Szczerba o aferze wizowej: zidentyfikowano z imienia i nazwiska 607 osób

Źródło:
TVN24
Szczerba: Kamiński, Kaczyński, Morawiecki i Rau dokładnie wiedzieli, kogo mają w MSZ
Szczerba: Kamiński, Kaczyński, Morawiecki i Rau dokładnie wiedzieli, kogo mają w MSZTVN24
wideo 2/5
Szczerba: Kamiński, Kaczyński, Morawiecki i Rau dokładnie wiedzieli, kogo mają w MSZTVN24

W tej chwili już zidentyfikowano z imienia i nazwiska 607 osób, które w tym procesie korupcyjnym Edgara Kobosa i Piotra Wawrzyka otrzymały wizę tak naprawdę bez żadnego trybu - przekazał w TVN24 Michał Szczerba, szef sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej, poseł KO. Gość "Rozmowy Piaseckiego" zaznaczył, że najważniejsi politycy PiS "dokładnie wiedzieli, kogo mają w Ministerstwie Spraw Zagranicznych".

W poniedziałek zebrała się sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej. Stanął przed nią Piotr Wawrzyk, były wiceminister spraw zagranicznych, który odmówił składania zeznań, a następnie Edgar Kobos, były współpracownik Wawrzyka. - W mojej ocenie kierownictwo polityczne Zjednoczonej Prawicy usiłowało tuszować aferę wizową - powiedział Kobos.

Wawrzyk i Kobos mieli koordynować korupcyjny proceder w MSZ, nazywany aferą wizową. Urzędnicy resortu mieli "załatwiać" wizy do Polski w zamian za pieniądze. Jak pisały media, polski MSZ miał wysyłać do konsulatów gotowe listy nazwisk osób, którym należało wydać wizę.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE WIZOWEJ

Szczerba: Wawrzyk milczał, bo prokuratura ustaliła, że wiedział o procederze korupcyjnym

Michał Szczerba, poseł KO, szef sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej, był we wtorek pytany w "Rozmowie Piaseckiego", czy wierzy w takie słowa Kobosa. - Dlaczego miałbym mu nie wierzyć? O tym, że aferę tuszowano, świadczą wypowiedzi kierownictwa Zjednoczonej Prawicy - stwierdził.

Jak mówił, Wawrzyk milczał, bo "prokuratura ustaliła, że wiedział o procederze korupcyjnym". - Wawrzyk wiedział, że jego najbliższy współpracownik Edgar Kobos pobierał gigantyczne łapówki za każda wizę, którą popychał, o tym wiedzieli wszyscy - podkreślił.

Wawrzyk w styczniu 2024 roku został zatrzymany przez CBA. Prokuratura poinformowała, że nie przyznał się do stawianych mu zarzutów związanych z płatną protekcją przy wydawaniu wiz. Były wiceminister nie trafił do aresztu, zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia w wysokości 100 tysięcy złotych.

Kobos z kolei po usłyszeniu zarzutów przebywał w areszcie trzy miesiące od kwietnia 2023 roku.

- Od wczoraj mamy nowe informacje, że kiedy już nawet Edgara Kobosa wypuszczono z więzienia, to nadal dziwnym trafem był pod obserwacją nie do końca zidentyfikowanych ludzi, którzy obserwowali jego ruchy, jego okolice, jego rodzinę. Czego się bano? Że Edgar Kobos pójdzie do mediów, że dotrze do dziennikarzy i opowie swoją historię - mówił poseł KO.

Szczerba: 607 osób w tym procesie korupcyjnym otrzymało wizę

Jeszcze w marcu 2023, przed ujawnieniem afery przez media, prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "płatnej protekcji przy przyspieszaniu procedur wizowych".

- W tej chwili już zidentyfikowano z imienia i nazwiska 607 osób, które w tym procesie korupcyjnym Edgara Kobosa i Piotra Wawrzyka otrzymały wizę tak naprawdę bez żadnego trybu - poinformował Szczerba.

- To jest to, co do tej pory udało się ustalić w prokuraturze. Czyli konkretne imiona i nazwiska osób, które otrzymały wizę w jednym kanale. Bo to był jeden tylko z kanałów. Prawdopodobnie takich osób, jak Edgar Kobos, było wokół Piotra Wawrzyka więcej - powiedział poseł.

Szczerba: Kamiński, Kaczyński, Morawiecki i Rau dokładnie wiedzieli, kogo mają w MSZ

Polskie służby miały informacje o nieprawidłowościach przy wydawaniu wiz już w lipcu 2022 roku. Taką informację potwierdzał Stanisław Żaryn, ówczesny pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Szczerba podkreślił, że "wszystko, co działo się w tej sprawie, mniej więcej od listopada 2022 roku do zatrzymania Kobosa w kwietniu 2023, było pod kontrolą operacyjną".

- Więc i Kamiński, i Kaczyński, i Morawiecki, a w szczególności Rau, dokładnie wiedzieli, kogo mają w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na stanowisku sekretarza stanu. Oni dokładnie wiedzieli, że ten proceder korupcyjny trwa, przyglądali się mu, być może też czerpali korzyści - powiedział poseł.

Szczerba: w aktach pojawiają się PiS-owskie nazwiska

Szczerba był pytany, czy w materiałach ze śledztwa ujawnionych komisji pojawiły się nazwiska innych osób, które wiedziały o procederze korupcyjnym ws. wydawania wiz.

- Mimo tego, że prokuratura tam, gdzie pojawiały się PiS-owskie nazwiska, próbowała ograniczać przesłuchania, w tych aktach pojawiają się PiS-owskie nazwiska. Pojawiają się nazwiska parlamentarzystów PiS-u, pojawiają się nazwiska żon parlamentarzystów PiS-u - przekazał. Dodał, że to osoby umocowane "wyżej politycznie" niż Piotr Wawrzyk.

Szczerba mówił też, że Kobos wielokrotnie chciał zeznawać w charakterze małego świadka koronnego. - Prokuratura Ziobry mu na to nie pozwalała - mówił polityk KO.

Autorka/Autor:ads

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jacek Protasiewicz został odwołany z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Decyzję podjął premier Donald Tusk - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Z Jeziora Długiego w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) wyłowiono ciało ponad 80-letniego mężczyzny. Zauważyła je przypadkowa kobieta, która wsiadała do autobusu z pobliskiego przystanku. Policja ustala tożsamość seniora.

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Źródło:
PAP

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Reakcja Iranu za zbombardowanie konsulatu w Damaszku była widowiskową odpowiedzią, ale słabą i Iran nie chciał, żeby ona była mocniejsza - powiedział dr Witold Repetowicz we "Wstajesz i wiesz". Ekspert ocenił także, że Iran nie mógł nie przeprowadzić tego ataku.

Iran zaatakował Izrael. Co dalej? Ekspert odpowiada

Iran zaatakował Izrael. Co dalej? Ekspert odpowiada

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 15.04 nad Polską występują wyładowania atmosferyczne, wieje też silny wiatr, a z nieba spada grad. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj możliwości produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego są niewystarczające - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne". - Przed nami wiele lat transformacji i inwestycji w obronę przeciwlotniczą. Dobrze, że mamy wsparcie sojusznicze. Chcielibyśmy, żeby ono było jeszcze większe i o to będziemy zabiegać - zapewnił szef MON.

Polskie "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne"

Polskie "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne"

Źródło:
TVN24

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek stwierdził, że "sytuacja prawna, do której doprowadził marszałek Sejmu" wymaga tego, by kierować przyjmowane przez Sejm ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że "sytuacja nie zniknie", jeśli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną europosłami.

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Źródło:
TVN24

Wojewoda dolnośląski odcina się od komentarzy swojego zastępcy Jacka Protasiewicza, a PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie polityka. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata po ataku nożownika Salman Rushdie opowiedział BBC o tym, co pamięta z dramatycznych wydarzeń z sierpnia 2022 roku. W ataku trwającym 27 sekund dostał 12 ciosów, w tym w szyję, brzuch i oko. 76-letni pisarz, zdobywca Nagrody Bookera, wspomina, o czym w tamtej chwili myślał. - Było to oczywiście niedorzeczne. Ale z perspektywy czasu to mi mówi, że była jakaś część mnie, która nie zamierzała umierać.

27 sekund, 12 ciosów nożem. Salman Rushdie: pamiętam myśl, że umieram

27 sekund, 12 ciosów nożem. Salman Rushdie: pamiętam myśl, że umieram

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl