Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział w trakcie spotkania z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych PE przedstawi plan działania, który doprowadzi do zakończenia wobec Polski procedury przewidzianej w artykule 7 Traktatu o Unii Europejskiej - przekazał resort sprawiedliwości w czwartkowym komunikacie.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się w czwartek z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Podczas rozmowy zapowiedział, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych PE przedstawi plan działania, który doprowadzi do zakończenia wobec Polski procedury przewidzianej w art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej - poinformował w komunikacie resort sprawiedliwości.
"Minister Bodnar wyraził nadzieję, że stanie się to (zakończenie procedury - red.) jeszcze przed wyborami do PE" - podkreślono w komunikacie.
"Dziękuję za wizytę w Polsce i za lata przywództwa. Z dumą mogę powiedzieć, że niestrudzenie pracujemy nad przywróceniem najwyższych standardów demokratycznych i przywróceniem praworządności" - zwrócił się do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego minister Adam Bodnar cytowany w komunikacie.
20 grudnia 2017 r. Komisja Europejska zadecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury przewidzianej w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Dotyczy on "poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii".
Artykuł 7. traktatu o Unii Europejskiej daje Unii możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości. Sama procedura składa się z kilku etapów. Pierwszym jest uznanie, że w jednym z państw istnieje ryzyko naruszeń (7.1.). Następnie, w drugim kroku wszystkie rządy stwierdzają, że naruszenie jest stałe, poważne (7.2.) i jeśli tak się stanie, można przejść do trzeciego etapu. Tym jest głosowanie nad sankcjami (7.3.).
Wizyta Roberty Metsoli w Polsce
Czwartek był drugim dniem oficjalnej wizyty w Polsce przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli. Spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem, rozmawiała też z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Zabrała również głos na posiedzeniu Senatu. W piątek odwiedzi Gdańsk.
Wizyta przewodniczącej PE w Polsce jest częścią jej podróży po wszystkich państwach unijnych w okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowano na czerwiec.
Źródło: PAP