Dworczyk miał pisać do premiera w sprawie Zalewskiej. "Zachowuje się jak baba z magla"

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl
Dworczyk pytany o aferę mailową: w sprawie nic się nie zmieniło
Dworczyk pytany o aferę mailową: w sprawie nic się nie zmieniłoTVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk pytany o aferę mailową: w sprawie nic się nie zmieniło (wypowiedź z października)

W najnowszej odsłonie afery mailowej pojawia się wątek Anny Zalewskiej, obecnie europosłanki PiS, a wcześniej minister edukacji. W maju 2018 roku premier Mateusz Morawiecki miał pisać w jej sprawie do szefa swojej kancelarii Michała Dworczyka. W odpowiedzi Dworczyk miał nazwać Zalewską "babą z magla", która "na dodatek jest przeżarta kłamstwem do szpiku kości".

W internecie od kilku miesięcy pojawia się korespondencja mająca pochodzić - jak sugerują zrzuty ekranu - z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Rządzący kwestionowali prawdziwość maili, ale do tej pory nie pokazali ani jednego przykładu zmanipulowanej korespondencji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Anka zachowuje się jak baba z magla"

W najnowszej odsłonie afery mailowej pojawia się korespondencja, która miała być prowadzona między Morawieckim a Dworczykiem. Ma pochodzić z 22 maja 2018 roku.

Po godzinie 21 premier miał wysłać Dworczykowi zrzut ekranu z wiadomościami SMS. Nadawcą SMS-ów ma być Anna Zalewska z PiS - w tamtym czasie szefowa resortu edukacji. Zalewska w przeszłości - zanim została europosłanką w 2019 roku - kierowała okręgiem PiS w Wałbrzychu - tym samym, z którego do Sejmu dostał się Dworczyk.

(...) sytuacja w Bystrzycy wygląda inaczej ale to na później mam nadzieję że wszystko będzie dobrze proszę naszych by byli wcześniej wyjaśniam jeszcze problem jakichś list które tworzą urzędnicy

Instytut w Międzylesiu ma kłopoty finansowe i zdiagnozowano konflikt w załodze info z ostrożności

Dworczyk w odpowiedzi miał napisać:

Przepraszam, ale powiem krótko - Anka zachowuje się jak baba z magla. Na dodatek przeżarta kłamstwem do szpiku kości....

Do zrzutu ekranu premier dołączył krótki dopisek: "Ndpd – nie do posyłania dalej. Najpierw napisała".

Zarówno Międzylesie, jak i Bystrzyca Kłodzka to miasta na Dolnym Śląsku, należące do powiatu kłodzkiego. Premier 23 maja 2018 roku premier uczestniczył tam w spotkaniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, między innymi z Anną Zalewską i Michałem Dworczykiem. Premier podczas wizyty na Dolnym Śląsku w tamtym czasie odwiedził także halę produkcyjną w Międzylesiu.

Premier w Bystrzycy Kłodzkiej, obok po prawej stronie między innymi Anna Zalewska i (zdjęcie z 23 maja 2018 roku)KPRM

Rząd konsekwentnie milczy w sprawie ujawnianej korespondencji

Zarówno członkowie rządu, jak i sam Dworczyk uchylają się od odpowiedzi na pytania, które dotyczą spraw przedstawionych w publikowanych, domniemanych mailach.

Centrum Informacyjne Rządu wielokrotnie podkreślało, że "Polska doświadczyła ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej", w związku z czym "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie będzie komentować treści materiałów".

W odpowiedzi na nasze pytania dotyczące opisywanego wycieku, CIR powtórzył te słowa.

Więcej informacji o publikowanych mailach:

>> Trzy miliardy na onkologię. Co premier miał doradzać w sprawie "Ostrego cienia mgły" prezydenta >> Dworczyk, Mueller i członkowie CIR mieli konsultować odpowiedzi na pytania "Wyborczej". "Wyślij to tym łobuzom" >> "Jeżeli mielibyśmy kierować się starą sprawdzoną zasadą". Michał Dworczyk i dewiza SS >> "Narracja jest gotowa, tylko trzeba ładnie to wszystko ująć". Premier miał pisać do prezesa PAP >>  "Odradzam Ci cytowanie, bo nie mamy tak krytycznej sytuacji epidemicznej" >> "Formuła jest następująca". Dworczyk miał dyktować treść depeszy Polskiej Agencji Prasowej >> Były prezes PKO BP miał pisać do Dworczyka w sprawie anglojęzycznego portalu PAP. "Odmaszerować!" >> "Ogólna, mistyczna, ezoteryczna procedura". Jak premier konsultował odpowiedzi dla tvn24.pl i TVN24

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości