Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Na zastępcę został wybrany metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny. Na późniejszej konferencji prasowej Wojda przekazał, że wybór ten jest dla niego zaskoczeniem. - Przyjmuję tę wolę biskupów jako ogromny kredyt zaufania - mówił.
Nowego przewodniczącego, na okres pięciu lat, wybrali biskupi zgromadzeni w Warszawie na 397. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Czytaj tekst premium: "Po równi pochyłej". Czy zmiana władzy w episkopacie odnowi oblicze polskiego Kościoła?
Nowy przewodniczący jest pallotynem. Ma 67 lat. Od 3 marca 2021 roku jest metropolitą gdańskim. Zastąpi na tym stanowisku metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, który na czele KEP stał od 2014 roku, przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wojda: to dla mnie zaskoczenie
Jak powiedział na późniejszej konferencji prasowej, chciałby, aby w KEP pracowano tak jak dotychczas - kolegialnie. - Liczę na współpracę i liczę na to, że to będzie współpraca twórcza, budująca. Współpraca, która będzie nas łączyć - powiedział.
Odnosząc się do jego wyboru na przewodniczącego KEP, powiedział, że wybór ten jest dla niego zaskoczeniem. - Owszem media tak czy inaczej wspominały o moim nazwisku, tym niemniej nie mam aż tak dużego stażu biskupiego, zaledwie siedem lat, więc byłem raczej przekonany, że ktoś inny wyjdzie jako przewodniczący. Stało się inaczej. Przyjmuje tę wolę biskupów jako ogromny kredyt zaufania z nadzieją, że wspólnie będziemy prowadzić nasz Kościół w Polsce drogami, które w jakiś sposób trzeba będzie odkrywać, które chcemy odkrywać - mówił.
Dodał, że "Kościół zawsze się reformuje w jakiś sposób, szuka nowych dróg przekazów słowa Bożego". - Kościół zawsze stara się docierać do ludzi, przekazywać te treści, które są najważniejsze, ale odpowiednim, zrozumiałym językiem, który będzie budował, jednoczył, który przede wszystkim wnosi coś dobrego, coś konstruktywnego do naszej społeczności - zaznaczył.
Podkreślił, że zawsze starał się "słuchać, współpracować i budować mosty porozumienia". - Przede wszystkim po to, żeby decyzje, które są podejmowane, nie były podejmowane jednostronnie, ale przede wszystkim wypracowywane wspólnie, bo myślę, że wspólna decyzja jest czymś bardziej kompletnym niż decyzja indywidualna - powiedział.
W Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda od 2017 roku jest członkiem Komisji ds. Misji, a od 2018 roku członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej. W 2021 r. został członkiem Rady Stałej KEP i Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W 2021 roku wybrano go na przewodniczącego Rady Nadzorczej Fundacji Opoka, a w 2022 roku na delegata ds. Telewizji Trwam.
Przewodniczący KEP – zgodnie ze statutem – zwołuje Radę Stałą, zebranie plenarne, radę biskupów diecezjalnych i przewodniczy obradom podczas tych zebrań. Ponadto zaprasza wyjątkowo i w szczególnych przypadkach na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski inne osoby, po wysłuchaniu Prezydium KEP.
Kieruje on Konferencją Biskupów, która koordynuje wszystkie prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce i stanowi normy prawne Kościoła w Polsce. Przesyła sprawozdania i dokumenty z zebrań plenarnych i z rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej.
Abp Józef Kupny zastępcą przewodniczącego KEP
Nowym zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski został metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Hierarcha ma 68 lat. Zastąpi na tym stanowisku metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Zastępca przewodniczącego KEP w razie prawnej przeszkody przewodniczącego przejmuje jego funkcje. Wraz z przewodniczącym i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
- Będziemy mieć do czynienia z pewną ciągłością i zmianą - stwierdził nowo wybrany zastępca przewodniczącego KEP podczas konferencji prasowej na zakończenie dwudniowego 397. zebrania plenarnego KEP. Hierarcha odniósł się do osobistego doświadczenia. - Należę do tego pokolenia, które może porównać życie sprzed 1989 roku i obecne. Te zmiany postępują tak szybko, że współczesny człowiek potrzebuje od nas bardziej adekwatnego przekazywania Ewangelii - powiedział i zapowiedział prace Episkopatu nad tą kwestią.
Został zapytany o decyzję archidiecezji wrocławskiej, której przewodzi Kupny, zgodnie z którą zmarły 11 marca abp Marian Gołębiewski zostanie w poniedziałek pochowany z honorami w krypcie metropolitów wrocławskich. Państwowa komisja ds. pedofilii oświadczyła, że pochówek duchownego nie powinien mieć uroczystej formy. Sprzeciwiła się również ofiara księdza, którego krył Gołębiewski.
- Mogę zapewnić, że nie będzie się to odbywało w jakiś sposób uroczysty. To znaczy, może nawet język nas w jakiś sposób wprowadza w błąd, bo mówimy o uroczystości pogrzebowej. To nie jest żadna uroczystość pogrzebowa, to jest ceremonia pogrzebowa. Chciałem państwu wyjaśnić, że w tej liturgii całej ona ma charakter pokutny - mówił abp Kupny.
- Nie jest jakąś uroczystością, nie jest galą, nie jest miejscem, w którym będziemy chwalili zmarłego arcybiskupa. Więc proszę się nie niepokoić tym, że ten pogrzeb księdza arcybiskupa Gołębiewskiego przerodzi się w jakieś wychwalanie go. Mamy świadomość zaniedbań - kontynuował nowy zastępca przewodniczącego KEP.
Jak dodał, "ta forma pochówku nie narusza decyzji Stolicy Apostolskiej". 21 sierpnia 2021 r. Stolica Apostolska ukarała abp. Mariana Gołębiewskiego w związku z zaniedbaniami dotyczącymi wyjaśniania sprawy wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach kiedy był biskupem tej diecezji (1996-2004) i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013).
Watykan nakazał także arcybiskupowi prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy, zakazała uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych kościelnych i świeckich oraz poleciła wpłatę na rzecz Fundacji św. Józefa.
W Konferencji Episkopatu Polski abp Kupny jest członkiem Rady Stałej KEP, członkiem zespołu przy delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców.
Papież Benedykt XVI 21 grudnia 2005 roku mianował abp. Kupnego biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Od 18 maja 2013 roku jest metropolitą wrocławskim. Jego ingres do katedry wrocławskiej odbył się 16 czerwca 2013 roku.
Powołano zespół roboczy do spraw kontaktów z rządem
W komunikacie Episkopat poinformował, że został powołany zespół roboczy ds. kontaktów z rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole, którego przewodniczącym został wybrany bp Wojciech Osial - przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
W skład tego gremium weszli także: bp Andrzej Czaja, bp Marek Mendyk, bp Damian Muskus, bp Arkadiusz Trachanowski oraz Aneta Rayzacher-Majewska i Anna Zellma.
Zmienił się także skład komisji charytatywnej. W miejsce bp. Edwarda Dajczaka i bp. Edwarda Frankowskiego zostali wybrani bp Tadeusz Lityński i bp Zbigniew Zieliński.
Delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży na drugą pięcioletnią kadencję został wybrany abp Wojciech Polak.
Członkami Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, w miejsce abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Andrzeja F. Dziuby, zostali bp Janusz Ostrowski i bp Piotr Przyborek.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl