"Chce być bezpośrednim dostawcą maseczek". Marszałek Sejmu i pomoc prywatnej firmie

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl
Tusk: Wiedzieliśmy, że te maile to nie fejki. Pan Sasin nieprzypadkowo o tym wspomniał, chyba chciał dokuczyć kolegom z rządu
Tusk: Wiedzieliśmy, że te maile to nie fejki. Pan Sasin nieprzypadkowo o tym wspomniał, chyba chciał dokuczyć kolegom z rząduTVN24
wideo 2/22
TVN24Tusk: Wiedzieliśmy, że te maile to nie fejki. Pan Sasin nieprzypadkowo o tym wspomniał, chyba chciał dokuczyć kolegom z rządu

W sieci opublikowano kolejne doniesienia w związku z tak zwaną aferą mailową. Tym razem wiadomości mają dotyczyć początku epidemii COVID-19, czyli marca 2020 roku. Z ujawnionej korespondencji wynika, że szef kancelarii premiera Michał Dworczyk miał otrzymać numery telefonów do właścicielki firmy Modesta, która "chce być bezpośrednim dostawcą maseczek". Markę miała polecić marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Modesta znalazła się wśród siedmiu spółek w programie "Polskie Szwalnie", w którym brały udział m.in takie firmy jak 4F i LPP.

W sieci od kilku miesięcy pojawia się korespondencja mająca pochodzić, jak sugerują zrzuty ekranu, między innymi z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Rządzący kwestionowali prawdziwość maili, ale do tej pory nie pokazali ani jednego przykładu zmanipulowanej korespondencji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Telefony do właścicielki firmy, która chce być bezpośrednim dostawcą"

W najnowszej odsłonie tak zwanej afery mailowej opisano korespondencję mającą pochodzić z 27 marca 2020 roku. Opisano w niej wiadomość tekstową, której nadawcą ma być "E Witek". W wiadomości podane są dwa numery telefonów. Czytamy w niej:

"Te telefony sa bezposrednio do wlascicielki firmy, ktora chce byc bezpośrednim dostawca maseczek. Nazwa firmy: Przedsiebiorstwo Konfekcyjne MODESTA NIP:7320000502

W kolejnym zrzucie ekranu widzimy wiadomość mającą pochodzić od premiera Mateusza Morawieckiego, który w mailu do szefa swojej kancelarii Michała Dworczyka miał opisać spotkanie z Witek.

Rozmawiałem dzisiaj z panią marszałek Witek i mówiła mi o takiej jednostkowej sytuacji że ktoś bierze marżę za pośrednictwo na biednych polskich Szwaczkach. Pewnie takich sytuacji jest wiele ale akurat tutaj szczególnie zależy mi, żebyście szybko zadziałali ale jak zadziałacie i to się uda, że np. agencja rozwoju Przemysłu lub ktoś inny zamówi bezpośrednio u tej pani Modesty jakieś tam - te Maseczki, to żebym ja o tym wiedział Dziewczyny prosze dopilnowac (wymienione numery telefonów) Te telefony sa bezposrednio do wlascicielki firmy, ktora chce byc bezposrednim dostawca maseczek. (...) Jesli mozesz, bardzo Cie prosze o pomoc dla tej firmy. Teraz sa tylko podwykonawcami i nie sa w stanie z tego utrzymac pracownikow.

Tego samego dnia wiadomość od premiera Michał Dworczyk miał przekazać Mateuszowi Bergerowi z Agencji Rozwoju Przemysłu (od maja 2017 roku do kwietnia 2020 roku był członkiem rady nadzorczej ARP). "Chyba trzeba się tym zająć" - miał napisać Dworczyk.

Modesta w projekcie "Polskie Szwalnie"

Na początku marca 2020 roku, wraz z pierwszymi przypadkami zakażenia koronawirusem w Polsce, pojawiły się problemy z dostępem do maseczek ochronnych.

16 kwietnia 2020 roku, czyli niecałe trzy tygodnie po korespondencji, która miała być wymieniona w sprawie Modesty, prezydent Andrzej Duda zainaugurował projekt "Polskie Szwalnie". W tamtym czasie podano, że Agencja Rozwoju Przemysłu w ramach projektu zawarła siedem umów z podmiotami integrującymi działalność "Polskich Szwalni" produkujących maseczki ochronne. Te firmy to: 4F, LPP, PTAK, Pako Lorente, EM Poland, Rascal Industry i wspomniana Modesta.

Wysłaliśmy w tej sprawie pytanie do przedstawicieli Modesty. W odpowiedzi otrzymaliśmy wiadomość, że Modesta Rzepecka na początku czerwca sprzedała markę Modesta, domenę i sklep internetowy. Prowadzi ją teraz inny przedsiębiorca.

Prezydent zainaugurował projekt "Polskie Szwalnie" (materiał z kwietnia 2020 roku)
Prezydent zainaugurował projekt "Polskie szwalnie" (materiał z kwietnia 2020 roku)Kancelaria Prezydenta

Milczenie rządu w sprawie afery mailowej

Zarówno członkowie rządu, jak i sam Dworczyk uchylają się od odpowiedzi na pytania, które dotyczą spraw przedstawionych w publikowanych, domniemanych mailach. Jedynie pod koniec listopada wicepremier Jacek Sasin, pytany o mail dotyczący wezwania w 2018 roku do KPRM ówczesnego ambasadora Niemiec, odparł, że to prawdziwa wiadomość.

>> Jacek Sasin: ujawniony mail od premiera jest prawdziwy

Centrum Informacyjne Rządu za każdym razem oświadczało, że "Polska doświadczyła ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej", w związku z czym "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie będzie komentować treści materiałów". Zadaliśmy w tej sprawie pytania zarówno kancelarii premiera, jak i Centrum Informacyjnemu Sejmu. Czekamy na odpowiedź.

Więcej informacji o publikowanych mailach:

>> Nowa odsłona afery mailowej. "Są jakieś granice egocentryzmu, nadęcia i poczucia własnej wielkości" >> Dworczyk miał pisać do premiera w sprawie Zalewskiej. "Zachowuje się jak baba z magla" >> Dworczyk, Mueller i członkowie CIR mieli konsultować odpowiedzi na pytania "Wyborczej". "Wyślij to tym łobuzom" >> "Jeżeli mielibyśmy kierować się starą sprawdzoną zasadą". Michał Dworczyk i dewiza SS >> "Narracja jest gotowa, tylko trzeba ładnie to wszystko ująć". Premier miał pisać do prezesa PAP >>  "Odradzam Ci cytowanie, bo nie mamy tak krytycznej sytuacji epidemicznej" >> "Formuła jest następująca". Dworczyk miał dyktować treść depeszy Polskiej Agencji Prasowe

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości