"Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego" wobec Giertycha. Kolejna odsłona afery mailowej

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"
Resort zdrowia miał kupić bezwartościowe maseczki ochronne, przepłacając za nie (fragment serwisu z 12 maja 2020 roku)
Resort zdrowia miał kupić bezwartościowe maseczki ochronne, przepłacając za nie (fragment serwisu z 12 maja 2020 roku)TVN24
wideo 2/22
Resort zdrowia miał kupić bezwartościowe maseczki ochronne, przepłacając za nie (fragment serwisu z 12 maja 2020 roku)TVN24

Według opublikowanej w internecie treści maila szef KPRM Michał Dworczyk miał przesłać do sędziego Marcina Wawrzyniaka, zasiadającego w Trybunale Stanu z rekomendacji PiS, projekt wniosku "o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego" wobec mecenasa Romana Giertycha. Wawrzyniak miał ocenić, że propozycja "jest dobra pod warunkiem, że miałby prawo dysponować dokumentami, na które się powołuje" oraz zaproponować, że może powołać się na media. Następnie Wawrzyniak miał odesłać poprawioną wersję wniosku ze swoimi danymi i załącznikiem odsyłającym do artykułu. Chodzi o artykuł "Gazety Wyborczej" o zakupie "bezużytecznych maseczek" za pięć milionów złotych.

W internecie stale publikowana jest korespondencja mailowa pochodząca - jak wynika z jej treści - między innymi z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka i premiera Mateusza Morawieckiego. Rządzący dotąd kwestionowali prawdziwość tej korespondencji, ale do tej pory nie pokazali ani jednego przykładu maila nieprawdziwego. Istnieje co najmniej kilka wiadomości, których prawdziwość została potwierdzona przez osoby wymienione z w nich z nazwiska.

Jacek Sasin: ujawniony mail od premiera jest prawdziwy Joachim Brudziński komentuje wyciek korespondencji. To "była prośba o przeniesienie na równorzędne stanowisko"

Projekt wniosku bez wnioskodawcy

W poniedziałek opublikowano korespondencję datowaną na 1 czerwca 2020 roku. Jak wynika z jej treści, nadawcą miałby być Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, a odbiorcami Izabela Antos (obecnie zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) i Janusz Cieszyński (aktualnie sekretarz stanu w KPRM). Wiadomość o tytule "zawiadomienie" została wysłana po godzinie 1 w nocy.

"S'il vous plait" ("Proszę" - przyp. red.) - miał napisać Jabłoński, załączając do korespondencji mailowej projekt wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przed warszawską Izbą Adwokacką wobec mecenasa Romana Giertycha "w sprawie naruszenia tajemnicy adwokackiej".

Jak wynika z treści internetowej konwersacji, ten sam wniosek miał zostać przesłany do Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który z kolei miał przesłać dokument do Marcina Wawrzyniaka, sędziego zasiadającego w Trybunale Stanu z rekomendacji klubu Prawa i Sprawiedliwości, wybranego do składu trybunału 21 listopada 2019 roku.

Pięciostronicowy wniosek datowany jest na 1 czerwca 2020 roku i adresowany do rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. Brakuje w nim jednak danych wnioskodawcy.

Nieokreślony jeszcze wnioskodawca powołuje się na własne informacje, z których rzekomo wynika, że do kancelarii mecenasa Romana Giertycha zgłosił się Łukasz G., który - jak wynika z treści wniosku - miał nie uzyskać pomocy, a przekazane przez niego informacje "zostały wykorzystane wbrew jego woli, z naruszeniem obowiązku dochowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej". W piśmie pada stwierdzenie, że Giertych na spotkanie miał zaprosić "także Wojciecha Czuchnowskiego", dziennikarza "Gazety Wyborczej". Do wydarzeń miało dojść "na początku maja 2020 r.".

Jak wynika z treści dokumentu, wnioskodawca w charakterze dowodów załączył fakturę oraz jej korektę, które miały być wystawione kolejno za świadczenie usług adwokackich, a potem na wypowiedzenie pełnomocnictwa.

We wniosku pojawia się również wzmianka o opublikowanym 12 maja 2020 roku artykule "Gazety Wyborczej" autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego, w którym poinformowano, że resort zdrowia zakupił "bezwartościowe maseczki ochronne" za pięć milionów złotych, "przepłacając i bez sprawdzenia jakości". Podano wtedy, że "zarobił na tym instruktor narciarski, przyjaciel rodziny Łukasza Szumowskiego", ówczesnego ministra zdrowia, a samą transakcję finalizował ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Nieokreślony w dokumencie wnioskodawca ocenił, że "artykuł ten został w całości oparty o informacje" udzielone przez Łukasza G., a domniemane zachowanie mecenasa określił jako "rażące sprzeniewierzenie się woli klienta i naruszenie zaufania do niego".

CZYTAJ WIADOMOŚCI Z TEGO OKRESU: Maseczki niespełniające norm i wielomilionowa transakcja. Minister i wiceminister zdrowia komentują

Szumowski: zawiadomiliśmy prokuraturę w sprawie maseczek, które nie spełniają norm

Posłowie po kontroli w ministerstwie: maseczki zostały rozdysponowane, a dopiero po miesiącu sprawdzone

"Od takich afer upadały rządy, w każdym normalnym kraju upadłby rząd"

Propozycja "dobra pod warunkiem, że miałbym prawo dysponować dokumentami, na które się powołuję"

Wawrzyniak w odpowiedzi do adresowanej Dworczyka miał potwierdzić, że zapoznał się z propozycją dokumentu. "Jest dobra pod warunkiem, że miałbym prawo dysponować dokumentami, na które się powołuję i których kopie załączam. Mógłbym je mieć z dwóch źródeł: od samego Łukasza G. lub z mediów. Na pierwsze źródło nie mogę się powołać, a co do drugiego... to wciąż te dokumenty nigdzie nie wypłynęły. Dlatego na tę chwile poprawiam zawiadomienie w ten sposób, że powołuję się na informacje medialne. Za 15-20 min. prześlę moją propozycję" - czytamy w korespondencji.

W kolejnym mailu - zgodnie z zapowiedzią - Wawrzyniak miał przesłać poprawioną wersję wniosku, z dodanym dopiskiem: "P.S. Giertych już odgraża się procesami", do którego dołączono link do artykułu prorządowego portalu wPolityce z 1 czerwca, w którym opisano między innymi artykuł "Super Expresu" opublikowanego 1 czerwca o godzinie 6 rano o "kulisach zakupu maseczek bez certyfikatów".

W poprawionym zawiadomieniu są już pełne dane Marcina Wawrzyniaka. W samej treści wniosku zmieniono zdanie "Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika..." na "Z informacji ujawnionych w dniu 1 czerwca 2020 r. przez Super Express w wydaniu drukowanym oraz elektronicznym...".

Z opublikowanej w internecie innej korespondencji wynika, że Wawrzyniak miał w październiku i grudniu 2019 roku wysłać Dworczykowi swoje CV i życiorys "na potrzebę procedury zgłaszania kandydatów do TS (Trybunału Stanu - red.)". Miał również tam wymienić argumenty za swoją kandydaturą, między innymi "merytoryczne" i "etyczne", ale także "polityczne", w których czytamy, że z Prawem i Sprawiedliwością jest związany od 2004 roku i "nie należał do żadnej innej partii".

Giertych: Panie ministrze Jabłoński, skąd Pan miał ukradzione mi dokumenty?

Do opublikowanych wiadomości odniósł się sam Roman Giertych. "Podsumujmy na chłodno treść tych e-maili" - napisał w mediach społecznościowych w poniedziałek. "Sędzia TS (Trybunału Stanu - przyp. red.) z ramienia PiS formułuje na mnie zawiadomienie do Rzecznika Dyscyplinarnego ORA (Okręgowej Rady Adwokackiej - red.) na podstawie e-maili objętych tajemnicą adwokacką uzyskanych nielegalnie (co sam pisze)" - skomentował mecenas na Twitterze. "To zawiadomienie konsultuje z Dworczykiem i Cieszyńskim" - dodał.

W kolejnym wpisie Giertych zwrócił się do wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego: "Skąd Pan miał ukradzione mi dokumenty? Czy Pan wiedział, że dokumenty takie jak listy pomiędzy adwokatem a jego klientem są objęte tajemnicą adwokacką? A może na zajęciach z etyki zawodowej przeoczył Pan ten fragment?" - napisał na Twitterze.

Do wpisu mecenas dołączył zrzut ekranu, z którego wynika, że autorem wniosku miałby być Paweł Jabłoński, a zawartość została utworzona 1 czerwca 2020 roku o godzinie 00:44.

Giertych zapowiedział także pozew przeciwko Jabłońskiemu o - jak napisał - "naruszenie moich dóbr osobistych (tajemnica korespondencji) poprzez przesyłanie dokumentów objętych tajemnicą korespondencji i adwokacką do innych osób".

"To pierwsza (ale nie ostatnia) moja reakcja" - dodał.

"Zabójcza logika, mecenasie". Jabłoński odpowiada

W nocy z poniedziałku na wtorek Jabłoński zwrócił się do Giertycha we wpisie opublikowanym na Twitterze. "Zabójcza logika, mecenasie - zaiste godna współtwórcy teorii Giertycha-Ławrowa o planach rozbioru Ukrainy przez PiS. Coraz bardziej nie mogę się doczekać na lekturę tego pozwu" - skomentował wiceminister spraw zagranicznych.

"Wobec Michała Dworczyka złożę prywatny akt oskarżenia"

We wtorek Giertych zapowiedział też skierowanie pozwu przeciwko Dworczykowi. "Wobec Michała Dworczyka złożę prywatny akt oskarżenia za zniesławienie mnie poprzez przekazywanie dokumentów objętych tajemnicą adwokacką. Będzie to okazja do przesłuchania osób biorących udział w tym przestępstwie. Oczywiście działanie Dworczyka to również czyn z art. 231 kk" - napisał mecenas na Twitterze.

Artykuł 231 Kodeksu karnego dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Mecenas zapowiedział też pozwanie premiera Mateusza Morawieckiego "za udział w grupie przestępczej działającej w jego kancelarii, której celem było fałszywe oskarżenie i doprowadzenie do utraty prawa wykonywania zawodu, a także potworne zniesławienie".

Giertych wspomniał też, że mecenas Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarna adwokatury, "poleciła przyjrzeć się sprawie rzecznikowi dyscyplinarnemu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie". - Ja też będę występował w tej sprawie do rzecznika. W moim przekonaniu mamy do czynienia z oczywistym deliktem dyscyplinarnym adwokatów uczestniczących w tym, tak naprawdę, przestępstwie - powiedział.

- Będę składał w tej sprawie zawiadomienie, szczególnie na pana ministra Jabłońskiego (który ma uprawnienia adwokata - red.) - powtórzył. - Adwokat musi mieć świadomość, że nie może używać ukradzionych innemu adwokatowi maili z klientem - zauważył.

Mecenas pytany o wniosek, o którym mowa w ujawnionej korespondencji, potwierdził, że wniosek ten "skończył się umorzeniem postępowania ze względu na to, że czynu nie popełniono". - Nie zdradziłem żadnej tajemnicy adwokackiej i sprawa jest zakończona - zaznaczył.

Giertych: przynajmniej czterech ministrów, na czele z panem Dworczykiem, próbowali fałszywie mnie oskarżyć na podstawie ukradzionych maili
Giertych: przynajmniej czterech ministrów, na czele z panem Dworczykiem, próbowali fałszywie mnie oskarżyć na podstawie ukradzionych mailiTVN24

Wiele pytań, jedna odpowiedź

Centrum Informacyjne Rządu od początku afery mailowej oświadczało, że "Polska doświadczyła ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej", w związku z czym "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie będzie komentować treści materiałów". Działo się to między innymi w trakcie wciąż trwającego kryzysu przy polsko-białoruskiej granicy. Potem CIR informowało, że nasz kraj "doświadczył ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z kierunków wschodnich". W tej sprawie zadaliśmy pytania kancelarii premiera, czekamy na odpowiedź.

Skierowaliśmy także pytania do wiceministra Jabłońskiego. Poprosiliśmy między innymi o ustosunkowanie się do zarzutów i pytań mecenasa Giertycha w sprawie dokumentów.

Dworczyk wciąż milczy w sprawie afery mailowej. "Nic więcej poza powtórzeniem tych słów nie mogę powiedzieć" (wypowiedź ze stycznia 2022 roku)
Dworczyk wciąż milczy w sprawie afery mailowej. "Nic więcej poza powtórzeniem tych słów nie mogę powiedzieć" (wypowiedź ze stycznia 2022 roku)TVN24

CZYTAJ WIĘCEJ O UJAWNIONYCH MAILACH:

"Moglibyście tu i ówdzie to rozreklamować?". Doradca premiera miał "obdzwaniać" prorządowych dziennikarzy Afera mailowa. "Wywiad-gotowiec" i "poprawione drobiazgi". "Zaraz powinien być na portalu" "Zostaną dobici i poniżeni falą hejtu". Afera mailowa i strajk nauczycieli Afera mailowa. Prośba, by telewizja rządowa "bardzo ładnie zaatakowała te osoby" Afera mailowa i spot PiS. "Polacy muszą dyskutować o uchodźcach a nie o polexicie"

Autorka/Autor:akw, js //now

Źródło: tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Trwa przesłuchanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Prezes PiS spóźnił się ponad kwadrans na jej posiedzenie. Jarosław Kaczyński jest ostatnim świadkiem, który ma złożyć zeznania przed tą komisją. Posiedzenie komisji śledczej relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. 

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Paweł Wojtunik nie popełnił przestępstwa, alarmując, że w finale kampanii wyborczej służby mogą podsłuchiwać opozycję – uznała prokuratura, zamykając śledztwo. – To śledztwo nigdy nie powinno być wszczęte, miało charakter odwetu – komentuje były szef służby antykorupcyjnej.

Prokuratura nie będzie ścigać Wojtunika za pytania o podsłuchiwanie opozycji

Źródło:
tvn24.pl

Kierująca samochodem potrąciła 13-letnią rowerzystkę, która przejeżdżała przez jezdnię. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu. "Ku przestrodze" policja opublikowała nagranie. I przypomina: chwila nieuwagi na drodze może doprowadzić do tragedii.

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Rafał K. został skazany na dziesięć i pół roku pozbawienia wolności w związku z wykorzystaniem seksualnym dziesięciu młodych mężczyzn, w tym dwóch niepełnoletnich. Wyrok nie jest prawomocny.

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Dwóch policjantów z Inowrocławia, na wniosek prokuratury, zostało zatrzymanych. Wszczęto wobec nich procedurę wydalenia ze służby. W środę podczas interwencji wobec agresywnego mężczyzny użyli oni paralizatora. 27-latek trafił do szpitala, gdzie zmarł. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Źródło:
tvn24.pl

Koleje Słoweńskie uruchomiły połączenie kolejowe, które w ciągu niespełna dwóch godzin pozwala pasażerom odbyć podróż przez trzy kraje śródziemnomorskie: od włoskiego Triestu nad Adriatykiem do chorwackiej Rijeki.

Trzy kraje śródziemnomorskie w dwie godziny. Nowa linia kolejowa w Europie

Trzy kraje śródziemnomorskie w dwie godziny. Nowa linia kolejowa w Europie

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa. Zmarły w 2006 roku w wieku 15 lat Acutis został beatyfikowany cztery lata temu.

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Źródło:
Reuters, BBC, archwwa.pl, tvn24.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Jest to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcą zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Zamierzają blokować przejazd do godzin wieczornych.

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dziwię się prezydentowi, że robi jakikolwiek problem ze zmianą ambasadora przy NATO. Ma wiedzę ze strony służb o obecnym ambasadorze - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i szef służb Tomasz Siemoniak.

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Źródło:
TVN24

Nagie ciało znalazł za sklepem przechodzień. Kobieta i mężczyzna przyznali się do zabójstwa przypadkowo spotkanej 46-latki, która od kilku miesięcy przebywała w Raciborzu. Sąd aresztował ich na trzy miesiące.

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Po zbrodni "zabrali jej pieniądze z portfela i poszli dalej pić"

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Po zbrodni "zabrali jej pieniądze z portfela i poszli dalej pić"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W Żarach w województwie lubuskim doszło do napadu na konwój z pieniędzmi. Sprawcy staranowali samochód konwojentów przewożących pieniądze i uciekli z gotówką. Policyjna obława trwa od czwartku. W akcji wykorzystywany jest między innymi śmigłowiec Black Hawk.

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Policjanci ze Żnina (województwo kujawsko-pomorskie) zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o przerabianie dwuzłotowych monet, a następnie wypuszczanie ich w obieg podczas gry na automatach do gier zręcznościowych na jednej ze stacji paliw. 44-latek trafił na trzy miesiące do aresztu. Grozi mu do 25 lat więzienia.

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek wieczorem runął dwupiętrowy budynek restauracji przy plaży w Palma de Mallorca, głównym mieście Majorki. W wyniku zawalenia zginęły cztery osoby, a co najmniej 16 zostało rannych - podała agencja Reutera, powołując się na policję.

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Źródło:
PAP, Reuters

Król Karol III odwołał planowaną na ten tydzień wizytę w Cheshire - informuje BBC. Newsweek dodaje, że planowane publiczne aktywności odwołał również książę William. Decyzje mają związek z ogłoszeniem przez premiera Rishiego Sunaka wyborów do Izby Gmin.

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Źródło:
BBC, Newsweek

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy zakończyła się policyjna interwencja wobec 44-latka, który ulicami Hrubieszowa (Lubelskie) wiózł motorówkę. Jak podała policja, ładunek nie był odpowiednio oznakowany.

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Źródło:
tvn24.pl
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Alert RCB został wydany w siedmiu województwach. W piątek w części kraju spodziewane są burze z gradem, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu i gradu.

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Białoruski niezależny portal Nasza Niwa, komentując obecną wizytę prezydenta Rosji w Mińsku, napisał, że Władimir Putin przyleciał do stolicy Białorusi niemal w nocy. Putin i jego wierny sojusznik, Alaksandr Łukaszenka, mają w piątek rozmawiać o ćwiczeniach z użyciem taktycznej broni nuklearnej.

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Źródło:
Nasza Niwa, Radio Swoboda, PAP

Chiny wysłały bombowce w rejon Tajwanu, w ramach dwudniowych manewrów - podała Agencja Reutera. Celem ćwiczeń - jak głosi komunikat armii chińskiej - jest sprawdzenie "zdolności do objęcia władzy, dokonania ataków i opanowania kluczowych rejonów na wyspie". W odpowiedzi Tajwan poderwał samoloty i postawił w stan gotowości swoje siły zbrojne.

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

W miejscowości Górki (Pomorze) w nocy spłonęły samochody ciężarowe z naczepami. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

W nocnym pożarze spłonęło kilka ciężarówek

W nocnym pożarze spłonęło kilka ciężarówek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku, do jakiego doszło na prywatnej posesji w Książnicach na Podkarpaciu. Podczas wykonywania prac przydomowych 70-letnia kobieta została przygnieciona przez ciągnik. Mimo reanimacji jej życia nie udało się uratować.

Nie żyje kobieta przygnieciona przez ciągnik

Nie żyje kobieta przygnieciona przez ciągnik

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Mraz, który w środę mówił o tym, jak funkcjonował Fundusz Sprawiedliwości za czasów rządów Zbigniewa Ziobry, przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo resortu i zgromadził około 50 godzin nagrań - podał portal Onet. Prokuratura ma dysponować tymi nagraniami od kilku miesięcy. Tymczasem TVP ujawniła fragmenty rozmów między Mrazem i wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim.

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVP Info, tvn24.pl

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna uciekł ze sklepu z doniczkami o wartości blisko 800 złotych i przed ochroniarzem ukrył się w zaroślach. Kulącego się w gęstwinie 29-latka wytropił pies policyjny.

Ukradł donice i ukrył się w krzakach. Znalazł go Lego

Ukradł donice i ukrył się w krzakach. Znalazł go Lego

Źródło:
KMP Olsztyn

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesse Eisenberg stara się o polskie obywatelstwo. Aktor znany między innymi z filmu "The Social Network" przyznał, że złożył już wniosek. - Podobno wszystkie papiery już przeszły i czekam na finalny podpis - mówił w wywiadzie. Wyjaśnił też, dlaczego to dla niego ważne.

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Źródło:
Dzień Dobry TVN, Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

W Kosowie toczy się dyskusja na temat legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci. Mimo zapowiedzi premiera nic nie wskazuje na to, by parlament zagłosował nad zmianą prawa jeszcze w tym miesiącu. Premier próbuje przekonać opozycję do głosowania za. Stawką ma być obietnica rozpisania przedterminowych wyborów.

Kolejny europejski kraj może zalegalizować związki osób tej samej płci

Kolejny europejski kraj może zalegalizować związki osób tej samej płci

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl