Chińska agencja o rozmowie Xi z Dudą: Polska jest istotnym członkiem Unii, z Chinami łączy ją partnerstwo

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Szczerski: Duda i Xi rozmawiali między innymi o możliwości zakupu chińskiej szczepionkiKancelaria Prezydenta RP
wideo 2/35
Kancelaria Prezydenta RPSzczerski: Duda i Xi rozmawiali między innymi o możliwości zakupu chińskiej szczepionki

Chińska agencja Xinhua przekazała szczegóły poniedziałkowej rozmowy telefonicznej przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga z prezydentem Andrzejem Dudą. Xi poinformował, że Chiny są skłonne dostarczyć Polsce szczepionki na COVID-19 i wspierać import polskich towarów rolno-spożywczych.

W poniedziałek po południu prezydencki minister Krzysztof Szczerski przekazał, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

W poniedziałek późnym wieczorem czasu pekińskiego o przebiegu rozmowy poinformowała chińska agencja Xinhua. Przywódca ChRL Xi Jinping podkreślił, że Polska jest ważnym krajem Europy Środkowowschodniej i istotnym członkiem Unii Europejskiej, a z Chinami łączy ją partnerstwo strategiczne.

Xi ocenił, że w obecnej sytuacji Chiny i Polska powinny wzmocnić komunikację strategiczną i pogłębić pragmatyczną współpracę, a także wspólnie odpowiadać na różnorodne zagrożenia i wyzwania. Chiny są gotowe do współpracy z Polską na rzecz stabilności i długoterminowego rozwoju relacji dwustronnych – dodał.

Xi JinpingShutterstock

Xi: Chiny są skłonne dostarczyć Polsce szczepionki w granicach swoich możliwości

Xi Jinping zaznaczył, że jego kraj jest skłonny wzmocnić wymianę doświadczeń dotyczących walki z pandemią COVID-19 i wznawiać w uporządkowany sposób podróże dwustronne. Chiny są skłonne dostarczyć Polsce szczepionki w granicach swoich możliwości i w zależności od zapotrzebowania ze strony polskiej – powiedział.

Chiński przywódca podkreślił, że w czasie pandemii do rekordowego poziomu wzrósł transport towarów połączeniami kolejowym łączącymi Chiny z Polską i Europą. Ocenił to jako oznakę współzależności łańcuchów dostaw między Chinami a Polską i innymi krajami UE – podała Xinhua.

Przywódca ChRL oświadczył też, że Chiny będą promować zwiększenie importu wysokiej jakości towarów rolno-spożywczych z Polski poprzez tworzenie mechanizmów współpracy pomiędzy Chinami a Europą Środkowowschodnią. Ocenił, że zakończenie negocjacji w sprawie wszechstronnej umowy inwestycyjnej UE-Chiny przyczyni się do poszerzenia pola współpracy polsko-chińskiej.

Xi przypomniał również o niedawnym szczycie przywódców Chin i państw Europy Środkowowschodniej w formacie "17+1", który odbył się w trybie wideokonferencji. Chiny są skłonne pracować wspólnie z Polską, aby promować tę współpracę – zadeklarował.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szczepienia na COVID-19. Jakich szczepionek używa się w Polsce?

W Polsce podawane są trzy szczepionki przeciwko COVID-19, które zostały dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, otrzymały zgodę Komisji Europejskiej i zostały zaakceptowane do użytku w UE. Są to preparaty firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Wszystkie podaje się w dwóch dawkach.

Chińskie szczepionki produkują koncerny Sinovac Biotech i Sinopharm. Według oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua szczepienia tymi preparatami rozpoczęły się już m.in. w Peru, Brazylii, Chile i Kambodży. Szczepionka firmy Sinopharm podawana jest także na Węgrzech, to ją otrzymał premier Viktor Orban.

CZYTAJ TAKŻE: "Niech państwo się nie boją". Orban już po szczepieniu chińskim preparatem >>>

Natomiast rosyjska szczepionka Sputnik V używana jest miedzy innymi na Węgrzech i w Czechach. Pismo naukowe "The Lancet" opublikowało na początku lutego artykuł opisujący rosyjskie badania nad preparatem. Wynika z niego, że szczepionka ta jest bezpieczna i skutecznie chroni przed COVID-19. Wielu naukowców wciąż jednak ma wątpliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czy rosyjska szczepionka Sputnik V jest skuteczna? "Kluczowa jest decyzja EMA" >>>

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: