tym prezydent Andrzej Duda dokonał zmian na najwyższych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP. Na początku uroczystości prezydent zwolnił ze stanowisk generała Rajmunda Andrzejczaka i generała broni Tomasza Piotrowskiego.

Następnie generał broni Wiesław Kukuła został zwolniony ze stanowiska dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych i jednocześnie otrzymał nominację na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Generał dywizji Maciej Klisz został zwolniony ze stanowiska dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej i jednocześnie otrzymał nominację na dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Najważniejsi polscy dowódcy podali się do dymisji

Prezydent dokonał zwolnień i powołań na stanowiska w wojsku
Prezydent dokonał zwolnień i powołań na stanowiska w wojsku

Kim są nowi dowódcy

Nowy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Wiesław Kukuła od lutego do tej pory był dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. To znaczy, że w czasie pokoju podlegała mu większość wojsk operacyjnych. Wcześniej, od września 2016 roku, był twórcą i pierwszym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. W przeszłości dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu.

Nowy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał dywizji Maciej Klisz to dotychczasowy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej i następca generała Kukuły na tym stanowisku. W dowództwie WOT służył od 2016 roku - najpierw jako szef sztabu, potem, od 2020 roku jako zastępca dowódcy. Również ma na koncie służbę w Jednostce Wojskowej Komandosów, a także w ówczesnej 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej w Krakowie.

Generał broni Tomasz Piotrowski był obecny w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości. Tymczasem generała Rajmunda Andrzejczaka nie było. Sztab Generalny Wojska Polskiego o godzinie 14.56, a więc na ponad godzinę przed uroczystością, opublikował na platformie X wpis, w którym poinformował, że "w Pradze trwa spotkanie szefów obrony państw V4".

"Generałowie dyskutują na temat współpracy czterech państw podczas trwającego czeskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, wsparcia dla Ukrainy oraz implikacji kryzysu bliskowschodniego na sytuację bezpieczeństwa w Europie" - dodano. Do wpisu dołączono fotografię, na której widać generała Andrzejczaka.

Prezydent nominuje nowych dowódców

Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Po niej swoje wystąpienie miał prezydent.

- Cieszę się, że pan generał należy do tych ludzi, którzy nie tylko chcą ojczyźnie służyć, ale którzy przede wszystkim także gotowi są w trudnych momentach brać na siebie odpowiedzialność za ważne, czy też wręcz najważniejsze sprawy związane z dbaniem o bezpieczeństwo ojczyzny, dbaniem o bezpieczeństwo obywateli, ze służeniem Polsce, z pełnym oddaniem i profesjonalizmem - zwrócił się Duda do generała Kukuły. 

- Gratuluję panu generałowi tej nominacji. To jest stanowisko wielce odpowiedzialne. Szef Sztabu Generalnego to pierwszy żołnierz Rzeczypospolitej - podkreślił. 

Generał broni Tomasz Piotrowski (drugi od lewej)

Następnie prezydent zwrócił się do obu nowo mianowanych wojskowych. - Dziękuję panom ogromnie za ostatnie dni, kiedy trzeba było dosłownie w ciągu minut podejmować decyzje o ewakuacji, o ratowaniu naszych rodaków z Bliskiego Wschodu, z Izraela. Kiedy trzeba było rozmawiać z naszymi pilotami, kiedy trzeba było wydać rozkazy, kiedy trzeba było naszych pilotów wysłać z misjami ewakuacyjnymi - powiedział.

- Dziękuję, że wszystkie procesy decyzyjne przebiegły w sposób tak sprawny. Dziękuję za wzięcie na siebie odpowiedzialności za realizację tej niezwykle ważnej operacji. Ona była i jest bardzo potrzebna. Dziękuję, że znakomicie wpisaliście się, panowie, tymi decyzjami, także w historię polskich Sił Zbrojnych, w tych najlepszych dla nich momentach. Tak to jest, pokazują to ostatnie czasy, że kiedy trzeba podejmować odpowiedzialność, działać szybko i w sposób zdecydowany, a jednocześnie mądry i odpowiedzialny przy wielkiej presji, sprawdzają się żołnierze, którzy mają doświadczenie w wojskach specjalnych - mówił prezydent Duda. 

Duda: ustrój polskiej armii, jej system dowodzenia i kierowania, wymaga pewnych korekt

Prezydent wskazywał, że sytuacja w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie jest trudna. - Nikt do końca nie jest w stanie dzisiaj przewidzieć, co będzie. Wzięcie na siebie odpowiedzialności za prowadzenie dzisiaj akcji realizowanych przez Wojsko Polskie, za wykonywanie zadań, które są tak potrzebne dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i dla bezpieczeństwa obywateli, zasługuje na wielki szacunek - mówił dalej Andrzej Duda.

Prezydent Duda przemawiał podczas uroczystości wręczenia nominacji dla nowych dowódców
Prezydent Duda przemawiał podczas uroczystości wręczenia nominacji dla nowych dowódców

Według niego "ten czas jest trudny także przez to, że wyciągamy wnioski z tych działań, które do tej pory były realizowane". - I wiemy o tym, że dzisiaj również i ustrój polskiej armii, jej system dowodzenia i kierowania, wymaga pewnych korekt, które wynikają z doświadczeń zdobytych w tych sytuacjach wojennych, które nas otaczają - powiedział.

- Jak panowie wiecie, złożyłem jakiś czas temu do laski marszałkowskiej projekt ustawy, która na nowo reguluje te kwestie, między innymi także i przekształcając właśnie strukturę ustrojową polskiej armii. Między innymi poprzez propozycję stworzenia dowództwa połączonego, to znaczy połączenia dowództwa operacyjnego i generalnego w ramach jednej struktury. Wierzę w to, że to się stanie w najbliższym czasie. Wkrótce będziemy mieli nowy parlament, który uchwali tą prezydencką propozycję, jako że będzie zobligowany do zajęcia się nią w trybie jak najszybszym - oznajmił prezydent.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydencki projekt ustawy w Sejmie. Ma zmienić system dowodzenia armią

- Dziękuję, że panowie podejmując te nowe obowiązki, tę wielką odpowiedzialność, którą na siebie bierzecie, pokazując tę gotowość do służenia ojczyźnie, zarazem jesteście gotowi także i podjąć na siebie obowiązek realizacji tych jakże potrzebnych zmian - zwrócił się ponownie do generałów Andrzej Duda. 

Prezydent Andrzej Duda przemawiał po wręczeniu nominacji dla dowódców
Prezydent Andrzej Duda przemawiał po wręczeniu nominacji dla dowódców

Błaszczak: to są doświadczeni dowódcy

Po uroczystości wręczenia nominacji minister obrony Mariusz Błaszczak, który również był na niej obecny, wygłosił oświadczenie. Jak powiedział, "w sytuacji, w której dwóch generałów zdecydowało się zdjąć mundur żołnierza Wojska Polskiego, natychmiast zostali powołani ich następcy". - To są doświadczeni dowódcy. To dowódcy, którzy dowodzili zarówno na misjach Wojskiem Polskim, jak i dowodzili Wojskiem Polskim tu, w naszej ojczyźnie - powiedział. Według niego "gwarantują" oni, że proces modernizacji wojska "będzie przebiegał sprawnie".

- Będziemy wzmacniać Wojsko Polskie zarówno jeżeli chodzi o liczebność, a więc będą powstawały nowe jednostki wojskowe, szczególnie we wschodniej części naszego kraju, jak i będziemy wzmacniać Wojsko Polskie również jeśli chodzi o wyposażenie w nowoczesną broń - mówił między innymi Błaszczak.

Jak przekonywał, nieprawdą są doniesienia - o których mówił we wtorek lider PO Donald Tusk - że 10 wysokich rangą oficerów złożyło dymisje w Dowództwie Generalnym.

Dziennikarze zadawali również szefowi MON pytania, ale ten nie odpowiadał na nie.

Minister Błaszczak o rezygnacji dowódców i powołaniu nowych
Minister Błaszczak o rezygnacji dowódców i powołaniu nowychTVN24

Siewiera: ciągłość dowodzenia nie jest zagrożona

Wcześniej we wtorek, po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, z dziennikarzami rozmawiał szef BBN Jacek Siewiera.

Mówił, że decyzja generałów "zostanie przyjęta przez prezydenta". Przekazał, że prezydent "w porozumieniu z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem podjął decyzję o wyznaczeniu i mianowaniu nowych dowódców". Zapowiedział wtedy, że jeszcze we wtorek dojdzie do "zmian kadrowych na najważniejszych stanowiskach".

Jak dodał, z punktu widzenia prezydenta i BBN absolutnie kluczowe jest zachowanie ciągłości dowodzenia i sprawność prowadzenia działań, choćby takich, jak ewakuacja z terytorium Izraela. - Tę operację koordynuje Dowództwo Generalne, więc ciągłość zadań nie jest w żaden sposób zagrożona. A działania całości wojsk będą kontynuowane pod nowym kierownictwem - poinformował Siewiera.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co nas czeka po rezygnacji generałów?

Autorka/Autor:ads, akr / prpb, adso

Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą zmianę w pogodzie. Weekend zapowiada się jeszcze wiosennie ciepło, jednak za sprawą przebudowania pola barycznego do naszej części kontynentu zacznie płynąć chłodniejsze powietrze. Pojawią się lokalne opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Zmiana pogody. W prognozie widać opady śniegu

Zmiana pogody. W prognozie widać opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

To wstrząsająca tragedia. Wszędzie było mnóstwo policji, karetek, zaczęło się udzielanie pomocy - relacjonował jeden ze świadków, który pojawił się w okolicy placu Rodła w Szczecinie po tym, jak rozpędzony samochód potrącił grupę osób czekających na tramwaj. - Ostatni raz do takiego koszmaru doszło ponad pół wieku temu - mówił inny szczecinianin.

Staranował pieszych w centrum Szczecina. Relacje świadków

Staranował pieszych w centrum Szczecina. Relacje świadków

Źródło:
tvn24.pl

W centrum Szczecina rozpędzony samochód osobowy wjechał w grupę osób oczekujących na tramwaj na przystanku, a następnie odjechał i zderzył się z trzema innymi pojazdami. Poszkodowanych jest 19 osób, w tym sześcioro dzieci. Dwie osoby są w stanie krytycznym. Kierowca zbiegł, ale został już zatrzymany. To 33-letni mieszkaniec Szczecina. Według wstępnych informacji kierowca nie był pod wpływem alkoholu ani narkotyków. Nie był wcześniej znany policji. Służby podkreślają, że nie był to akt terroru.

Samochód wjechał w pieszych, 19 osób poszkodowanych. Zatrzymano 33-latka

Samochód wjechał w pieszych, 19 osób poszkodowanych. Zatrzymano 33-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Treść - zarówno uchwały, jak i ustawy - jest ustalona, to jest wynik ustaleń liderów koalicyjnych. Mam nadzieję, że na początku tygodnia poznamy tę treść - tak o planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

Wiceministra sprawiedliwości o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym: będą dotyczyły sędziów dublerów

Wiceministra sprawiedliwości o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym: będą dotyczyły sędziów dublerów

Źródło:
TVN24

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę. Brutalna napaść wstrząsnęła warszawiakami, po informacji o śmierci 25-latki przed kamienicę, w której została zgwałcona, ludzie przynoszą kwiaty i znicze.

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jestem premierem, więc to oczywiste, że mamy w końcu te 600 miliardów z Unii - tak decyzję o odblokowaniu europejskich środków dla Polski podsumował w piątek wieczorem Donald Tusk. Spot, w którym wystąpił szef rządu, nawiązywał do popularnego internetowego trendu.

"Jestem premierem, więc to oczywiste...". Premier Tusk bierze udział w internetowym trendzie

"Jestem premierem, więc to oczywiste...". Premier Tusk bierze udział w internetowym trendzie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

To rok 2022 był kluczowy - mówił w programie "BezKitu" Krzysztof Paszyk (PSL) na temat kryzysu związanego z napływem ukraińskich produktów przez polską granicę. - Wtedy nic, ale to nic nie robiliście - dodał, zwracając się do drugiego z gości, Krzysztofa Ciecióry (KP PiS). - Na pewno nie zrobiliśmy wszystkiego. Tutaj nie będę zaczarowywał rzeczywistości. My ponieśliśmy też za to konsekwencje. Zadziałaliśmy na pewno z pewnym opóźnieniem - stwierdził Ciecióra.

Poseł PiS: w kwestii ukraińskiego zboża nie zrobiliśmy wszystkiego, zadziałaliśmy z opóźnieniem

Poseł PiS: w kwestii ukraińskiego zboża nie zrobiliśmy wszystkiego, zadziałaliśmy z opóźnieniem

Źródło:
TVN24

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze.

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca przejechał przez przejście dla pieszych. Kilka metrów dalej na liczniku miał już 45 kilometrów na godzinę, gdy przed maską przebiegła mu młoda kobieta. Wybiegła z przystanku autobusowego na tramwaj po drugiej stronie trzypasmowej drogi, pełnej samochodów jadących w obu kierunkach.

Wbiegła prosto pod koła, nawet nie spojrzała. Nagranie

Wbiegła prosto pod koła, nawet nie spojrzała. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Aleksiej Nawalny został w piątek pochowany na cmentarzu Borysowskim w Moskwie - poinformował współpracownik zmarłego opozycjonisty Iwan Żdanow. Przekazał, że trumna została opuszczona do grobu przy akompaniamencie utworu "My Way" Franka Sinatry. Na uroczystościach pojawili się ambasadorzy USA i Polski w Rosji Lynne Tracy i Krzysztof Krajewski, ale policja nie wpuściła tysięcy osób chcących pożegnać Nawalnego.

Aleksiej Nawalny pochowany. Dyplomaci niewpuszczeni do cerkwi, są zatrzymania

Aleksiej Nawalny pochowany. Dyplomaci niewpuszczeni do cerkwi, są zatrzymania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Meduza, tvn24.pl, Reuters, Mediazona

Niemiecki dziennik "Welt" komentując czwartkowe orędzie Władimira Putina ocenia, że Zachód "powinien zastosować się do znanej maksymy: chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Autorzy artykułu stwierdzają, że nie ma innej możliwości, "gdy za sąsiada ma się cynicznego mordercę, który brutalnie wykorzystuje najmniejszą słabość".

"Jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny". Niemiecki dziennik po orędziu Putina

"Jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny". Niemiecki dziennik po orędziu Putina

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Żołnierz Bundeswehry zastrzelił cztery osoby, w tym dziecko. Sprawca - jak donosi agencja dpa - oddał się potem w ręce policji. Do tragedii doszło w nocy z czwartku na piątek w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech.

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Bild, Deutsche Welle

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba chce kontroli NIK w biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi między innymi o sprawę rozbiórki zabytkowej willi Ronikierów w Ząbkach.

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób przez całą noc stało w kolejce do urzędu miasta, by złożyć wniosek w ramach programu "Mieszkanie za remont" w Krakowie. 1 marca był pierwszym dniem przyjmowania dokumentów, jednak pierwsi petenci czekali już od godziny 15 poprzedniego dnia. - Zainteresowanie przekroczyło nasze oczekiwania - przyznaje wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider. Dodaje jednak, że miejsce w kolejce ma ostatecznie niewielkie znaczenie.

Całą noc koczowali przed urzędem, by złożyć wniosek

Całą noc koczowali przed urzędem, by złożyć wniosek

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Liderzy obozu rządzącego w piątek spotkali się nie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w gabinecie marszałka Sejmu. Jak zgodnie przekonują, rozmowy miały dotyczyć spraw bieżących, ale także kwestii spornych.

Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"

Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"

Źródło:
Fakty TVN

"Nie odpowiadajcie na takie wiadomości" - apeluje w swoich mediach społecznościowych polska policja i ostrzega przed fałszywymi mailami rzekomo pochodzącymi od szefa Komendy Głównej Policji, inspektora Marka Boronia. Oszuści twierdzą w rozsyłanych wiadomościach, że szef polskiej policji żąda natychmiastowej odpowiedzi na wiadomość w związku z "toczącym się postępowaniem sądowym". Funkcjonariusze ostrzegają, że może być to próba kradzieży danych.

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP, X

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrałaby Koalicja Obywatelska, która uzyskałaby 31 procent głosów - wynika z sondażu pracowni Opinia 24 dla TOK FM. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 22 procent poparcia. Trzecia Droga Szymona Hołowni i PSL, a także Nowa Lewica uzyskałyby trzecie miejsce, zdobywając po 11 procent. Na Konfederację głos oddałoby 10 procent respondentów.

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Źródło:
TOK FM

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Ubiegający się o fotel prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber (PiS) poinformował w wywiadzie dla portalu metropoliabydgoska.pl o rozstaniu z żoną. Ona sama odniosła się do deklaracji męża w mediach społecznościowych. "Nie znalazł czasu, by powiedzieć mi to w twarz" - napisała.

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Źródło:
metropoliabydgoska.pl, Instagram

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wydajemy ogromne pieniądze na obronność. Bardzo chętnie bym je wydał na edukację, kulturę, naukę, ale gdzie będzie nasza edukacja, nasza nauka i nasza kultura, jak będzie tu na powrót Rosja - mówił w Mławie prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Nigdy więcej tutaj rosyjskich porządków, nigdy więcej tutaj ruskiego miru - podkreślił.

Prezydent: nie chcemy ruskiego miru

Prezydent: nie chcemy ruskiego miru

Źródło:
PAP

Dwa francuskie myśliwce przechwyciły trzy rosyjskie samoloty. To samolot transportowy An-72 oraz dwa Su-30-M - poinformowało w piątek Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO w mediach społecznościowych. Dodano, że Antonowa przechwycono na wodach międzynarodowych na północ od Polski.

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

Źródło:
PAP

Niezależny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU opublikował nagranie systemu rakietowego Pancyr, który przewrócił się na drodze w Soczi. Sprzęt miał pełnić "dyżur bojowy" przed rezydencją prezydenta Władimira Putina, który w sobotę ma przyjechać do tego miasta.

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Źródło:
tvn24.pl, tsn.ua

Egzamin z mikrobiologii na Uniwersytecie w Mediolanie zaliczyło tylko 10 z 408 studentów medycyny. Rezultat ten odbił się szerokim echem w światowych mediach, a wszystko za sprawą egzaminatora, którym był znany włoski wirusolog Roberto Burioni. To nie pierwszy raz, gdy zrobiło się o nim głośno - we Włoszech ten ceniony naukowiec ma wręcz status celebryty.

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

Źródło:
Science, Italia Oggi, TVN24.pl

W koalicji rządowej trwają już przymiarki do kolejnych wyborów. Liderzy KO i Trzeciej Drogi chcą wspólnie powalczyć o rekordową liczbę mandatów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym zepchnąć Jarosława Kaczyńskiego do całkowitej defensywy i uzyskać - jako Polska - miejsce lidera w ramach Europejskiej Partii Ludowej. To daje nam szanse na walkę o najwyższe stanowiska w Unii dla Polaka - słyszymy w koalicji rządowej. W najnowszym odcinku "Wybory Kobiet" w TVN24 GO Arleta Zalewska z "Faktów" TVN i Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" rozmawiają o kulisach koalicyjnych narad.

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Źródło:
TVN24

"Ten, kto kontroluje melanż, kontroluje wszechświat" - stwierdza jeden z bohaterów "Diuny", baron Vladimir Harkonnen. Melanż, surowiec znany też jako przyprawa, jest najcenniejszym towarem w stworzonym przez Franka Herberta świecie i stanowi jeden z filarów fabuły powieści. Tylko czym właściwie jest tajemnicza substancja, która barwi oczy na błękit? Jej praktyczne znaczenie jest nie do przecenienia.  

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Źródło:
The New Yorker, Nerdist, TVN24.pl

W 2023 roku, w którym odbyły się wybory, z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydano ponad 11 milionów złotych na organizację rozmaitych eventów i pikników - mówiła w nowym odcinku podcastu "Wybory kobiet" w TVN24 GO szefowa tego resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra rodziny pytana była między innymi o trwający w ministerstwie audyt, a także o zmiany w prawie aborcyjnym i legalizację małżeństw jednopłciowych.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl