Relacje euroatlantyckie i kwestie bezpieczeństwa Europy to, według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, tematy, które poruszone zostaną we wtorkowej rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie.
Kanclerz Niemiec złoży we wtorek po południu wizytę w Warszawie. Rozpoczęcie jej spotkania z prezydentem planowane jest na godz. 15.45. Prezydencki minister powiedział we wtorek rano w radiowej Trójce, że ważne jest, iż strona niemiecka poprosiła o spotkanie kanclerz Merkel i prezydenta Dudy nawet bez udziału tłumaczy. - To będzie naprawdę spotkanie obojga polityków. Potem krótkie rozmowy plenarne, ale poproszono bardzo wyraźnie o ścisłe cztery oczy z panem prezydentem - powiedział Szczerski. Pytany, czy domyśla się, czego ta rozmowa będzie dotyczyła, odpowiedział, że tego o czym już wcześniej mówił - czyli kwestii relacji euroatlantyckich i bezpieczeństwa Europy. - Zajmujemy się intensywnie kontaktami ze stroną amerykańską i zajmujemy się także intensywnie kwestią bezpieczeństwa Europy i Polski. Myślę, że to są tematy, które są także istotne w relacjach polsko-niemieckich - powiedział Szczerski.
Czarnecki: bez Polski ani rusz
O wizycie Angeli Merkel w Polsce mówił też we wtorek wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS).
Polityk był pytany we wtorek w Polskim Radiu 24, o to, czego spodziewa się po jej wizycie. - Kanclerz Merkel zdaje sobie sprawę z tego, że bez Polski ani rusz i chcąc podejmować decyzje, które zapewnią lepszą, gorszą, ale jakąś przyszłość dla Unii Europejskiej, nie można ominąć Polski, trzeba z Polską się ułożyć - stwierdził. W jego ocenie Unia znajduje się w "totalnym kryzysie" i "może być uratowana dzięki współpracy dwóch państw, które są stabilne; lidera Unii, jakim są Niemcy, i lidera nowej Unii, jakim jest Polska". Według Czarneckiego dobra współpraca między Polską a Niemcami jest ważna nie tylko dla obu państw, ale całej Europy. Pytany o tematy, jakie powinny pojawić się podczas rozmów kanclerz Merkel z polskimi politykami, Czarnecki odparł, że "nie ma tematów tabu". - Współpraca polsko-niemiecka, przy wszystkich różnicach, które są i należy je artykułować, jest możliwa - podkreślił. Wiceprzewodniczący PE został również spytany, kto jego zdaniem byłby lepszym kanclerzem Niemiec: Angela Merkel czy Martin Schultz. Czarnecki ocenił, że z punktu widzenia Polski lepszym kandydatem byłaby kanclerz Merkel, ponieważ "Schultz proponuje koalicję bardziej prorosyjską niż obecnie".
Kanclerz w Warszawie
We wtorek w Warszawie Merkel spotka się z premier Beatą Szydło, a także m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Z inicjatywy niemieckiej dojdzie również do spotkania z liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Oba te ugrupowania oraz kierowana przez Merkel partia CDU należą do centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej.
Autor: mw/adso / Źródło: PAP