Ustanowiono nagrodę im. Józefa Oleksego za wrażliwość społeczną, umiejętność rozwiązywania konfliktów, krzewienie postawy dialogu, szacunku i tolerancji w życiu publicznym. Nagroda - statuetka oraz czek - będzie przyznawana corocznie 19 marca, począwszy od 2016 r..
Józef Oleksy - były premier, były marszałek Sejmu i były szef SLD zmarł 9 stycznia. W czerwcu skończyłby 69 lat. Inicjatorami nagrody są rodzina oraz przyjaciele Józefa Oleksego z czasów jego działalności politycznej oraz pracy naukowej w Szkole Głównej Handlowej (dawniej SGPiS) - czytamy w komunikacie przekazanym PAP przez publicystę Wojciecha Czuchnowskiego. Komitet Honorowy nagrody tworzą: Aleksander Kwaśniewski - przewodniczący, Andrzej Kurz, Hieronim Kubiak, Jacek Majchrowski, Dariusz Rosati i Jerzy Wenderlich. Nagroda adresowana jest do uczestników życia publicznego, którzy swoją postawą i działalnością dają świadectwo, że bliskie są im ideały, którymi kierował się Józef Oleksy.
"Stał się symbolem dialogu, otwartości i tolerancji"
"Zmarły Józef Oleksy (1946-2015) był wybitną postacią polskiej polityki. Należał do działaczy lewicy, którzy wprowadzali Polskę i polską lewicę w system demokratyczny. Dzięki swojemu patriotyzmowi oraz przywiązaniu do idei państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego, pomógł zdobyć społeczną akceptację dla lewicy" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, Oleksy wniósł też ważny wkład w budowanie międzynarodowej pozycji Rzeczpospolitej w Europie i na świecie jako demokratycznego i nowoczesnego państwa. "W polskim życiu publicznym stał się symbolem dialogu, otwartości i tolerancji dla innych. Nagroda Jego imienia jest hołdem dla pamięci i życiowej drogi Józefa Oleksego. Ma też być punktem odniesienia dla ludzi, którzy podobnie jak Józef Oleksy, postrzegają świat i politykę" - podkreślono. Prezentacja nagrody przewidziana jest na czerwiec 2015 r. i będzie połączona z promocją książki o Oleksym.
Autor: eos/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24